Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Σήμερα πήγα στην τράπεζα να προχωρήσω το δάνειο και μου είπαν πως ακόμα δεν έχει πάρει τελική έγκριση. Διέκρινα και μία άγνοια επί του θέματος βέβαια. Έχει προχωρήσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα . Σε περίπτωση που θέλουμε να κάνουμε τροποποίηση του προυπολογισμού προς τα κάτω (δε θα γίνει κάποια παρέμβαση ή τα υλικά ή ο υπεργολάβος είναι πιο οικονομικός ) , ποια είναι η διαδικασία? αναφέρεται κάπου στον οδηγό του προγράμματος ή σε κάποιο  άλλο τεχνικό εγχειρίδιο?

Link to comment
Share on other sites

http://www.etean.gr/PublicPages/NewsArticle.aspx?ID=251

 

Για να μην τρελαθούμε κιόλας...

 

edit. Τελικά θα τρελαθούμε. Δεν μπορώ να καταλάβω. Βγήκε η πιο πάνω λίστα με υπαγωγές σήμερα. Εγώ έχω πελάτη που του έγραψε μέσα στο σάιτ του εξοικονομώ να κάνει αποδοχή της υπαγωγής και αφού την αποδέχτηκε του προτείνει να πάει στην τράπεζα να υπογράψει τη δανειακή σύμβαση. 

Παρόλα αυτά δεν υπάρχει πουθενά το όνομα του στην πιο πάνω λίστα. Πώς γίνεται να είναι υπαχθέντας κάποιος, να προχωράει η αίτηση του μέσα στο σάιτ του Εξοικονομώ και να μην υπάρχει σε λίστα υπαγωγής;

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να παραθέσω μερικά ερωτήματα σχετικά με τη διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθηθεί για την υλοποίηση των παρεμβάσεων και κυρίως την εξόφληση των δαπανών ώστε να μήν υπάρχει κάποιο θέμα στο μέλλον. Περίπτωση αίτησης μονοκατοικίας, χωρίς λήψη δανείου και με 65% επιχορήγηση. Ο ωφελούμενος προχωράει στην υλοποίηση ενος έργου (π.χ αγορά συστήματος θέρμανσης), προυπολογισμού 10.000 ευρώ (τα ποσά είναι υποθετικά):

1. καταθέτει στον λογαριασμό του προμηθευτή 3500 ευρώ για την εξόφληση των ιδιων κεφαλαίων?

2. με την κατάθεση ο προμηθευτής κόβει τιμολόγιο για όλο το ποσό της δαπάνης?(10000)  και αναφέρει ότι έχει εξοφληθεί το 35% ή κόβει ένα πιστωτικό τιμολόγιο εξ αρχης 10000?

3. στην κατάθεση ο ωφελούμενος αναφέρει ότι εξοφλεί το 35% του προυπολογισμού?

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

τελικα λυθηκε το θεμα με τα iban της Εθνικης.

Και ούτε χρειάζεται ο λογαριασμός να έχει δηλωθει ώς επαγγελματικος στην ΑΑΔΕ.

επιβεβαίωση και από άλλον?

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Fade2Black said:

http://www.etean.gr/PublicPages/NewsArticle.aspx?ID=251

 

Για να μην τρελαθούμε κιόλας...

 

edit. Τελικά θα τρελαθούμε. Δεν μπορώ να καταλάβω. Βγήκε η πιο πάνω λίστα με υπαγωγές σήμερα. Εγώ έχω πελάτη που του έγραψε μέσα στο σάιτ του εξοικονομώ να κάνει αποδοχή της υπαγωγής και αφού την αποδέχτηκε του προτείνει να πάει στην τράπεζα να υπογράψει τη δανειακή σύμβαση. 

Παρόλα αυτά δεν υπάρχει πουθενά το όνομα του στην πιο πάνω λίστα. Πώς γίνεται να είναι υπαχθέντας κάποιος, να προχωράει η αίτηση του μέσα στο σάιτ του Εξοικονομώ και να μην υπάρχει σε λίστα υπαγωγής;

Περίεργο!

Στην καρτέλα "ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ" υπάρχει ένα pdf "ΑΠΟΦΑΣΗ ΥΠΑΓΩΓΗΣ".

Στην πρώτη σελίδα του pdf υπάρχει ο κωδικός υπαγωγής: 07-20180803.......... ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katrmp said:

τελικα λυθηκε το θεμα με τα iban της Εθνικης.

Και ούτε χρειάζεται ο λογαριασμός να έχει δηλωθει ώς επαγγελματικος στην ΑΑΔΕ.

επιβεβαίωση και από άλλον?

Όντως...

Σε Alpha, Εθνική και Πειραιώς έχω δηλώσει μη επαγγελματικό και τους έχει πάρει κανονικά. Eurobank έχω δηλώσει επαγγελματικό οπότε δεν γνωρίζω τι γίνεται εκεί με μη επαγγελματικούς.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Παιιά μια ερώτηση έχω αν γωρίζει κανείς και αν είναι στο σωστό θέμα .

Εχω κανει αίτηση για την γιαγιά της γυναίκας μου (η γιαγιά είναι η αιτούσα και εχει και προέγκριση δανείου Εθνικής τράπεζας με εγγυητή) για την αναβάθμιση της μονοκατοικίας της στο χωριό και η οποία κατοικία πήρε προχθές 3-8-18 απόφαση υπαγωγής απο το ΕΤΕΑΝ .

Στην επιλέξιμη κατοικία υπάρχει συγκύριος (ο οποίος και έχει δηλωθεί στην αίτηση) ο πεθερός μου που είναι και εγγυητή της προέγρισης δανείου .

Ομως η γιαγιά απεβίωσε , τι γίνεται σ' αυτή τη περίπτωση ?

Μπορεί ο πεθερός μου που είναι συγκύριος και εγγυητής να προχωρήσει την διαδικασία ?

Θα ήθελα τις γνωμες σας ή την εμπειρία σας απο παρόμοιες περιπτώσεις .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.