Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

21 ώρες πριν, comba said:

φορολογική ερώτηση γιαυτούς που είναι χωρίς δάνειο: τα ποσοστά της ιδιωτικής συμμετοχής-προκαταβολής γιατί δεν μπορείς να τα ορίσεις εσύ??? (όπως αντίστοιχα σε αυτούς που έχουν δάνειο ορίζεις από 0-100% προκαταβολή). σε πετάει αυτόματα στην καρτέλα "κατανομή ιδίων κεφαλαίων" το ποσοστό της ιδιωτικής συμμετοχής χωρίς να μπορείς να το πειράξεις ενώ πχ αυτόν τον προμηθευτή μπορεί να τον έχεις  εξωφλημένο!!!!

κοινώς : σε κάθε προμηθευτή βάζεις ότι προκαταβολή θές αρκεί στο σύνολο να είναι η προβλεπόμενη? ή σε κάθε έναν πρέπει ναναι ακριβώς το ποσοστό της ιδιωτικής συμμετοχής??

 

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δεν μπορώ να βρω κάποιον από το helpdesk ούτε στο τηλ. ούτε σε mail απαντανε. Όλοι οι οδηγοί που έχω διαβάσει δεν ξεκαθαρίζουν το ποσοστό της προκαταβης με ιδια κεφαλαια και πως αυτό μπορεί να κατανεμηθεί. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, ahilpoul said:

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δεν μπορώ να βρω κάποιον από το helpdesk ούτε στο τηλ. ούτε σε mail απαντανε. Όλοι οι οδηγοί που έχω διαβάσει δεν ξεκαθαρίζουν το ποσοστό της προκαταβης με ιδια κεφαλαια και πως αυτό μπορεί να κατανεμηθεί. 

Πάρε  μετά τις 4. 2 φορές που πήρα μετά τις 4.30, απάντησαν (με τη 2η ή 3η), ενώ πριν με έκοβε στα 5-6 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ahilpoul said:

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δεν μπορώ να βρω κάποιον από το helpdesk ούτε στο τηλ. ούτε σε mail απαντανε. Όλοι οι οδηγοί που έχω διαβάσει δεν ξεκαθαρίζουν το ποσοστό της προκαταβης με ιδια κεφαλαια και πως αυτό μπορεί να κατανεμηθεί. 

Η προκαταβολή που θα πρέπει να έχει μπει μέχρι την ολοκλήρωση του φακέλου για την Β φάση, πρέπει να είναι ολόκληρη η ίδια συμμετοχή, μοιραζόμενη στους προμηθευτές όπως θέλει ο ωφελούμενος. Μπορεί δηλαδή να πάρει ολόκληρο το ποσό μόνο ο ένας εκ των προμηθευτών.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, tsx said:

Η προκαταβολή που θα πρέπει να έχει μπει μέχρι την ολοκλήρωση του φακέλου για την Β φάση, πρέπει να είναι ολόκληρη η ίδια συμμετοχή, μοιραζόμενη στους προμηθευτές όπως θέλει ο ωφελούμενος. Μπορεί δηλαδή να πάρει ολόκληρο το ποσό μόνο ο ένας εκ των προμηθευτών.

σε αυτούς που είναι με δάνειο ναι, σε αυτούς που είναι χωρίς δάνειο δεν έχει πεδίο για να μοιράζει ο ωφελούμενος όπως θέλει σου βγάζει απευθείας την παρακάτω καρτέλα στην οποία δεν μπορείς να γράψεις (όλα βγαίνουν αυτόματα = τιμή παραστατικού επί ποσοστό ιδ. συμμετοχής)

image.png.fc4d9614286744382151669a3ed06bb2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, comba said:

σε αυτούς που είναι με δάνειο ναι, σε αυτούς που είναι χωρίς δάνειο δεν έχει πεδίο για να μοιράζει ο ωφελούμενος όπως θέλει σου βγάζει απευθείας την παρακάτω καρτέλα στην οποία δεν μπορείς να γράψεις (όλα βγαίνουν αυτόματα = τιμή παραστατικού επί ποσοστό ιδ. συμμετοχής)

image.png.fc4d9614286744382151669a3ed06bb2.png

Ακριβώς. Εάν κάποιος έχει προχωρήσει στο επόμενο βήμα με ιδία κεφάλαια να μας πει εάν αυτά τα ποσά που βγάζει η εφαρμογή για προκαταβολές είναι δεσμευτικά ή ενδεικτικά. Εάν δηλαδή είναι απαιτήσει του προγράμματος όλοι οι προμηθευτές να πάρουν την προκαταβολή που τους αναλογεί στο ποσοστό των ίδιων κεφαλαίων ή το άθροισμα όλων των προκαταβολών να ισούται με το σύνολο των απαιτούμενων ίδιων κεφαλαίων ανεξάρτητα πως θα κατανεμηθεί. Είναι βασική ερώτηση για την πορεία και ολοκλήρωση των εργασιών. Εάν κάποιος έχει βγάλει άκρη σε μας πει. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Η καρτέλα που προκύπτει στο τέλος και αναφέρει Κατανομή Ιδίων Κεφαλαίων αναφέρεται στη διαφορά που προκύπτει αν τα τιμολόγια μιας παρέμβασης είναι παραπάνω από τον μέγιστο επιλέξιμο προϋπολογισμό και είναι καθαρά για να δει ο ωφελούμενος τι πρέπει να πληρώσει επιπλέον από την τσέπη του. Δεν αφορούν τα ίδια κεφάλαια, προσοχή! Το αναφέρει ξεκάθαρα στο εγχειρίδιο χρήσης της αίτησης.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλημέρα σε όλους! Η καρτέλα που προκύπτει στο τέλος και αναφέρει Κατανομή Ιδίων Κεφαλαίων αναφέρεται στη διαφορά που προκύπτει αν τα τιμολόγια μιας παρέμβασης είναι παραπάνω από τον μέγιστο επιλέξιμο προϋπολογισμό και είναι καθαρά για να δει ο ωφελούμενος τι πρέπει να πληρώσει επιπλέον από την τσέπη του. Δεν αφορούν τα ίδια κεφάλαια, προσοχή! Το αναφέρει ξεκάθαρα στο εγχειρίδιο χρήσης της αίτησης.

τότε γιατί ότι παραστατικό καταχωρείς (το οποίο είναι εντός του προϋπολογισμού και όχι παραπάνω) αυτομάτως στο πετάει στα ιδία κεφάλαια πολλαπλασιαζόμενο με το ποσοστό ιδιωτικής συμμετοχής? (το ότι ο οδηγός σε πολλά σημεία συγχέει την ιδιωτική συμμετοχή με το υπερβάλλον ποσό πέραν του προϋπολογισμού είναι όντως γεγονός....)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη δύο πράγματα στα ιδία κεφάλαια. Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει, θα το εκτιμούσα βαθύτατα.

 

1) Ας πούμε ότι έχω 4 παρεμβάσεις. Πάω και βάζω και στους 4 προμηθευτές μία προκαταβολή, η οποία από ότι έχω καταλάβει είναι ένα ποσό ΟΣΟ ΘEΛΩ ΕΓΩ αρκεί να είναι μικρότερο ή ίσο από το ποσό που μου αναλογεί συνολικά σαν ίδια κεφάλαια. Δηλαδή αν έχω επιδότηση 50%, τότε για μία παρέμβαση 8000 (πχ αλουμίνια) βάζω στον αλουμινά προκαταβολή ότι ποσό θέλω μέχρι 4000. Μετά προχωράω κανονικά και υλοποιώ όλες τις παρεμβάσεις και περνάω ΜΕΤΑ όλα τα παραστατικά στην πλατφόρμα; Απορώ γιατί όλα όσα ζητάει το σύστημα αυτή τη στιγμή είναι έγγραφα τελικής φάσης. Δηλαδή Β πιστοποιητικό, παραστατικά από τους προμηθευτές, Έντυπο ολοκλήρωσης κοκ. Δεν βλέπω να ζητάει κάτι ενδιάμεσο, όπως ας πούμε τι ποσό έβαλα για προκαταβολή στους προμηθευτές. Γενικά έχω μπερδευτεί λίγο με την ταμπέλα Παραστατικά-Λοιπά ΄Εξοδα, και το Κατανομή Ιδίων Κεφαλαίων που υπάρχει εκεί, στο οποίο δεν μπορώ να πειράξω κάτι. Τι γίνεται εκεί; Εγώ τώρα προχωράω κανονικά και κάνω παρεμβάσεις εν τέλει, ή πρέπει να γράψω κάτι στην πλατφόρμα;

 

2) Έχω και μία άλλη απορία. Είχα βάλει ηλιακό πρόπερσι και δεν είχαμε κόψει κάτι με την ελπίδα ότι θα έμπαινα στο τότε Εξοικονομώ, έτσι ώστε να μου έκοβε αμέσως μετά. Εν τέλι μπήκα στο τωρινό. Η ουσία είναι πως τότε τον είχα πληρώσει. Τώρα ήθελα να μην του δώσω άλλα λεφτά από την τσέπη μου εκτός από το ΦΠΑ φυσικά όπως συμφωνήσαμε. Έλεγα να του βάλω λοιπόν ως προκαταβολή μόνο το ΦΠΑ και μετά να μην του βάλω κάτι άλλο, αλλά να μου επιστρέψει τα χρήματα που θα του δώσει το πρόγραμμα στο τέλος. Γίνεται αυτό πιστεύετε, ή θα πρέπει να φανεί υποχρεωτικά κατάθεσή μου στην τράπεζα (ή ηλεκτρονική μεταφορά έστω) από το υπόλοιπο ποσό που θα μου αναλογεί προς τον προμηθευτή;;; Το λέω γιατί στην καρτέλα Κατανομή Ιδίων Κεφαλαίων γράφει αυτό: Στη στήλη ''Ίδια κεφάλαια'' αναφέρονται τα ποσά που πρέπει να καταβάλλετε στους προμηθευτές/ αναδόχους/ σύμβουλο έργου/ μελετητή πριν την προώθηση της αίτησής σας σε επόμενο στάδιο. Σημειώνεται ότι η καταβολή των ιδίων κεφαλαίων μπορεί να γίνει μόνο μέσω τραπεζικού συστήματος και θα πρέπει να ψηφιοποιηθούν τα αντίστοιχα αποδεικτικά στοιχεία (extrait λογαριασμών, κλπ) στην καρτέλα ''Δικαιολογητικά'', της αίτησής σας.

Θα ανεβάσω δηλ στην πλατφόρμα κάποιο αποδεικτικό της μεταφοράς των χρημάτων; Γιατί προς το παρόν δεν βλέπω στα δικαιολογητικά να μου το ζητάει (πχ για τις προκαταβολές)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλημέρα σε όλους! Η καρτέλα που προκύπτει στο τέλος και αναφέρει Κατανομή Ιδίων Κεφαλαίων αναφέρεται στη διαφορά που προκύπτει αν τα τιμολόγια μιας παρέμβασης είναι παραπάνω από τον μέγιστο επιλέξιμο προϋπολογισμό και είναι καθαρά για να δει ο ωφελούμενος τι πρέπει να πληρώσει επιπλέον από την τσέπη του. Δεν αφορούν τα ίδια κεφάλαια, προσοχή! Το αναφέρει ξεκάθαρα στο εγχειρίδιο χρήσης της αίτησης.

Οχι νομιζω πως κανετε λαθος. Με την εισαγωγη του τιμολογιου,σου παραθέτει αυτόματα το ποσοστό που πρέπει να καταβληθεί ανάλογα με το ποσοστό επιχορήγησης. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @ahilpoul και @comba!  Έχετε δίκιο, αυτό που διάβασα ήταν στην περίπτωση δανείου. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι που δημιουργείται το θέμα στην περίπτωση κίνησης του ωφελούμενου με ίδια κεφάλαια: το ποσοστό που του αντιστοιχεί προφανώς και θα πρέπει να το ξεχρεώσει και να ανεβάσει εξοφλημένα τιμολόγια και τις κινήσεις :) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.