Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

16 ώρες πριν, GriGaS said:

Λοιπόν έγινε η εκταμίευση των προκαταβολών. Το περίεργο είναι ότι ενώ το δάνειό μου είναι 1150 ευρώ και η προκαταβολές 805 ευρώ, έγινε στο λογαριασμό του δανείου κατάθεση 805 ευρώ, η οποία έγινε αυτόματα μεταφορά κάπου αλλού (προφανώς στους προμηθευτές) και στη συνέχεια έγινε επιπλέον κατάθεση 100 ευρώ η οποία έμεινε μέσα στο λογαριασμό.

Σου ήρθε mail ότι μπήκαν οι προκαταβολές ή απλά τσέκαρες το λογαριασμό σου?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους,

Έχω περίπτωση που για την αντικατάσταση κουφωμάτων είχε δηλωθεί η κατηγορία Ι (2≤u<3,2) και σε μία εξωστόθυρα τη δίνει ο κατασκευαστής που τα τοποθέτησε u=1,9. Θα πρέπει να "σπάσω" την παρέμβαση και να περάσω τα κουφώματα σε δύο εγγραφές, μία κατηγορίας Ι και μία κατηγορίας ΙΙ. (Εννοείται πως δεν αυξάνω τον προϋπολογισμό μου)

Ομοίως, παρόμοια περίπτωση, δηλώθηκε κλιματιστικό (split) >3.5ΚW (κατηγορία ΙΙΙ P>3,5) και το κλιματιστικό που επιλέχθηκε είναι ακριβώς 3,5KW (κατηγορία ΙΙ 2,6<P≤3,5). Μπορούμε δηλαδή να αλλάξουμε κατηγορία δαπάνης, χωρίς υπέρβαση του εγκεκριμένου προϋπολογισμού;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σε περίπτωση που η εξοικονόμηση ενέργειας με το δεύτερο ΠΕΑ βγει μικρότερη από αυτή του πρώτου επειδή δεν θα τοποθετηθεί ο ηλιακός που δηλώσαμε αλλά εξακολουθεί να είναι μεγαλύτερη από το 40% που απαιτείται για την κατηγορία 1 θα έχουμε πρόβλημα?

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by Χριστίνα_Πολ.
Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2018 at 7:43 ΜΜ, john13552 said:

 

Μόλις μου ήρθε αυτό το μαιλ. 

Σας ενημερώνουμε ότι εκταμιεύτηκε το ποσό της προκαταβολής στους αναδόχους / προμηθευτές που έχετε δηλώσει.open?upn=tmJ1nykfY9RE3MGm8k50ZO6qIdr5gbA

Σχετικά με της πληρωμές, έχω κάνει κατάθεση στον σύμβουλο και το πρώτο ΠΕΑ μαζί. Στην περίπτωση μου καμιά ιδέα; 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, lloyd said:

@Χριστίνα_Πολ.

Από τη στιγμή που έχει επιτευχθεί ο ενεργειακός στόχος του Προγράμματος, 40% στην δική σου περίπτωση, είσαι ΟΚ.

Ευχαριστώ πολύ!

Σχετικά με αυτό που ρωτάς μπορείς να αλλάξεις κατηγορία δαπάνης αρκεί να μην ξεπερνάς τον μέγιστο επιλέξιμο προυπολογισμό, αλλά και τον μέγιστο προυπολογισμό ανά κατηγορία. Δηλαδή αν το κλιματιστικό είναι πάνω από 1.100 που σου επιδοτεί για τη δεύτερη κατηγόρια νομίζω δεν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Χριστίνα_Πολ. said:

Ευχαριστώ πολύ!

Σχετικά με αυτό που ρωτάς μπορείς να αλλάξεις κατηγορία δαπάνης αρκεί να μην ξεπερνάς τον μέγιστο επιλέξιμο προυπολογισμό, αλλά και τον μέγιστο προυπολογισμό ανά κατηγορία. Δηλαδή αν το κλιματιστικό είναι πάνω από 1.100 που σου επιδοτεί για τη δεύτερη κατηγόρια νομίζω δεν μπορείς.

 

Νομίζω ότι μπορεί, αρκεί να βγάλει κάτι άλλο να μη ξεπερνάται ο συνολικός προϋπολογισμός και να καλύπτεται ο ενεργειακός στόχος

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, LeoNaXe said:

Μόλις μου ήρθε αυτό το μαιλ. 

Σας ενημερώνουμε ότι εκταμιεύτηκε το ποσό της προκαταβολής στους αναδόχους / προμηθευτές που έχετε δηλώσει.open?upn=tmJ1nykfY9RE3MGm8k50ZO6qIdr5gbA

Σχετικά με της πληρωμές, έχω κάνει κατάθεση στον σύμβουλο και το πρώτο ΠΕΑ μαζί. Στην περίπτωση μου καμιά ιδέα; 

Μα ο συμβουλος δεν πληρώνετε απο το πρόγραμμα?

Αλλαξε κατι?

Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2018 at 1:27 ΜΜ, getsakna said:

Μα ο συμβουλος δεν πληρώνετε απο το πρόγραμμα?

Αλλαξε κατι?

Εμένα  μου. Είπε ότι θέλει τα λεφτά και ότι εγώ θα τα πάρω από το πρόγραμμα. Μίλησα χθες και μου λέει ότι θα τα δηλώσει ταν 2 ΠΕΑ και θα πληρώσω την διαφορά απλά από το 2ο ΠΕΑ. Πως γκενεν ατό; 

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, rizosp said:

 

Νομίζω ότι μπορεί, αρκεί να βγάλει κάτι άλλο να μη ξεπερνάται ο συνολικός προϋπολογισμός και να καλύπτεται ο ενεργειακός στόχος

Αυτό με έχει προβληματίσει κ έμενα. Αυτό που λες πίστευα και εγώ, αλλά μετά διάβασα στις αποφάσεις υπαγωγής τις προϋποθέσεις αλλαγής των παρεμβάσεων και έλεγε ότι δεν πρέπει να ξεπερνάς το μέγιστο ποσό ανά κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.