Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Μόλις τώρα, Χριστίνα_Πολ. said:

Αυτό με έχει προβληματίσει κ έμενα. Αυτό που λες πίστευα και εγώ, αλλά μετά διάβασα στις αποφάσεις υπαγωγής τις προϋποθέσεις αλλαγής των παρεμβάσεων και έλεγε ότι δεν πρέπει να ξεπερνάς το μέγιστο ποσό ανά κατηγορία.

 

Μήπως εννοεί το ανώτατο όριο δαπανών (ανά τμχ ή τ.μ) και όχι τον προϋπολογισμό ανά κατηγορία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 λεπτά πριν, rizosp said:

 

Μήπως εννοεί το ανώτατο όριο δαπανών (ανά τμχ ή τ.μ) και όχι τον προϋπολογισμό ανά κατηγορία;

Το γράφει έτσι: τηρούνται τα μέγιστα ποσά ανά υποκατηγορία παρέμβασης που ορίζονται στον Οδηγό του Προγράμματος

Γι' αυτό λέω ότι αν είσαι για παράδειγμα κατηγόρια 2 στα κλιματιστικά που το μέγιστο πόσο είναι 1.100 ευρώ δεν μπορείς να βάλεις 1200 ευρώ ας πούμε. Όχι?? Μήπως δεν το καταλαβαίνω εγώ καλά??

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, LeoNaXe said:

Εμένα ο μαλακας μου. Είπε ότι θέλει τα λεφτά και ότι εγώ θα τα πάρω από το πρόγραμμα. Μίλησα χθες και μου λέει ότι θα τα δηλώσει ταν 2 ΠΕΑ και θα πληρώσω την διαφορά απλά από το 2ο ΠΕΑ. Πως γκενεν ατό; 

Ο σύμβουλος πληρώνεται από το πρόγραμμα, ο ενεργειακός επιθεωρητής πληρώνεται από τον πελάτη ο οποίος τα παίρνει στο τέλος πίσω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, rizosp said:

Ο ενεργειακός επιθεωρητής κανει κάπου εγγραφή εκτος απο εκει που απλως βάζει ο ωφελούμενος το ΑΦΜ και το παραστατικό;

Δεν χρειάζεται να κάνει εγγραφή ο ενεργειακός επιθεωρητής όπως κάνει ο σύμβουλος έργου. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε μονοκατοικία στο οικόπεδο έχει και ένα μικρό στέγαστρο χωρίς άδεια Επειδή η μονοκατοικία είναι ακριβώς όπως η άδεια θεώρησα ότι δεν είναι πρόβλημα κ προχώρησα στο πρώτο ενεργειακό. Το θέμα είναι ότι τώρα θέλει μικρής κλίμακας για την εξωτερική μόνωση η οποία προϋποθέτει νομιμότητα στο οικόπεδο.  Τι μπορώ να κάνω σε αυτή τη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Ας πρόσεχες... :P (αστειεύομαι μην αρχίσετε το κράξιμο)

Εάν ξηλώνεται, το βγάζουν, κάνετε δουλειά και μετά είναι δικό τους πρόβλημα το εάν θα το ξαναβάλουν ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω α) για εξωτερική θερμομ. η άδεια μικρής κλίμακας είναι υποχρεωτική ? και β) αν βγάλω την άδεια μικρής κλίμακας μπορώ να κάνω και το 2ο ΠΕΑ?ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, zio7 said:

Καλησπέρα. Σε μονοκατοικία στο οικόπεδο έχει και ένα μικρό στέγαστρο χωρίς άδεια Επειδή η μονοκατοικία είναι ακριβώς όπως η άδεια θεώρησα ότι δεν είναι πρόβλημα κ προχώρησα στο πρώτο ενεργειακό. Το θέμα είναι ότι τώρα θέλει μικρής κλίμακας για την εξωτερική μόνωση η οποία προϋποθέτει νομιμότητα στο οικόπεδο.  Τι μπορώ να κάνω σε αυτή τη περίπτωση?

Την πάπια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, TBD said:

Την πάπια.

Δηλαδή? Να μην δηλωθεί το αυθαίρετο ή να δηλωθεί κανονικά να βγει η μικρής κλίμακας αλλά να μην "φανεί" κάπου στο εξοικονομώ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.