Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή κατοικίας


Recommended Posts

Καλησπερα σας,

Οντας ασχετος με θεματα οικοδομικης κλπ και εχοντας καποια χρηματα στην ακρη αποφασισα να απευθυνθω στο συγκεκριμενο forum για ενα διλλημα που με απασχολει. Λοιπον, κατοικω σε ενα προαστιο της Θεσσαλονικης και εχω δυο επιλογες η να αγορασω μια μεζονετα νεοδμητη (μιας και λογω εποχης τις πουλανε μισοτιμης) η να μου μεταβιβασει ο πατερας μου μια μονοκατοικια που εχει στο ονομα του. Στην περιπτωση της μεζονετας, προκειται για μεζονετα 155τμ του 2007 κολλητη με αλλες και χωρις κηπο αλλα προκηπιο. Απο εξω ειναι πολυ ομορφη αλλα απο μεσα ειναι στα μπετα. Αυτο δεν ειναι προβλημα διοτι θα τη διαμορφωσω οπως θελω εγω. Το προβλημα με τη μεζονετα ειναι οτι μου φαινεται σαν "σωληναρι", δηλαδη τα τετραγωνικα δεν φαινονται και μου φανηκε η διαρυθμηση στεναχωρη. Στην περιπτωση της μονοκατοικιας, προκειται για μια μονοκατοικια του 1989 380 κατοικισιμων τετραγωνικων και 120τμ γκαραζ. Αποτελειται απο ενα ισογειο ανεξαρτητο διαμερισμα 81τμ με σαλονι κουζινα μπανιο και 1 υπνοδωματιο. Στον πρωτο διαθετει σαλοτραπεζαρια μεγαλη με τζακι 1 wc 1 μπανιο με υδρομασαζ 1 κουζινα και 2 υπνοδωματιο. Επισης διαθετει σοφιτα με ακομα 4 υπνοδωματια σαλονι και 1 μπανιο. Διαθετει μεγαλα μπαλκονια και ολη η κατοικια ειναι κολλητη και απο τις δυο μεριες με αλλες μονοκατοικιες. Αλλα θελει καποιες μικροεπιδιωρθωσεις, οπως επισκευη στεγης γιατι σταζει λιγο οταν βρεχει στη σοφιτα, τοποθετηση σιτων και πατζουριων (μιας και τα κουφωματα ειναι ξυλινα), συντηρηση κουφωματων και κατι ψιλα απο ηλεκτρολογικα και υδραυλικα, οχι σπουδαια πραγματα. Το οικοπεδο ειναι 250τμ οποτε καταλαβαινετε οτι και στις 2 περιπτωσεις δεν θα εχω κηπο, αν και στη μονοκατοικια υπαρχουν τεραστια μπαλκονια και το προκηπιο ειναι κατα πολυ μεγαλυτερο. Και στις δυο περιπτωσεις τα λεφτα βγαινουν πανω κατω τα ιδια. Να προσθεσω οτι ειμαι σε ηλικια γαμου και θελω να κανω την καλυτερη επιλογη ωστε να το χαρω για χρονια το σπιτι που θα επιλεξω με την οικογενεια μου. Περιμενω να ακουσω τη γνωμη των ειδικων και στις δυο περιπτωσεις, να επιλεξω ενα σπιτι μεγαλο αλλα καποιας παλαιοτητας η ενα πιο μικρο αλλα πιο καινουργιο? Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Άποψή μου είναι ότι αν είχα την οικονομική δυνατότητα(συντήρηση, θέρμανση, ΕΝΦΙΑ κλπ) να υποστηρίξω κάποιο από τα δύο σπίτια θα επέλεγα τη μονοκατοικία. Μπορείς να της κάνεις κάποια ανακαίνιση και ίσως κανά εξοικονομώ κατοίκον και να γίνει σαν καινούργιο.

Σπίτι με πολλά δωμάτια ιδανικό για μια μεγάλη οικογένεια ακόμα και αν θες να φιλοξενήσεις φίλους σου κλπ. Επιπλέον με τόσο ήλιο είναι ότι πρέπει για να βγαίνεις να τον απολαμβάνεις στο μπαλκόνι με την ησυχία σου, με τα παιδιά σου, να κάνεις ένα τραπέζι. Βεβαια πέρα από την άνεση θα αφιερώνεις περισσότερο χώρο στην τακτοποίηση, στο καθάρισμα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα, σε λιγο καιρο παντρευομαι οποτε γι αυτο με την κοπελα μου σκεφτομαστε ποια θα ηταν η καλυτερη λυση και για μελλοντικα. Θετικα και αρνητικα υπαρχουν και στις δυο περιπτωσεις. Ρωτησα και εναν πρωην εργολαβο της περιοχης μου και μου ειπε ασηζητητι μονοκατοικια γιατι ετσι οπως ειναι χτισμενη μπορει να χωριστει και σε 3 ξεχωριστες κατοικιες με ξεχωριστες εισοδους και να νοικιαζω τα δυο διαμερισματα που θα προκυψουν και εγω να μενω στον πρωτο και να εχω ολη τη σοφιτα δικη μου, κατι σαν μεζονετα δηλαδη με τα 4 υπνοδωματια της σοφιτας, που ειναι υπεραρκετα νομιζω. Αλλα δεν ξερω, απο τη μια θελω να μπω στο σπιτι μου και να ειναι ολα καινουργια, δηλαδη να ειμαι ο πρωτος ανθρωπος που θα κατοικισει στο σπιτι και απο την αλλη η μονοκατοικια (το πατρικο μου σπιτι δηλαδη) μου φαινεται καλυτερη ποιοτικα και ειναι και πολυ μεγαλυτερη +οτι εχει γκαραζ. Να προσθεσω οτι υπαρχουν πολλες ξυλινες επενδυσεις στη μονοκατοικια οπως τα καγκελα των μπαλκονιων, η σοφιτα, τα κουφωματα, μερικα δαπεδα και στις οροφες εκει που ενωνεται ο τοιχος με την οροφη, πιστευετε οτι με τη σωστη διακοσμηση θα φαινονται ομορφα η θα φαινονται παλιακα? Γιατι οπως και να το κανεις η μεζονετα ειναι πιο συγχρονης αισθητικης. Δεν βιαζομαι, απλα σκεψεις κανω και αναζητω γνωμες για τη καλυτερη επιλογη, γιατι δεν ξερω ποτε θα μου ξαναδωθει η ευκαιρια να εχω το δικο μου σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Θα επισημάνω 2 -αντικρουόμενα ίσως- πράγματα:

1) Μεζονέτα του 2007 στα μπετά δεν είναι νεόδμητη, είναι ένα κουφάρι 10ετίας. Σε κάθε περίπτωση η ποιότητα κατασκευής αλλά κι ο βαθμός σωστής συντήρησης παίζουν τεράστιο ρόλο.

2) Σας ενδιαφέρει -ψυχρά λογιστικά- αν ο πατέρας σας θα σας κάνει "δώρο" και την τακτοποίηση των αυθαιρέτων αλλά και την έκταση αυτών, καθώς όταν θα λήγει η ρύθμιση μάλλον θα έχετε (και το εύχομαι) παιδιά "της παντρειάς". Είμαστε σε μια περίοδο που το νόμιμο έχει μεγαλύτερη αξία από το τακτοποιημένο αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στην τελική απόφασή σου πρέπει να βάλεις και τα παρακάτω κριτήρια:

- Αν υπάρχουν αυθαιρεσίες στην μία και στην άλλη περίπτωση οι οποίες μπορεί να μην τακτοποιούνται ή να σε οδηγήσουν σε μπελάδες/έξοδα

- Να γίνει μια καλή εκτίμηση της στατικότητας και των δύο κατασκευών αλλά ειδικά στην μονοκατοικία του '89

- Να γίνει μια καλή εκτίμηση της ενεργειακής συμπεριφοράς και της λειτουργικότητας των κτιρίων (θέρμανση, μονώσεις, υγρασίες, προσανατολισμοί κλπ)

Πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικά κριτήρια επιλογής πλέον του οικονομικού και της αρχιτεκτονικής λύσης

Πάντως (εκτός αν από τα παραπάνω αλλάξει η ζυγαριά) και εγώ κλίνω προς την μονοκατοικία του πατέρα σου...

 

Edit: Και το σημείο 1 παραπάνω του συναδέλφου Dimitrispsi πολύ σημαντικό!

Edited by Γιάννης
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τη μονοκατοικία με τίποτα, τα σπίτια του 1989 σε 30 χρόνια από σήμερα θα είναι άχρηστα για τα παιδιά μας, θα είναι όπως τα σημερινά προ 55.

 

Οπότε τη μεζονέτα !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει ποια η διαφορά της μεζονετας με την μονοκατοικία εφόσον και οι δύο δεξιά αριστερά έχουν κολλητά άλλα σπίτια...

Link to comment
Share on other sites

Η μεζονέτα έχει επιπλέον συντελεστή στην αντικειμενική αξία και στον ΕΝΦΙΑ. Η μονοκατοικία σε ένα επίπεδο θεωρείται ένα διαμέρισμα.

Δεν θεωρώ ιδιαίτερα παλιά μια κατασκευή του '89 αρκεί να ελεγχθεί σχολαστικά και να βρεθεί άψογη στο θέμα του σκελετού. Επίσης λεπτομερής κοστολόγηση των επιδιορθώσεων για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων. Αν μάλιστα το συνδυάσει με το εξοικονομώ τη βρίσκω πιο "συνετή" επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Και στις δύο περιπτώσεις εφ' όσον θα δαπανήσετε ένα σεβαστό χρηματικό ποσό, γνώμη μου είναι 

να απευθυνθείτε σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σας και (επ΄αμοιβή φυσικά) να σας συντάξει μία

έκθεση-πραγματογνωμοσύνη στην οποία θα περικλείει όλα τα θετικά και αρνητικά των δύο επιλογών.

Η απόφαση που καλείστε να πάρετε είναι απόφαση ζωής και δεν θα πρέπει να επηρεαστείτε από έναν

πρώην εργολάβο ή από το παρών forum όσο καλές προθέσεις κι αν υπάρχουν από τους συμμετέχοντες.

Αυτά όσον αφορά το τεχνικό-λογιστικό μέρος της επιλογής σας.

 

Από συναισθηματικής και εμπειρικής απόψεως (και μόνο από αυτές τις δύο) εγώ θα επέλεγα

τη μονοκατοικία για τους παρακάτω λόγους:

 

1) Ο πατέρας σας είναι βέβαιο ότι έχει δαπανήσει πολύ χρόνο και χρήμα προσπαθώντας να επιτύχει

το βέλτιστο αποτέλεσμα κοιτώντας παρόν και μέλλον.Τα ξενύχτια του, το άγχος του, η αντιμετώπιση

του όποιου προβλήματος κατά τη κατασκευή της μονοκατοικίας, θα ήταν ευχής έργον να τύχουν της

ανάλογης αποδοχής από εσάς χαρίζοντάς του την χαρά και την ικανοποίηση ότι τα κόπια του έπιασαν τόπο.

 

2) Το ότι η μονοκατοικία μπορεί εύκολα να χωριστεί σε τρεις ξεχωριστές κατοικίες είναι τρομερό πλεονέκτημα

γιατί: α) μπορείτε να αποκαταστήσετε μελλοντικά τα παιδιά σας ή β) να νοικιάσετε κάποιους από τους χώρους

αποκομίζοντας ένα εισόδημα.

 

Άλλωστε να ξέρετε ότι τα πολλά τετραγωνικά είναι χρήσιμα και εξυπηρετικά στις στεγαστικές μας ανάγκες, αλλά 

όσο μεγαλώνουμε τόσο αυτές μικραίνουν. Άλλες ανάγκες έχουμε στα 35 έγγαμοι με δύο μικρά παιδιά και άλλες

στα 60 με παιδιά που ετοιμάζονται να κάνουν τη δική τους οικογένεια.

Η παλαιότητα δεν είναι κάτι που εμένα προσωπικά θα με τρόμαζε γιατί η συντήρηση είναι αυτή που καθιστά

λειτουργικό και ασφαλές ένα ακίνητο. Υπάρχουν πολλά ακίνητα 30ετίας σε καλύτερη κατάσταση από κάποια 10ετίας

μόνο και μόνο γιατί οι ιδιοκτήτες τους είναι παστρικοί και νοικοκυραίοι.

 

Αυτά από εμένα, σας εύχομαι τα καλύτερα επιλέγοντας να ισορροπήσετε ανάμεσα στην υπευθυνότητα χρησιμοποιώντας

την επαγγελματική γνώμη ενός ειδικού, την ωριμότητα που απορρέει από τις εμπειρίες και το ένστικτό σας, αλλά και το

συναίσθημα που προέρχεται από την πατρική σας σχέση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιασονα, σε λιγο καιρο παντρευομαι οποτε γι αυτο με την κοπελα μου σκεφτομαστε ποια θα ηταν η καλυτερη λυση και για μελλοντικα. .....

......

Λοιπόν

η πείρα έχει δείξει ότι τον πρώτο λόγο για το σπίτι τον έχουν οι γυναίκες

διότι αν αποφασίσεις μόνος σου, θα την έχεις μια ζωή στη μουρμούρα

αυτό της μυρίζει (διαρύθμιση), το άλλο της ξυνίζει (προσανατολισμός), το παράλλο την ενοχλεί (γειτονιά), κ.ο.κ.

γιαυτό σου λέω

αν θέλεις να περάσεις το υπόλοιπο του βίου σου χωρίς γκρίνια, άφησέ τη να διαλέξει

κι εμείς θα είμαστε εδώ για όποιο τεχνικό θέμα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.