Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όρια και δεδομένα των περιοχών Natura 2000 μετά την επικαιροποίηση του εθνικού καταλόγου


Engineer

Recommended Posts

Ολοκληρώθηκε η επικαιροποίηση του εθνικού καταλόγου του Οικολογικού Δικτύου Natura 2000 και ο ακριβέστερος προσδιορισμός των ορίων των περιοχών του.

 

Περισσότερες πληροφορίες για το δίκτυο και για τα έργα επικαιροποίησης των στοιχείων εδώ και στη Διεύθυνση Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος και Βιοποικιλότητας.

 

Στα παρακάτω links διατίθενται:

 

Αρχείο των περιγραφικών δεδομένων Natura 2000 – Τυποποιημένα Έντυπα Δεδομένων.

 

Εφαρμογή προβολής και εκτύπωσης των Τυποποιημένων Εντύπων Δεδομένων των περιοχών.

 

Διανυσματικά αρχεία των εξωτερικών ορίων των περιοχών Natura 2000.

 

Διανυσματικά αρχεία των ορίων των τύπων οικοτόπων εντός των περιοχών Natura 2000

 

Πηγή: www.ypeka.gr


View full είδηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
9 ώρες πριν, ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ said:

Τα διανυσματικά αρχεία πώς μετατρέπονται σε dwg ;

Έχω ανεβάσει τα νέα ενημερωμένα όρια εδώ:

Η μετατροπή έγινε με εισαγωγή του αρχικού αρχείου .shp και μετά save as/εξαγωγή σε .dwg στο AutoCAD Civil 3D. Φαντάζομαι κάθε πρόγραμμα GIS θα μπορεί να κάνει κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε.... ψάχνοντας στο αρχείο μου βλέπω ότι η v29 υπάρχει τουλάχιστον από το 2012...ίσως και παλαιότερα, ενώ το ΦΕΚ που παρέθεσα είναι πολύ μεταγενέστερο.... άλλωστε στο ΦΕΚ, για την περιοχή μου τουλάχιστον, εντάχθηκαν και νέες περιοχές οι οποίες φαίνονται για πρώτη φορά στα διανυσματικά αρχεία (v30) του Υπεκα και όχι στην v29. Απο το 2017 και μετά δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κάποια άλλη νέα απόφαση ή ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.