Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριοι Χώροι, το αίσχος της κατασκευής


SBABAL

Recommended Posts

λυση υπαρχει.κανεισ η.χ. με οσο βαθος θες απλα απο το 1,8 κε μετα μετραει στην δομηση.η αρχιτεκτονικη θελει θυσιες :)

 

Εννοείς λύση αυτοκτονίας?Ναι, υπάρχει...

Πάντως θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους που βρίσκουν γελοίες τέτοιες παρεμβάσεις στην αρχιτεκτονική, από άσχετους και ειδικά μόνο για οικονομικούς λόγους...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή εγώ δεν είμαι μηχανικός αλλά μια ταπεινή με ελάχιστο εισόδημα, που η καλή η μανούλα πρόβλεψε να μου γράψει ένα σπιτάκι.. το οποίο όμως πρέπει εγώ να τελειώσω.

Το σπίτι ως σύνολο είναι 95 τ.ν. και έχει ένα ημιυπαίθριο 30 τμ!!!! συν τα μπαλκόνια του βεβαίως.

Εγώ τι να τον κάνω 30 τ.μ. ημιυπαίθριο χώρο? να βάλω γκαζόν ? να τον κάνω κήπο. από πάνω είναι ταράτσα...

γιατί αντί ο μηχανικός της μάνας μου να προβλέψει και να κάνει και τα 2 διαμερίσματα 115 τ.μ. έκανε το ένα 125 και τον άλλο όροφο 95 με 30 τμ. ημιυπαίθριο.

Εγώ μια 4μελης οικογένεια δηλαδή να ζήσουμε με 2 δωμάτια και 30 τ.μ. ημιυπαίθριο?

δεν ξέρω ειλικρινά τι παιχνίδια παίζουνε στις οικοδομές. γιατί όλοι θέλουνε τόσο πολύ να πατήσουν επί πτωμάτων. γιατί ο ένας μηχανικός λέει γίνεται αλλά θα σου κοστίσει και ο άλλος λέει ότι δεν γίνεται νόμιμα εγώ όμως θα κάνω τα στραβά τα μάτια αν θέλησεις να το κάνεις και τρίβει τα χέρια του.

ειλικρινά λέω μήπως η καλύτερη ιδέα είναι να μείνω στο νοίκι. Η ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΠΡΟΚΑΤ ΣΠΙΤΙ να τελειώνει υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ maria έχεις δίκιο.Η μητέρα σου είναι αυτή που έχει άδικο κ σου φόρτωσε το πρόβλημα.Κ ο αναχρονιστικός συνάδελφος.Άρα,πουλάς το διαμέρισμα που έχεις κ αγοράζεις άλλο που καλύπτει τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το πουλήσω... βλέπεις όσο και λάθος να έκανε η μητέρα μου... αυτό το σπίτι φτιάχτηκε με πολύ ιδρώτα. Αν μου λες όμως να δολοφονήσω τον μηχανικό αυτό μάλιστα.

Οσο για τον ημιυπαίθριο εννοείτε ότι περιμένω να βγει ο νόμος ώστε να τον κλείσω νόμιμα.. .αλλιώς θα δω. Πάντως, δεν ξέρω αν ο αρχιτέκτων/ μηχανικός :shock: έφτιαξε τόσο μεγάλο ημιυπαίθριο για αισθητικούς λόγους ή απλά πήρε δίπλωμα νύχτα.

Γιατί τώρα πείτε μου ειλικρινά εσείς οι μηχανικοί, τον σκοπό τον ημιυπαίθριων χώρων? οκ αν είναι να κάνεις μεγάλο κήπο, αυλή κλπ αλλά μέσα στο σπίτι τι χρειάζεται ο ημιύπαιθριος? άλλο το μπαλκόνι και οι μεγάλες βεράντες

αλλά ένας ημιύπαιθριος κλειστός από 3 μεριές και από πάνω και ανοιχτός μόνο μπροστά τι ρόλο μπορεί να έχει? πως μπορεί να εξυπηρετήσει μια οικογένεια?

Από όσο ξέρω ο μηχανικός είναι για να προτείνει λύσεις ώστε το σπίτι να είναι ΚΑΙ λειτουργικό.

θα μπορούσε να φάει ίσα από των εσωτερικό χώρο και να κάνει μπαλκονάρες αλλά αυτός έκανε ένα κλουβί και δεν μπορώ ούτε καν να του βάλω κάγκελα!!!

και το έχω δει και άλλου αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Οι ημιυπαίθριοι χώροι, οι οποίοι εντοπίζονται ακόμη και σε παλαιότερες (παραδοσιακές) κατοικίες, εκμεταλλεύονται τα μεγάλα διαστήματα καλοκαιρίας στην Ελλάδα. Αποτελούν χώρους όπου μπορούν να μεταφερθούν πολλές από τις δραστηριότητες των ενοίκων ενός σπιτιού, όταν το επιτρέπει ο καιρός. Επιχειρήσατε ποτέ, ντάλα καλοκαίρι που οι τοίχοι ζεματάνε, να ξαπλώσετε εκεί έξω το βράδυ? (και μην αρχίσουμε τα περί ασφάλειας - μπορεί να βγει άδεια για μεταλλικό κιγκλίδωμα που θα προφυλάσσει το χώρο). Η' προτιμάτε να δουλεύει το κλιματιστικό...και να σας σακατεύει σιγά-σιγά το αναπνευστικό και να σας φουσκώνει το λογαριασμό του ηλεκτρικού?

 

Οι Η/Χ καλό και μόνο κάνουν. Δεν ''φταίνε αυτοί'' (αλλά ούτε και όσοι τους πρότειναν εξαρχής) αν μετατράπηκαν σε εργαλείο παρανομίας.

 

Το αν το εμβαδό των επιτρεπόμενων Η/Χ συγκεντρωθεί σε ένα χώρο ή μοιραστεί σε περισσότερους εξαρτάται από τις απαιτήσεις της κάθε οικογένειας. Και εδώ η ευθύνη του εκάστοτε ιδιοκτήτη είναι μέγιστη. Αφενός οφείλει να ψάξει το σωστό επαγγελματία αφετέρου να του εξηγήσει τις ανάγκες ώστε το σχέδιο που θα εκπονηθεί να είναι το βέλτιστο (υπόψιν, αν ο μελετητής δεν κάνει εκτενείς ερωτήσεις αλλά δείξει ένα σχέδιο-καρμπόν, σημαίνει ότι...δεν...).

 

Το χτίσιμο ενός σπιτιού είναι εξαιρετικά σοβαρή υπόθεση. Η συντριπτική πλειοψηφία των πελατών θέλει απλά να ακούει χαμηλές τιμές και μόνο. Καιρός να επαναπροσδιοριστούν οι προτεραιότητες.

 

...να κάνει μπαλκονάρες αλλά αυτός έκανε ένα κλουβί και δεν μπορώ ούτε καν να του βάλω κάγκελα!!!...

 

Αυτό δε θα το σχολιάσω γιατί ''περί ορέξεως''. Αλλά σας διαβεβαιώ ότι οι ''μπαλκονάρες'' δεν είναι εκ προοιμίου καλύτερες. Σαφώς μπορείτε να βάλετε ''κάγκελα'' - θέλει βέβαια σωστή μελέτη ώστε να μην υπάρχουν υπόνοιες ότι επιχειρείται κλείσιμο.

Link to comment
Share on other sites

εξηγήστε λίγο οι μεγαλύτεροι στην κυρία τι είναι τα χαγιάτια και μπορεί και να μπει στο νόημα των ημιυπαίθριων...το τονίζω δεν υπερασπίζομαι τον συγκεκριμένο ημιυπαίθριο ή τον μηχανικό της (λες και δεν είχα άλλη όρεξη).με το μαχαίρι κόβεις και ψωμί,σκοτώνεις και άνθρωπο, δεν φταίει όμως το μαχαίρι..(αναφορικά με τους πολύπαθους ημιυαπίθριους).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω κάτι πολύ απλό. Γιατί προφανώς θίχτηκαν κάποιοι.

Σε όσα σπίτια έχω πάει δεν έχω δει ανοιχτό τον ημιύπαιθριο χώρο. και ειδικότερα στις παλαιότερες κατοικίες.

Δεν διαφώνω ότι αν έχεις 200 τ.μ. σπίτι μπορείς άνετα να πεις ότι το κάνω 180 και βάζω έναν ημιύπαιθριο αλλά ακόμα και έτσι συνήθως το κλείνουν και το κάνουν είτε δωμάτιο είτε αποθήκες.

Ισως αν σας έβαζα το σχέδιο θα καταλαβαίνατε τι εννοώ τα μπαλκόνια είναι μικρά και ο ημιυπαίθριος τεράστιος.

Οσο για τον ιδιοκτήτη, όταν ο άνθρωπος κάνει 3 δουλειές για να μπορέσει να χτίση το σπιτάκι του, με πολύ κόπο και πολύ ιδρώτα. υπολογίζει ότι τα χρήματα που θα δώσει στον μηχανικό πάνε να πιάσουν τόπο. και ότι θα του φέρει την καλύτερη λύση στο τραπέζι.

Τέλος πάντων, εγώ εύχομαι να περάσει νόμος όχι για τακτοποίηση ημιυπαίθριων χώρων αλλά για την νομιμοποίησή τους!

και ξέρετε ότι σε 2 μηχανικούς που έχω πάει το σχέδιο μου είπαν ότι το σχέδιο είναι από παππού τουλάχιστον 60 χρονών πριν εγώ πω κάτι. βλέπετε το δωμάτιο των γονέων βγαίνει απευθείας στην κουζίνα κάτι που κάνανε οι παλιοί. χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν.

Τέλος πάντων. περιμένοντας για μια φορά τον νόμο να γίνει προς το συμφέρον του απλού πολίτη.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα ευθιξίας - προσπάθεια γίνεται να εξηγήσουμε κάποια πράγματα αφού (όπως δείχνει η πραγματικότητα) δεν το κάνουν πολλοί άλλοι ''συνάδελφοι'' (τους βάζω εισαγωγικά γιατί θεωρώ ότι δεν είμαστε ίδια φάρα).

 

Τους κόπους για να χτίσει κάποιος το σπίτι του τους ξέρουμε πολύ καλά. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δικαιολογείται να χτυπά την πόρτα του πρώτου τυχαίου μηχανικού χωρίς να ψάξει το ''βιογραφικό'' του.

 

Όσοι και αν έχουν κλείσει τους ημιυπαιθρίους τους υπάρχουν άλλοι (σαφώς λιγότεροι) που δεν το έκαναν. Το να εύχεστε να νομιμοποιηθούν παρανομίες είναι ''κακό πράμα''. Αν ανήκετε σε αυτούς που σκέφτονται μόνο την πάρτη τους μην ξεχνάτε ότι οι ''κακοί'' μηχανικοί βρίσκονται στην ίδια όχθη του ποταμού...

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω για κάτι, το συγκεκριμένο σπίτι που λέω βρίσκεται σε επαρχία. Τι σημαίνει αυτό... Σημαίνει ότι όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους και ο συγκεκριμένος μηχανικός θεωρείται πρώτος στο είδος του στην περιοχή.. και με τις σωστές γνωριμίες για να σε βοηθήσει, απλά εγώ τον θεωρώ ότι έχει μείνει πίσω στην νοοτροπία και στις σημερινές ανάγκες ενός σπιτιού.

Δεν ξέρω ακριβώς τι θα εππηρεαστεί αν εγώ κλείσω έναν ημιυπαίθριο ο οποίος όπως είπα και πριν είναι ουσιαστικά κλειστός με μόνο κενό μπροστά.

Σε μία περιοχή που ουσιαστικά το καλοκαιρί είναι μόνο έναν μήνα το χρόνο. Οποτε τι να τον κάνω αυτόν τον χώρο τους υπόλοιπους 11 μήνες?

Αν υπάρχει κάποια γνώμη πάνω σ' αυτό παρακαλώ πείτε την μου ώστε να μην τον κλείσω και να τον αξιοποιήσω ως κάτι άλλο.

Αααα και μπροστά από αυτόν τον υμιυπαίθριο σε λιγότερο από 3 μέτρα βρίσκεται πολυκατοικία...

ΥΓ: Αν κάτι νομιμοποιηθεί παύει να είναι παρανομία.

ΥΓ 2: Και η συγκεκριμένη "παρανομία" για εμένα υπάρχει μόνο για να κερδίζουν ...κάποιοι.... Οπως έχει ήδη εννοηθεί στην συγκεκριμένη ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

maria1175, όλα αυτά που γράφεις εδώ έπρεπε να είχαν συζητηθεί με τον αρχιτέκτονα κατά την φάση εκπόνησης της μελέτης. Το ότι δεν το κάνατε δεν σας απαλλάσει απο τις ευθύνες σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.