Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προκάτ ή κτίριο συμβατικής κατασκευής-Πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα


Recommended Posts

Εχω οικοπεδο 7,5 στρεματων σε αναπτυσομενη , τουριστικα , αγροτικη περιοχη κ σκεφτομαι να κατασκευασω μερικα μικρα οισογεια καταλυματα , το ερωτημα ειναι αν τα προκατ ταιριαζουν καλυτερα απο τα συμβατικα  για κατι τετοιο  

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα πάντα ταιριάζουν αρκεί να γίνουν οι σωστές μελέτες 

Και τα πάντα μπορύν να γίνου αηδίες είτε προκάτ είτε συμβατικά αν γίνουν με λογική καρακιτσαριό ....

Δεν είναι η καλή κιθάρα ή λύρα που θα βγάλει τους υπέροχους ήχους αλλά ο βιρτιουόζος, η ορχήστρα κλπ κλπ ....

Το ξέρεις κι ο ίδιος καλά αυτά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα συμβατικά τείνουν να είναι μακροβιότερα και πιο ευπροσάρμοστα (custom λύσεις), ενώ τα προκάτ είναι φθηνότερα και γρηγορότερα στην κατασκευή 

Η συντήρηση παίζεται ....

Η προσέγγιση αυτή όμως είναι χονδροϊδέστατη !!!

Απαιτείται μελέτη από όλες τις απόψεις ... επένδυση κάνεις... 

Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε μηχανικο, τεχνικη εταιρεια και θα συζητησεις μαζι τους.

θα σου προτεινουν λυσεις πχ συμμικτη κατασκευη, προκατ με διαφορους τροπους κατασκευης (πχ + μειωση ΙΚΑ), συμβατικη κατασκευη κλπ

Θα σου δωσουν και προσφορες.

Επισης εξαρταται την περιοχη, το οικοπεδο, το εδαφος ...

Link to comment
Share on other sites

Θα πάς σε μηχανικό και όχι σε "προκατατζή" σε πρώτη φάση και θα το συζητήσεις. Το τονίζω διότι

οι "προκατατζήδες", και όχι μόνο, έχουν τάση να πωλούν φύκια για μεταξωτές κορδέλες και να προτείνουν

λύσεις α) παράνομες β) ανεφάρμοστες γ)  επικίνδυνες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2018 at 12:26 ΜΜ, laxanos said:

Θα πάς σε μηχανικό και όχι σε "προκατατζή" σε πρώτη φάση και θα το συζητήσεις. Το τονίζω διότι

οι "προκατατζήδες", και όχι μόνο, έχουν τάση να πωλούν φύκια για μεταξωτές κορδέλες και να προτείνουν

λύσεις α) παράνομες β) ανεφάρμοστες γ)  επικίνδυνες. 

+απειρο

 Κλασσικη περιπτωση βλαβης

Παει ο πελατης στον κατασκευαστη, έμπορο κλπ  ο οποιος του πουλαει ενα σωρο παραμυθια. Και μετα ερχεται και στο φόρουμ να επιβεβαιωσει. Και όταν του πεις οτι δεν ειναι ακριβως ετσι αρχιζουν τα " μα ο εμπορας αυτό μου ειπε...." κλασσικα και αγαπημενα

Ειδικα αυτό με τα προκατ στο μισο κόστος και χωρις άδεια εχω βαρεθει να το ακουω

Προχθες γνωστός μου πηρε "προσφορα" για "σπιτι" σε μη αρτιο, μη οικοδομησιμο γηπεδο για κατσκευή με panel. Η οποια "δεν χρειαζεται άδεια" και "ειναι θερμομωνοτικη" (κατα λέξη)

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχα μου είχε έρθει πέρυσι πελάτης με ισόγειο υπάρχων του 1983 και ήθελε να κανει προσθήκη ορόφου. 

Επί 1 εβδομάδα έψαχνα για το τι στατικά υπάρχοντος χρειάζομαι, αν θα πάω σε λύση με φέρουσα καθώς είχε τραγικές αναμονές του 80,πήγα για αυτοψία όπου διαπίστωσα και των ενημέρωσα για τις όποιες (πολλές) αυθαιρεσίες είχε, καθώς και για ενα επικίνδυνο στέγαστρο το οποίο είχε δεσει επάνω σε μια δοκό 

με επικίνδυνο τρόπο καθώς και το που μπορεί να σηκωθεί όροφος καθώς είχε φάει Δ κλπ. Έκατσα του τα εξήγησα 

ολα και το τι επιλογές έχουμε, κόστη κλπ.. Εν τελει η δουλειά δε προχώρησε...

Στον ενδιάμεσο είχε πάει σε έναν προκατατζή, ο οποίος δίχως να δει καν το υπάρχον του έδωσε κλειστή προσφορά με το τμ...και το κλειδί στο χέρι....

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ να βαλω τα πραγματα στη σωστη σειρα ,  το οικοπεδο, δεν ειναι ...αδειο , ειναι 100χ75 κ εχει 180 ελαιοδενδρα  ομορφοστοιχισμενα σε διαταξη  ~6,5 * 6  βλεπει  θαλλασα  κ ειναι αμφιθεατρικο προς την παραλια ~300 μετρα αποσταση  , την ιδεα για 3 - 4 σπιτια των 45 -50 τμ2 μου την εριξε η συζυγος, τα μονα δενδρα που θα αφαιρεσουμε  θα ειναι αυτα που θα χρειαστουν για το χωρο των σπιτιων , την ιδεα για προκατ μου την εριξε ο ντεκορατερ που συνεργαζομε  εδω κ αρκετα χρονια . θα κλεισουμε με ομορφη περιφραξη 1,5 στρεμα για κοτετση κ σταυλο ετσι ωστε ο επισκεπτης να χρησιμοποιει τα αυγα κ το γαλα επισης,  θα κατασκευαστουν στης νοτιες πλευρες των σπιτιων μικροι κηποι με τα ζαρζαβατικα της εποχης κ αυτα προς χρηση απο τον επισκεπτη . αξιζει λοιπον  να γινει με προκατ η με συμβατικο τροπο ? 

Οτι θα επισκεφτω μηχανικο για Ο.Α ειναι δεδομενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.