Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

Βρε αξιότιμοι συνάδελφοι...

Πότε νοιάστηκε και ποιά πολεοδομία, για το περιβάλλον?

Δώστε μου σας παρακαλώ μια συγκεκριμένη απάντηση σε αυτό για να δω κι εγώ θετικά το θέμα. Ξεκινήσαμε ένα θέμα (τα Φ/Β των 20 KW) και νιώθω ότι το μεγαλώσαμε τόοοοοοοοσο πολύ λες και θα γίνουν τίποτα φοβερές εγκαταστάσεις που θα καταστρέψουν τη φύση κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο!! Ξέρετε πόσα καταστροφικά για το περιβάλλον, περνάνε καθημερινά από δίπλα μας χωρίς να δώσει κανείς σημασία? Πρώτες και καλύτερες οι πολεοδομίες! Πάρτε ένα παράδειγμα με τους απορροφητικούς βόθρους που συνεχίζουν να κατασκευάζονται ακόμα και σήμερα και όλοι κάνουν ότι δε βλέπουν. Ποιός έλεγξε ποτέ αν τα πρόστιμα που βάζει η ΕΥΕΠ πληρώνονται κανονικά? Οι διάφοροι ΧΥΤΑ που λειτουργούν με ληγμένους όρους ΜΠΕ γιατί λειτουργούν ακόμα? Πόσα ποιμνιοστάσια ρίχνουν τα λύμματά τους στα κοντινά ποτάμια κι αυτά με τη σειρά τους εκβάλλουν στη θάλασσα που κάνουμε μπάνιο? Πόσα νοσοκομεία και ιδιωτικές κλινικές λειτουργούν χωρίς να έχουν έγκριση ΜΠΕ? Και άλλα πολλά που θα χρειαζόμουν τουλάχιστον μια εβδομάδα για να τα αναφέρω επιγραμματικά! .......και εμείς εδώ τώρα τρελλαινόμαστε με τα Φ/Β!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ ειρωνικά το ανέφερα γιατι ο συνάδελφος μηχανικός που εργάζεται στη πολεοδομία θέλει να διαφυλάξει το περιβάλλον κόβωντας τα φωτοβολταικά.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε συνάδελφοι.

1ον: Δεν είναι αρμόδια η πολεοδομία για περιβαλλοντικά πρόστιμα. Υπάρχει και το Τμήμα Περιβάλλοντος.

2ον: Εγώ απλά έθεσα ένα θέμα γιατί κατακλυζόμαστε από αιτήσεις και οι νόμοι-ΚΥΑ έχουν παραθυράκια.

3ον: Αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα, δεν θα αναφερόταν σε εγκύκλιο ότι "για αυτά που είναι εκτός Natura 2000 κλπ δεν απαιτείται περιβαλλοντική αδειοδότηση". Θα συμπεριλάμβανε όλα.

4ον: Δεν ήθελα να χαλάσω το topic σας. Δεν θα ξαναγράψω, αλλά για κοιτάξτε τι λέει το site σας: ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ. Προφανώς θέλετε να συνομιλείτε με άτομα που έχουν τις ίδιες απόψεις με εσάς.

Καληνύχτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε συνάδελφοι.

4ον: Δεν ήθελα να χαλάσω το topic σας. Δεν θα ξαναγράψω, αλλά για κοιτάξτε τι λέει το site σας: ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ. Προφανώς θέλετε να συνομιλείτε με άτομα που έχουν τις ίδιες απόψεις με εσάς.

Καληνύχτα σας.

 

Ο νόμος για τα Φ/Β ξεκίνησε το 2006 έχουμε φτάσει 2009 σε λίγο πάμε 2010 και το μόνο που βλέπουμε είναι μια δυστοκία σε όλες τις λήψεις αποφάσεων. Έχουμε ακούσει ότι τα Φ/Β παράγουν μαγνητικά κύματα ότι συντελούν στην καταστροφή του περιβάλλοντος… Για όνομα του θεού….Μια ερώτηση γενικής φύσεως πως γίνεται οι πολεοδόμοι ενώ δεν έχουν καμιά γνώση επί των Φ/Β να μπορούν να κρίνουν αν θα μπούνε Φ/Β η όχι.. Υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια αλλά τι να το κάνεις αν το 90% είναι έτσι? Η γραφειοκρατία είναι η Αχίλλειος πτέρνα της Ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας διαβασει αρκετες φορες το topic και διαπιστωνοντας και ο ιδιος τις δυσκολιες τις οποιες συναντας στην προσπαθεια εκδοσης αδειας, θα ηθελα να προσθεσω, πως κανεις δεν ξερει τι γινεται... αν πας με αρκετο θρασσος μονο, νομιζω θα βγαλεις ακρη... και θα δεχτουν την γνωμη σου... λογω της σιγουριας που επιδικνυεις και της αντιστοιχης ασχετοσυνης τους... Χωρις να σημαινει αυτο, οτι κατηγορω τους ιδιους τους υπαλληλους... απλα δεν εχει ξεκαθαριστει το θεμα εξαρχης... απο την νομοθεσια υπαρχει προβλημα...

 

Π.χ. Θελω να κανω εγκατασταση 20 kW πανω σε στεγη βιομηχανικου κτιριου, τα πηγαινα μια χαρα... μεχρι που αρχισαν να μου ζηταν εγκριση απο αρχαιολογια, που σημαινει εκσκαφη... Της στεγης??? η ηδη υπαρχουσα απο την αρχικη αδεια του κτιριου, δεν κανει...? Προφανως οχι...

 

Τελοσπαντων, καταληξαμε στο συμπερασμα οτι πρεπει να παρω εγκριση εργασιων, και οχι εγκριση μικρης κλιμακας... επειδη θα μπουν σε στεγη... αν ηταν για το εδαφος, θελω μικρης κλιμακας...?!?! για 20 kW μιλαμε τοση ωρα...

 

Αν εχει καποιος παρομοια περιπτωση, ας δωσει λιγο τα φωτα του... Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

lazaros_ τί εννοείς "εγκριση εργασιων, και οχι εγκριση μικρης κλιμακας";

Νόμιζα ότι μία είναι η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μέχρι πρότινος ήμουν σε θέση να δαγκώσω άνθρωπο αν μου έλεγε τέτοιο πράγμα , μέχρι που έμαθα πως όντως υπάρχει κάτι τέτοιο . Οπότε έφαγα το καπέλο μου και το βούλωσα ...

Πρέπει να ήταν κάτι έντυπα του 2000 , αν και ακόμα αμφιβάλω για το αν πρέπει να χορηγείται κάτι τέτοιο .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Συνάδελφοι, Μου παρουσιαστηκε η δυνατότητα για ανέγερση ΦΒ πάρκων <20kWp δίπλα σε Εθνική οδό. Δεδομένου οτι τα ΦΒ δεν είναι κτίσματα αλλά Η/Μ εγκατστάσεις, θα πάρω τις εγκρίσεις; Υπάρχει όπως & με τα κτίσματα απαγόρευση δόμησης 20μ απο την εθνική ή ισχύουν τα 2,5μ΄της τελευταίας εγκυκλίου του ΥΠΕΧΩΔΕ; Αν δεν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος μήπως ξέρετε που να ρωτήσω; Στην οικεία Πολεοδομία ή στη ΔΕΗ;

Επίσης πόσα Φ/Β πάρκα <20kWp μπορώ να φτιάξω στο όνομα μου; Μπορεί να εχω περισσότερα του ενός στο ίδιο αγροτεμάχιο με διαφορετικά ονόματα (ενα απο τον ιδιοκτήτη & ένα απο επιχερηματιία που νοικιάζει). Μπορούν να είναι σε γειτονικά αγροτεμάχια; Και αν Ναι μπορεί να τα έχει ο ίδιος επιχειρηματίας;

Link to comment
Share on other sites

lsloan υπάρχει φ/β πάρκο κοντά στην εθνική στη περιοχή της Νίκαιας κοντά στη Λάρισα. αποστάσεις δεν μπορώ να σου πω. αν θες στείλε pm να σου πώ το όνομα της εταιρείας.

 

Αν και ρωτήθηκε λίγο πριν και δεν απάντησε κανείς. Να ρωτήσω για τα φορολογικά? εγώ κατάλαβα τα παρακάτω, πείτε μου ποια είναι σωστά και ποια λάθος.

 

Ιδιώτης, Φ/Β σε στέγη:

Πληρώνει ΦΠΑ για την αγορά, δεν φορολογείται για το εισόδημα και φοροαπαλλάσεται για 20% της δαπάνης μέχρι 700 ευρώ.

 

ιδιώτης, πάρκο μέχρι 20 KW:

Πληρώνει ΦΠΑ, φορολογείται για το εισόδημα με την κλίμακα φορολογίας για το σύνολο των εισοδημάτων του, φοροαπαλλάσεται για 20% της δαπάνης μέχρι 700 €.

 

Ατομική Επιχείρηση, πάρκο μέχρι 20 ΚW:

Παίρνει απαλλαγή από το Φ.Π.Α., φορολογείται για το εισόδημα με την κλίμακα φορολογίας για το σύνολο των εισοδημάτων του.

 

Ο.Ε., Ε.Π.Ε. Α.Ε. πάρκα έως 20 ΚW:

Παίρνει απαλλαγή από το Φ.Π.Α., φορολογείται για το εισόδημα με το συντελεστή φορολογίας της επιχείρησης. δύνατότητα για ένταξη στον αναπτυξιακό.

 

Αν τα παραπάνω είναι σωστά, τότε η εγκατάσταση σε οροφές πρέπει να γίνεται από ιδιώτες, ενώ για πάρκα, και εφόσον οι εταίροι έχουν και άλλα εισοδήματα, συμφέρει η σύσταση εταιρίας.

 

Θα ήθελα να μου πείτε αν πέφτω μέσα ή είμαι εντελώς φαουλ..

και 2ο, ενδιαφέρομαι για επένδυση μόνος, να βρώ κάποιον συνέταιρο να συστήσω Ο.Ε., ή να κατευθυνθώ προς σύσταση μονοπρόσωπης Ε.Π.Ε.;

Link to comment
Share on other sites

Ιδιώτης, Φ/Β σε στέγη:

Πληρώνει ΦΠΑ για την αγορά, δεν φορολογείται για το εισόδημα και φοροαπαλλάσεται για 20% της δαπάνης μέχρι 700 ευρώ. Αυτά μέχρι 10 kW

 

Εταιρία (πρέπει να εντάσσεται στις πολυ μικρές), Φ/Β σε στέγη:

Πληρώνει ΦΠΑ για την αγορά (αλλά εκπίπτει ύστερα από την περιοδική δήλωση), δεν φορολογείται για το εισόδημα Αυτά μέχρι 10 kW

 

ιδιώτης, πάρκο μέχρι 20 KW:

Δεν γίνεται!!! Εκτός των περιπτώσεων της εγκατάστασης σε στέγες ή αυτοπαραγωγών (μη σύνδεση στο δίκτυο), χρειάζεται εταιρεία για να γίνει εμπορία ηλεκτρικής ενέργειας.

 

Ατομική Επιχείρηση, πάρκο μέχρι 20 ΚW:

Παίρνει απαλλαγή από το Φ.Π.Α., φορολογείται για το εισόδημα με την κλίμακα φορολογίας για το σύνολο των εισοδημάτων του. Δύνατότητα για ένταξη στον αναπτυξιακό αρκεί η επένδυση να είναι πάνω από 100000 ευρώ

 

Ο.Ε., Ε.Π.Ε. Α.Ε. πάρκα έως 20 ΚW:

Παίρνει απαλλαγή από το Φ.Π.Α., φορολογείται για το εισόδημα με το συντελεστή φορολογίας της επιχείρησης. δύνατότητα για ένταξη στον αναπτυξιακό αρκεί η επένδυση να είναι πάνω από 100000 ευρώ

 

Με πλαγια ειναι αυτα που προσεθεσα στα δικα σου.

 

Οπότε, σε οροφή συμφέρει η εταιρία. Αυτό επειδή, το ΦΠΑ εκπίπτει και επειδή δεν υπάρχει η απαίτηση για ύπαρξη ηλιακού θερμοσίφωνα που χρειάζεται όταν το κτίριο είναι κατοικία και όχι επαγγελματική στέγη. Σε άλλα συστήματα (>10 kW) αναγκαστικά πας σε εταιρία. Μια απλή ατομική αρκεί για το σκοπό σου (εκτός και αν θες μεγάλη επένδυση και επομένως χαμηλότερο φορολογικό συντελεστή). Σε κάθε περίπτωση, ένα πάρκο 20 kW που θα σου δίνει 700-1000 ευρώ το μήνα καθαρά, δεν νομίζω να σου δημιουργήσει πρόβλημα με τη φορολογία. Άσε που επειδή δικαιούσαι να αφαιρείς από τα έσοδα σου ένα ποσοστό για απόσβεση, τα πρώτα χρόνια τα κέρδη (άρα και το φορολογίσιμο ποσό) θα είναι ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.