Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

γεια σας και απο μενα πρωτάρης και εγω ψάχνω να βρω άκρη στο λαβύρινθο της ελληνικής γραφειοκρατιας . εχθές συναντήθηκα με εναν υπεύθυνο μιας τεχνικης-συμβουλευτικής-επενδυτικής κλπ και μου ειπε οτι όντως υπάρχει το τελευταίο καιρο ιδιαίτερή δυσκολία στην έκδοσή επιδοτήσεων για 20αρια και με τρακερς...

παρόλα αυτα μου ανάφερε και εναν τρόπο κατα τον οποίο συμφωνείς με την εφορία να μην καταβαλεις κάποιο ποσο της φορολόγησης σου αντι επιδότησης και με αυτο τον τρόπο το κράτος δεν σου δινει ενα σημαντικό κεφάλαιο αμεσα (40%) και το μοιράζει ισόποσα τα επόμενα χρόνια λειτουργίας τησ επιχείρησής σου....

και μου πρότεινε να κανω μια προσπάθεια για επιδότησης αλλα βασικά να εχω αυτον τροπο στο μυαλο μου...

γνωριζει κατι κάποιος να με διαφωτίσει.....

υ.γ. υπαρχουν φημες οτι τα λεφτα των επιδοτήσεων δεν υπαρχουν και πολλα (χμ...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού συναντήθηκες με αυτό το σύμβουλο, γιατί δεν ζήτησες από αυτόν τον ίδιο να σε διαφωτίσει για αυτά τα οποία σου είπε;

Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτωσεις των συνεχόμενων 20kW...

...σε ενοικιασμένα μικρότερα τμήματα 600μ ενός εντός οικισμού οικοπέδου 4 στρεμμάτων (5χ20kW), εκτός από τα περιμετρικά όρια των 5 μέτρων που πρέπει να τηρούνται, γνωρίζετε εάν πρέπει να τηρούνται επιπλέον περιμετρικά όρια 2,5μ για τα μικρά τμήματα των 600μ?

 

Επίσης, η πολεοδομία ζητάει πληρωμή μηχανικού για το κάθε τμήμα?(5χ300 ευρω?)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει υπόδειγμα Τεχνικής Έκθεσης για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

Αν εννοεις για τα φωτοβολταικα σε δωμα 10ΚW οικίας έχω κάνει αίτηση για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας και περιμενω ακομα την πολεοδομία να την εγκρινει. Πες μου τι ακριβώς ζητάς. (εχω δώσει κάτοψη δώματος (από την άδιεα), κάτοψη δώματος με τα φωτοβολταικά, φωτογραφίες δώματος ή τομή, άδεια, τοπογραφικό) . Σε κάποιον γνωστό μου την έδωσαν σε μια ημέρα! εγώ ακόμα περιμένω 1 μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνεται; Φυσικά πρόσωπα ή εταιρείες; Και αναφέρομαι στην περίπτωση που σε ένα χωράφι μπούν 5 διαφορετικά εικοσάρια.! Πέντε λοιπόν διαφορετικά φυσικά πρόσωπα που δεν χρειάζεται να κάνουν συστάσεις εταιρειών ή εταιρείες;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καταπληκτικό το thread. Να ρωτήσω τους έμπειρους συναδέλφους στο θέμα αν το παρακάτω spreadsheet δίνει αξιόπιστα αποτελέσματα? Κάνει μίνι οικονομοτεχνική μελέτη.

http://selasenergy.gr/solar-investment-analysis.php

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....

 

Θελω να επενδυσω σε φ/β και δεν με ενδιαφερει ο αναπτυξιακος.

Το θεμα μου ειναι οτι αφου θα παω αναγκαστικα σε 20 kWp σκεφτομαι αν μπορω να βαλω περισσοτερα απο 1 τετοια παρκα.

Διαβασα ολα τα post και ειδα απαντησεις για συνεχομενα 20kWp σε διαφορετικες εταιριες.

 

Θα μπορουσε μια εταιρια να βαλει πολλα 20 kWp σε διαφορετικα μερη?

Δε μιλαω για το ιδιο γεωτεμαχιο αλλα διαφορετικες περιοχες.

(******************, διαγραφή από CostasV)

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ λοιπόν κάτι αφού διάβασα και τις 18 σελίδες και βρήκα πολλές χρήσιμες πληροφορίες και ευχαριστώ τους συναδέλφους που τις τοποθέτησαν.

Η πρώτη μου άδεια για τοποθέτηση Φ/β<10Kw σε ταράτσα σπτιού με Ο.Α. εκτός σχεδίου ,άδεια έργου μικρής κλίμακας όπως είπατε συν όλα τα σχετικά.Εγώ ως αρχιτέκτονας έχω το δικαίωμα να εκδώσω τέτοια άδεια ή όχι?

Υπάρχει ήδη κάποιος κλειστός χώρος στον οποίο θα μπούνε ότι χρειάζεται για την εγκατάσταση.Χρειάζεται η αμοιβή τοπογράφου, μηχανολόγου για την εγκατάσταση και πολιτικού μηχανικού για την στήριξη, ό αρχιτέκτονας κάνει κάτι ώστε να ζητηθεί αμοιβή?Υπόψιν ότι θα έρθουν σε μένα γιατί είναι γνωστοί και θέλω να τους δώσω έγκυρες πληροφορίες.Αν είναι να τους παραπέμψω σε Πολ. Μηχ.

Ευχαριστώ.

--------------------------

ΑΚΥΡΟ το παραπάνω αφού χρειάζονται εκ νέου κατόψεις δώματος κλπ. Είναι οικία 40ετίας και δεν έχουν καν

αριθμό Ο.Άδειας ή εάν υπάρχει δεν το γνωρίζουν οι ιδιοκτήτες οι οποίοι είναι Γερμανοί.

 

Για την έκδοση άδειας έργων μικρής κλίμακας στο σύστημα υπολογισμού αμοιβών του ΤΕΕ στη πινακίδα χώροι τι επιλέγουμε, άλλες κατασκευές?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.