Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

kostas13: Νομίζω για άνω των 2,5μ δεν βγάζεις άδεια μικρής κλίμακας, αλλά κανονική άδεια. Για να είσαι σίγουρος ρώτα την Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση που αφορά το κόστος?Εμείς σαν μηχανολογοι μηχανικοί τι κερδίζουμε σε χρήμματα όταν θέλουμε να επενδύσουμε σε ενα 20αρι απο κάποιον που δεν έχει σχέση?Γλυτώνουμε χρήμματα απο ΦΠΑ ή τις υπογραφές μας?

 

Με ενδιαφερει και εμενα.Σαν Μηχανολογος Μηχανικος για μια τετοια εγκατασταση τι γλιτωνω?ΦΠΑ νομιζω ετσι και αλλιως δεν το πληρωνουμε.

 

Εχω δει στο νετ οτι για μια εγκατασταση 20kw το κοστος ειναι καπου στα 45000 χωρις ΦΠΑ.Εαν ψαξω να τα προμηθευτω μονος μου τα μηχανηματα θα βρω καλυτερες τιμες?

 

Ξερω οτι ζηταω πολλα αλλα ειμαι χαμμενος.Ειχα διαβασει ολο αυτο το thread αλλα εχουν αλλαξει τα δεδομενα πολλες φορες.

 

1)Μεχρι 10kw εχω καταλαβει ειναι για το προγραμμα με τα φωτοβολταικα στις στεγες.Δεν χρειαζεσαι ΕΠΕ,ΟΕ και ειναι αφορολογητα τα εσοδα με 0.55/kwh.Μπορω σε ενα χωραφι να κανω 2x10kw?

 

2)Απο 10kw μεχρι τα 20kw ποιο προγραμμα ηταν?Η δεη διαβασα πιο πριν οτι εχει σταματησει να δεχεται αιτησεις.Ο αναπτυκιακος νομος δεν τρεχει για αυτο το προγραμμα η απλα εληξε ο αναπτυξιακος και περιμενουμε τον νεο νομο το καλοκαιρι?Χρειαζεσαι να συστησεις εταιρεια?Τιμη kwh ειναι περιπου 0.49 μεχρι Αυγουστο?

 

3)Για πανω απο 20kw μεχρι δεν ξερω ας πουμε τα 100kw τι γινεται πλεον?(Μηπως πρεπει να τωτησω σε αλλο thread ?Εαν ναι συγγνωμη)

 

4)Ο αναπτυξιακος νομος σου εδινε την επιλογη επιδοτησης του προυπολογισμου του εργου ή των αφορολογητων εσοδων?Εαν ισχυει το αφορολογητο μαλλον πλεον συμφερει αυτο με τους συντελεστες φορολογικων εισοδηματων που εχουν επιβαλλει τελευταια

Link to comment
Share on other sites

Μην τα βλέπεις σαν στραγάλια. 45.000 με τι ΦΒ, με τι βάσεις, με τι inverter, με επικοινωνία ή χωρίς, μπετά ή αγκύρια εδάφους, με εγκατάσταση; , με πίνακες;. Αναλυτικές οι προσφορές που θα ζητάς. Θα πλήρωνες ένα αυτοκίνητο μόνο ακούγοντας κυβικά και κόστος;

 

Κανονικά δε θα σου δώσει παραγωγός εταιρία. Ζήτα από μεγαλεμπόρους αν θες να αναλάβεις την εγκατάσταση ή από εγκαταστάτες αν θες πακέτο. Μην εμπιστεύεσαι αυτά που διαβάζεις στο νετ πάντως. Κάποιοι δεν ξέρουν ούτε τι είναι το ΦΒ, απλώς το πουλάνε. Αν θες ονόματα εταιριών στείλε μου pm δε χρειάζονται διαφήμιση :)

Link to comment
Share on other sites

danton: Με 45.000€ δε στήνεις πάρκο. Στο λέω εγγυημένα.

 

chris_gr

 

μπορεις να παραθεσεις ενα προχειρο προυπολογισμο για ενα τετοιο εργο?θελω να εχω μια αρχικη ιδεα για τα διαφορα κοστοι των υλικων, εργασιων ακομα και τις αμοιβες των μηχανικων. εαν μπορεις χοντρικα να τα γραψεις οχι αναλυτικα

Link to comment
Share on other sites

Μόλλις πήρα όρους σύνδεσης απο ΔΕΗ γνωρίζει κάποιοας αν πρέπει να κάνω κάτι στην Εταιρεία που θα το εκμεταλευεται (ΠΧ προσθήκη δραστηριότητας), ή παω απλά πάω ΔΕΣΜΗΕ και ταυτόχρονα περιμένω την σύμβαση σύνδεσης να υπογραφεί?

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Στην Εταιρία θα πρέπει να έχεις ΚΑΔ για παραγωγή ενέργειας.

Μάζεψε τα χαρτιά που σου ζητάει ο ΔΕΣΜΗΕ και κάνε την αίτησή σου εκεί.

Θα βρεις τι χρειάζεται στο site του ΔΕΣΜΗΕ, http://www.desmie.gr/up/files/TradingContractRequiredDocs.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας,θα ηθελα να ρωτησω το εξης για 20kwp,αν ηπαρχει επιδοτιση αυτην την χρονικη περιοδο κ αν ηπαρχει περιπτωση η τραπεζα να με δωσει δανιο για ολο το κοστος κατασκευης!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες θελουν το 25% ιδίων κεφαλαίων για να σου δώσουνε το υπολοιπο 75 μόνο στα 10 ρια δίνουν 100%. Μην περιμένετε αναπτυξιακό απο δω και πέρα. Πάμε για άνοδο τιμών λόγω πτώσης του Ευρώ...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.