Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

Ξέρει κανείς πότε θα μπορουμε επιτέλους να βάλουμε φωτοβολταικά στις στέγες και στη Κρήτη...Έχεις κανείς καμιά πληροφορία για αυτο? Ευχαριστώ...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν θα το έλεγα ποτέ, αλλά πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα τα ανοίξουν.

 

Δεν έχω όμως κάποια πληροφόρηση, την εκτίμησή μου λέω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναρωτήσω εδώ για άλλη μια φορά:

 

Έχουν το δικαίωμα οι Διπλωματούχοι Ηλεκρολόγοι μηχανικοί να υπογράφουν διαγράμματα κάλυψης μέσα σε μια μελέτη για φ/β?

 

Ξαναρωτάω γιατί άλλες πολεοδομίας το δέχτηκαν κανονικά και άλλες όχι και από το ΤΕΕ η απάντηση που πήρα ήταν "μμμ μάλλον οχι".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Αγρότης με ιδιόκτητο αγροτεμάχιο διανομής εμβαδού 13000τ.μ. και πρόσωπο σε αγροτική οδό θέλει να προβεί σε εγκατάσταση Φ/Β 100kw.

Η οριοθέτηση του οικισμού (αποφαση νομαρχη με συνοδευτικό διάγραμμα) συμπεριέλαβε το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο στα εντός ορίων(ο οικισμος είναι <2000).

Μπορεί να εγκατασταθεί Φ/Β 100kw στα εντός ορίων και εάν ναι θα πρέπει να ληφθούν όλες οι βεβαιώσεις (δασαρχείο - αρχαιολογία - διευθυνση γεωργίας) όπως και στα εκτός σχεδίου?

Link to comment
Share on other sites

Είχα αντίστοιχη περίπτωση για εντός σχεδίου και μου βγήκε η πίστη για να πάρω την έγκριση από την πολεοδομία....

Σύμφωνα με το νόμο επιτρέπεται κανονικά, μιας και μέχρι 500kW θεωρούνται μη οχλούσα εγκατάσταση (τα φ/β) και δε χρειάζεται ούτε δασαρχείο, ούτε αρχαιολογία, ούτε διευθυνση αγροτικής ανάπτυξης.

 

Εν κατακλείδι, δεν απαγορεύεται στα εντός σχεδίου σύμφωνα με τη νομοθεσία από όσο το είχα ψάξει, αλλά η πολεοδομία αρνούταν να εφαρμόσει τους νόμους...

 

Ελπίζω εσύ να την πάρεις χωρίς να ταλαιπωρηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.