Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

Μαλλον θα πρέπει να ενημερώσει ότι Αυτή την στιγμή η ΔΕΗ δεν διεκπαιρεώνει 20 αρια απλά παίρνει την αίτηση και δίνει αριθμό πρωτοκόλου.

 

Για τον ΔΕΣΜΗΕ θα χρειαστείς τα στοιχεία της εταιρίας και ότι έχει πληρώσει στην ΔΕΗ τα σχετικά κόστη.

 

Χωρίς να θέλω να σε απογοήτευσω έχεις πολύ δρόμο ακόμη.

Η διάσταση είναι λίγο μάλλον ΟΚ για 20ρι σε πλάκα με 1 portrait panel'

 

good luck

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπα τι σημαινει οτι η ΔΕΗ δεν διεκπαιρεώνει 20 αρια;

 

Δρομο γιατι εχω; Εχει αλλαξει κατι;;;;; πραγματικα απογοητευομαι τωρα.

 

Απο αποψη χωροθετησης δεν εχω προβλημα, οι αποριες μου ειναι στο γραφειοκρατικο κομματι.

Link to comment
Share on other sites

Vagosman δες αυτό:

 

Αναστολή υποδοχής αιτημάτων σύνδεσης Φωτοβολταϊκών Σταθμών ισχύος ως 20 kW

 

Πήγαινε μια βόλτα στην τοπική ΔΕΗ να δεις το μέγεθος της λίστας αναμονής!

Link to comment
Share on other sites

Αχχ αν δεν ηταν υπηρχαν οι συνάδελφοι τι θα καναμε.

 

Ευχαριστω παρα πολυ παιδια. Θα μιλήσω για τον πελατη μηπως θελει να παμε για 10αρι.

Link to comment
Share on other sites

vagosman δες και κάποια προηγούμενα post. Με την απαλλαγή φόρου που έχουν τα 10-αρια μπορεί να σε συμφέρει περισσότερο.

Αν πάλι ο πελάτης σου έχει διαθέσιμη έκταση γύρω από την επιχείρηση που δεν σκιάζεται, μπορείτε να περιμένετε και να πάτε και για μεγαλύτερο σύστημα και να διεκδικήσετε και επιδότηση για αυτό. Θα πρέπει βέβαια να περιμένετε να βγεί ο νέος νόμος (να ψηφιστεί βασικά) αλλά και ο νέος αναπτυξιακός.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος να μου πει αν επιτρεπεται η εγκατασταση 20 KW σε ταρατσα σε βιομηχανικο κτιριο? Μου δημιουργουν θεμα στην Πολεοδομια ....Γνωριζει καποιος τον αριθμο του αντιστοιχου ΦΕΚ? Προφανως το ΦΕΚ για τα εργα <10 KW δε τους κανει...εχει σημασια αν ειναι εντος η εκτος σχεδιου? Η περιοχη που με ενδιαφερει ειναι Κηφισια

Link to comment
Share on other sites

silver_bullet: Περίμενε 2-3 εβδομάδες που θα ψηφιστεί το νέο Νομοσχέδιο για τις ΑΠΕ. Πιστεύω θα δώσει λύση σε όλα αυτά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση που αφορά το κόστος?Εμείς σαν μηχανολογοι μηχανικοί τι κερδίζουμε σε χρήμματα όταν θέλουμε να επενδύσουμε σε ενα 20αρι απο κάποιον που δεν έχει σχέση?Γλυτώνουμε χρήμματα απο ΦΠΑ ή τις υπογραφές μας?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν επιτρέπεται η περίφραξη τμήματος οικοπέδου ή γηπέδου και διαχωριστικών στους ακάλυπτους (έγγρ. 5678/05 ΥΠΕΧΩΔΕ, σημειώνεται ότι το άρθρο 17 του ΓΟΚ ισχύει και για την εκτός σχεδίου δόμηση

 

Καλημέρα σε όλους, και συγνώμη που γυρνάω λίγο πίσω - και λίγο εκτός θέματος - την κουβέντα, αλλά σε αυτό το θέμα έγινε η παραπάνω αναφορά που αφορά περιφράξεις τμημάτων...

 

Έχει κανείς - Spiki ; - αυτήν την απόφαση 5678/05; ξέρω ότι ισχύει αλλά μόνο προφορικά...

 

Ίσως θα ήταν χρήσιμο να απαντηθεί στο παρακάτω post, για να μην ξεφύγουμε κι άλλο από το θέμα...

 

....μπορώ να περιφράξω το ενα τμήμα??στην αρμοδια πολεοδομια μου λενε οχι διοτι επικαλουνται εγκυκλιο του 2005

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,έχει μήπως, κάποιος από εσάς βγάλει άδεια μικρής κλίμακας για εγκατάσταση ΦΒ 100 kw με υψος πανω απο 2.5 m ?Δεν εχω καταλαβει τι ζηταει

η πολεοδομια τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.