Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

Το νέο νομοσχέδιο ΑΠΕ ψηφίστηκε, να δούμε τώρα πως θα γίνιε η εκτέλεσή του, δηλαδή πόσο χρόνο θα παίρνει η άδεια για ενα 100ρι σε Β. Στέγη και πώς οι αγρότες θα μπορούν να παίρνουν γρήγορα άδειες, με ΡΑΕ που μίλησα μου είπαν ότι δεν θα παρνάει απο αυτούς η διαδικασία έχει κανένας κάποια άλλη ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον οι τραπεζες κατα πασα πιθανοτητα θα χρηματοδοτουν 100% για εως 100 κιλοβατ.

Μια αδεια κανει περιπου 3 μηνες να εγκριθει.

Αυτη τη στιγμη οι αγροτες εχουν προτεραιοτητα στις εγκρισεις και παιρνουν πρωτοι αδεια.

Ολα θα παιρνουν απο ΔΕΗ κατα πασα πιθανοτητα....

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ρε παιδιά το νέο νομοσχέδιο όπως ψηφίστηκε κατά άρθρο και όχι το αρχικό σχέδιο νόμου το οποίο κατατέθηκε στην ολομέλεια γιατί μετά έγιναν τροποποιήσεις!

Ξέρω ότι σήμερα ψηφίζεται στο σύνολο του ο νόμος για αυτό και ρωτάω!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΣΜΗΕ πλέον οι αιτήσεις για εξαιρέσεις.

Το θέμα είνια και τι θα απαιτείται

 

ΠΧ, δασαρχείο, αρχαιολογία?, αν είνια Γη υψηλής απο νομαρχία για το αν εμπίπτει στο 1%? γενικά πότε θα ενημερωθεί ο κόσμος για το τι πρέπει να κάνει

ΠΧ εγώ πόσο καιρό πρέπει να περιμένω για να καταθέσουν πρώτα οι αγρότες οι οποίοι έχουν προτεραιότητα?

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τους αγρότες μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στα εξής ερωτήματα:

1. Ένας αγρότης μπορεί σε δικό του χωράφι να εγκαταστήσει έως 100kW. Αυτό σημαίνει ότι στη Φορολογική του Δήλωση εκτός των άλλων εσόδων θα έχει ένα επιπλέον τζίρο της τάξεως των 50-55.000€. Πώς θα φορολογηθεί?

2. Ένας αγρότης που φτιάχνει ένα Φ/Β πάρκο είναι επιτηδευματίας. Αν δεν έχει ήδη βιβλία στην Εφορία πρέπει να ανοίξει. Άρα είναι και επιτηδευματίας. Αυτό δεν σημαίνει ότι χάνει και το "κατ' αποκλειστικότητα αγρότης"? Μήπως χάνει όσα προνόμια είχε έως τώρα?

 

Ξέρει κανείς να μου απαντήσει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να κάνουμε λίγη υπομονή ακόμα γιατί:

1. Το νομοσχέδιο σήμερα ψηφίζεται στο σύνολό του και μετά πρέπει να περιμένουμε να δημοσιευτεί στο ΦΕΚ.

2. Εϊμαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσει πλήθος υπουργικών αποφάσεων, εγκυκλίων και οδηγιών που θα διευκρινίζουν ασαφή θέματα και θα μας λύσουν αρκετές απορίες (π.χ. για τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τι γίνετε με τους αγρότες κλπ). Το νομοσχέδιο έχει θέσει ένα γενικότερο πλαίσιο. Οι τελικές λεπτομέρειες θα καθοριστούν από τους εκάστοτε αρμόδιους φορείς (ΔΕΗ,ΔΕΣΜΗΕ, ΡΑΕ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οταν εχεις μεγαλο φωτοβολταικο παρκο συστηνεις εταιρια ΕΠΕ ή ΟΕ ως παραγωγος ρευματος.Φανταζομαι οτι και οι αγροτες θα κανουν το ιδιο εκτος και αν υπαρχει ειδικη ρυθμιση ωστε να ειναι αφορολογητα σε αυτους αν θεωρησουν οτι παραγουν ρευμα για ιδια χρηση.

Ειδωμεν....

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οταν εχεις μεγαλο φωτοβολταικο παρκο συστηνεις εταιρια ΕΠΕ ή ΟΕ ως παραγωγος ρευματος.Φανταζομαι οτι και οι αγροτες θα κανουν το ιδιο εκτος και αν υπαρχει ειδικη ρυθμιση ωστε να ειναι αφορολογητα σε αυτους αν θεωρησουν οτι παραγουν ρευμα για ιδια χρηση.

Ειδωμεν....

 

Πάντως για του Αγρότες έχει γίνιε τροπολογία να απαλαχθούν απο τον ΟΑΕΕ και να μείνουν στην ανωτάτη κλίμακα του ΟΓΑ για τουλάχιστον 5 έτη, τώρα όλα αυτά τι σημαίνουν θα δούμε, επίσης μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση βλέπω να περνάει κανένα 5αμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.