Μετάβαση στο περιεχόμενο

Windows 7


iovo

Recommended Posts

Προσοχή με την "επιδιόρθωση" του προφίλ!

 

Αν έχετε ενεργοποιήσει την κρυπτογράφηση καταλόγων EFS (θυμάμαι παλιά ρώταγε κάτι σχετικό, αν θες να είναι προστατευμένα τα αρχεία σου), κάθε επέμβαση στον λογαριασμό χρήστη από άλλον λογαριασμό αλλάζει το κλειδί κρυπτογράφησης και αν δεν έχετε backup δεν μπορείτε να ανακτήσετε ξανά τα αρχεία.

Δεν είναι bug, κάνει ακριβώς αυτό που λέει. Προστατεύει τα αρχεία από τρίτους, αν δεν έχεις backup το κλειδί κρυπτογράφησης όταν πειραχτεί από τρίτον ένας λογαριασμός (π.χ. αν ο administrator του αλλάξει password) δεν είναι πλέον προσβάσιμα τα αρχεία που υπήρχαν στο προφίλ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω Windows 7 ultimate και λέω να πάω σε Windows 10.Τι λέτε αξίζει να αλλάξω η όχι;Για τα 8 δεν το σκέφτομαι καν

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερα και πιο γρήγορα τα 10 και θα τρέχουν όλες οι εφαρμογές, που τρέχουν και στα 7. Υπάρχει ένα θέμα με το avast, σε περίπτωση που το χρησιμοποιείς, το οποίο δεν ξέρω, αν έχει λυθεί. Αν έχεις το avast, απεγκατέστησέ το και κάνε μετά την αναβάθμιση.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο γρήγορα, με περισσότερες λειτουργίες και καλύτερη εμφάνιση. Το bug που αντιμετώπισα εγώ, μετά από κάποια χρήση τους, είναι που κάποια στιγμή απενεργοποιήθηκε το start menu. Μετά από googlάρισμα βρήκα οδηγίες και έτσι το ενεργοποίησα ξανά. Αναμένεται fix από την microsoft.

 

Για εμένα αξίζουν πάντως. Πολύ καλύτερα από τα windows 8.

Link to comment
Share on other sites

Από τα 7 έκανα την αναβάθμιση απλά επειδή είχα και την εμπειρία των 8 τα συνέκρινα με αυτά που είναι τα αμέσως προηγούμενα. Το εξέφρασα έτσι γιατί τα θεωρώ αποτυχημένα σε σχέση και με τα 7 αλλά και με τα 10.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το θέμα με το κόλλημα στο start menu το αντιμετώπισα στον υπολογιστή της γυναίκας μου, που έγινε αναβάθμιση από τα 8.1. Το πρόβλημα ήταν ότι το start menu στα 8.1 ήταν πρόσθετο app και υπήρχε διένεξη με το start menu των 10. Απεγκατέστησα το start menu των 8.1 από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων και από τότε όλα δουλεύουν ρολόι.

Αντίθετα στον δικό μου, που έκανα αναβάθμιση από τα 7 δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω αναβάθμιση απο τα 7 με τις εφαρμογές τι γίνεται?Πχ autocad,θα πρέπει να τις ξανά εγκαταστήσω? 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν με το office, που έπρεπε να το ξαναπεράσω. Όλα τα άλλα λειτουργούν κανονικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.