Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΔ 41/2018 προβλήματα - απορίες


zio7

Recommended Posts

Λογικό και αυτό που λες, αλλά η όδευση μου όντως εξυπηρετεί 4 ορόφους, δηλαδή όσους ορόφους έχουν ενοίκους. Το ισόγειο έχει μόνο το κλιμακοστάσιο. Δεν μπορώ να το στηρίξω 100%, απλά για τη συνέχεια της συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν το έχω απαντημένο σίγουρα, ας πει και κανένας άλλος τη γνώμη του να δούμε και κάτι παραπάνω, πάντως έτσι κάνω σχεδόν πάντα, δηλαδή μετράω και το ισόγειο. 

Στην περίπτωσή σου το ισόγειο δεν έχει Θ.Π. αλλά και να είχε, αυτός δεν θα χρησιμοποιούσε παρά μόνο την τελική όδευση "ΓΔ" του κλιμακοστασίου σύμφωνα με το σχήμα 3 της παρ. 5 του 41/18. Οπότε το πολύ - πολύ να πονοκεφάλιαζε τον μηχανικό μόνο για το πλάτος της όδευσης ΓΔ και τις διαστάσεις της τελικής εξόδου. 

Στην παράγραφο αυτή που παρέθεσες ο Κανονισμός δεν κάνει λόγο για Θ.Π. αλλά μόνο για αριθμό ορόφων. Αλλιώς θα έλεγε "αν πρόκειται το κλιμακοστάσιο να εξυπηρετήσει Θ.Π. τόσων ατόμων πυράντοχο τόσα min, αν είναι περισσότερος τόσα" κ.ο.κ. Ο Θ.Π. μπαίνει μετά τους 6 ορόφους και μόνο για τη δημιουργία προθαλάμου (lobby) σε κάθε όροφο.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Πρώτη φορά ασχολούμαι επι της ουσίας με την παθητική και τα ‘χω βρει μπαστούνια, θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας. 

Έχω ισόγειο χώρο 1300 τμ ο οποίος θα χωριστεί με τοίχο και πόρτα σε 2 τμήματα 1070 (χρήση εμπόριο) και 230 (συμπληρωματική χρήση αποθήκη σύμφωνα με παρ. 7.1).

Οι απορίες μου έχουν να κάνουν με τις οδεύσεις. 

1. Η γραμμή της όδευσης θα πρέπει να είναι τεθλασμένη και να μην ‘καβαλάει’ τα έπιπλα που φαίνονται στο αρχιτεκτονικό? Λέγοντας έπιπλα εννοώ αυτά τα μεγάλα σταντ με προϊόντα που σχηματίζουν τους διαδρόμους στα σούπερ μάρκετ. 
2. Για την αποθήκη πρέπει να σχεδιάσω όδευση? Αν ναι, επιτρέπεται αυτή να καταλήγει σε έξοδο του καταστήματος ή πρέπει η έξοδος να βρίσκεται στην αποθήκη (από ότι έχω καταλάβει το αντίθετο απαγορεύεται σίγουρα δηλαδή όδευση που ξεκινάει από το κατάστημα να μην καταλήγει σε έξοδο της αποθήκης). 
3. Άλλο πράγμα είναι η συμπληρωματική χρήση κι άλλο οι βοηθητικοί χώροι? Επειδή στους βοηθητικούς χώρους δεν σχεδιάζουμε όδευση. 
4. Η όδευση ΑΕ αν και <45μ είναι λάθος με βάση το σχημα 6 σωστά?
5. Ο διαχωριστικές τοίχος και πόρτα μεταξύ καταστήματος-αποθήκης πρέπει να είναι πυράντοχα?
6. Ποιες είναι οι γενικές αποθήκες που αναφέρονται στην παρ.  6.7?
 
Ανεβάζω πρόχειρο σκαρίφημα 
 
ευχαριστώ
 

IMG_0451.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν το κόβω για 3 εξόδους διαφυγής και όχι 2 που εμφανίζεις στο σχήμα. Ψάξτο.

1. Να εξετάσεις την κατηγορία κινδύνου (Π.Δ.136860/1673/Φ15). Για κατηγορία Ζ3 στην πολεοδομική άδεια πρέπει να φαίνονται τα ράφια. Άρα οι απροστάτευτες οδεύσεις περνάνε από τους διαδρόμους των ραφιών. Μάλλον είσαι στο Ζ2 οπότε δεν χρειάζονται τεθλασμένες.

2. Η αποθήκη δεν έχει δικό της χώρο φορτοεκφόρτωσης; Αν δεν έχει τότε λόγω του ότι είναι συμπληρωματική χρήση μπορείς να βγάλεις τον θεωρητικό πληθυσμό της στο κατάστημα.  

3. Τα όριά τους δεν είναι σαφώς καθορισμένα, τα καθορίζει ο αρχιτέκτονας στην άδεια. Όδευση όμως σχεδιάζουμε σε όλους τους βοηθητικούς χώρους (εκτός από WC) που πιθανόν να βρίσκονται ή να εργάζονται άνθρωποι.

4. Θα εξαρτηθεί από το 1 

5. Όχι

6. Αυτές που αναφέρονται λίγο πιο κάτω στο Άρθρο 10 Παρ. 10.1

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Konstantinos IB σε ευχαριστώ!

  1. Ναι Ζ2 απλά δεν βλέπω να το λέει κάπου για τεθλασμένες ή μη. Γνωρίζεις κάτι παραπάνω?
  2. Έχει, αναδιπλούμενο ρολό ικανού πλάτους και ύψους. Μπορεί όμως το ρολό να θεωρηθεί έξοδος κινδύνου μιας και δεν ανοίγει προς την κατεύθυνση της διαφυγής?
  3. Από ότι έχω καταλάβει δεν πολυχρησιμοποιούνται οι βοηθητικοί χώροι με τον 41/18.
  4. Οκ
  5. Οπότε 1 πυροδιαμέρισμα ενιαίο για κύρια και συμπληρωματική χρήση?
  6. Στην περίπτωσή μου τηρούνται τα της παραγράφου 7.1 και η αποθήκη είναι συμπληρωματική χρήση και λέει πως πρέπει να εξεταστεί με το άρθρο 7. Άρα δεν είναι γενική αποθήκη ήτοι επικίνδυνος χώρος σωστά?

ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, persepolis88 said:

Γνωρίζεις κάτι παραπάνω?

Εννοείται. Θα πας "ντουγρού" και να προσέχεις τις κολώνες. :D Μερικοί τις περνάνε από πάνω και δεν τρέχει τίποτε.:D

Υπάρχουν ρολά που έχουν πλευρικές πόρτες που κλείνουν πυράντοχα και νοούνται κι αυτές ως έξοδοι κινδύνου. Έχουν κλειδαριά πανικού είναι πυράντοχες, αυτοκλειόμενες κλπ. 

Άρ 4 παρ 2.2 των γενικών:

Παράθεση

Εφόσον η συμπληρωματική χρήση δεν διαχωρίζεται πυράντοχα από την κυριαρχούσα και δεν διαθέτει ανεξάρτητες οδεύσεις διαφυγής και εξόδους κινδύνου, ο θεωρητικός πληθυσμός της, ο οποίος υπολογίζεται σύμφωνα με το αντίστοιχο άρθρο για τη χρήση της, προστίθεται στο θεωρητικό πληθυσμό της κυριαρχούσας χρήσης. 

Αυτή είναι η λύση σου.

Edited by Konstantinos IB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τις απαιτήσεις απαγωγής του ΕΝ-12101 για επικίνδυνους χώρους κατηγορίας Β;

Ή έστω σε ποιο φύλλο αναφέρεται;

image.png.e0bd83aa8ca2aa25ffd42e5d01e2dec6.png

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, GregDel said:

Γνωρίζει κανείς τις απαιτήσεις απαγωγής του ΕΝ-12101 για επικίνδυνους χώρους κατηγορίας Β;

Ή έστω σε ποιο φύλλο αναφέρεται;

image.png.e0bd83aa8ca2aa25ffd42e5d01e2dec6.png

 

Το έχεις το πρότυπο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.