Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλείσιμο βιβλίων & Έκδοση βεβαίωσης για μεταβίβαση


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έκλεισα τα βιβλία μου τον Ιούνιο.Χθες με πήρε ένας πελάτης μου να μου ζητησει να του εκδόσω βεβαίωση για ένα διαμέρισμα το οποίο είχα εντάξει στον 4178 και είναι σε οριστική υπαγωγή (ακόμη δεν έχω ανεβάσει όλα τα αρχεία στο σύστημα ωστόσο). Ήθελα να ρωτήσω αν μπορω να του βγάλω βεβαίωση εφόσον δεν θα πάρω αμοιβή (στην αμοιβή μου για τις εργασίες του 4178 συμπεριλαμβανόταν και η έκδοση βεβαίωσης όποτε την χρειαστεί κατόπιν νεότερης αυτοψίας).

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται αδύνατο να μπορείς να παράσχεις παροχή υπηρεσιών με σημερινή ημερομηνία χωρίς επαγγελματική έδρα (και μπλοκάκι).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά πρέπει να μπεις στο ν 4495 και να εκδόσεις νέα βεβαίωση με νέα ημερομηνία εκεί σου ζητάει και συμφωνηθεισα αμοιβή και πρέπει να εκδόσεις ΔΠΥ .Ρωτά αν θέλεις και ΤΕΕ αν μπορείς ως επανέκδοση βεβαίωσης να μην βάλεις αμοιβή εφ'όσον συνεχίζεις  να είσαι γραμμένος στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, yian said:

Μου φαίνεται αδύνατο να μπορείς να παράσχεις παροχή υπηρεσιών με σημερινή ημερομηνία χωρίς επαγγελματική έδρα (και μπλοκάκι).

Κατά την γνώμη μου έχεις δίκιο. Επίσης ένα θέμα-πρόβλημα είναι, ότι οι (μη παρασχεθείσες) υπηρεσίες έχουν ήδη τιμολογηθεί ενώ δεν θα έπρεπε (έχει να κάνει με τον χρόνο έκδοσης του τιμολογίου σύμφωνα με τα ΕΛΠ), και ένα άλλο θέμα ότι δεν βλέπω κάποιον τρόπο (όπως κι 'συ επισημάινεις) να μπορεί να τις παράσχει, δηλ. να εκδόσει την όποια βεβαίωση με ημερομηνία μεταγενέστερη της διακοπή της δραστηριότητας, αφού αυτή η παροχή υπηρεσίας (έκδοση της συγκεκριμένης βεβαίωσης) προϋποθέτει την ύπαρξη ενεργής δραστηριότητας στην εφορία.

Ίσως πιο απλό θα ήταν, κατά την γνώμη μου, αν για τις υπηρεσίες αυτές δεν είχαν τιμολογηθεί αλλά είχε πάρει προκαταβολή με κάποιο παραστατικό για αυτές οπότε και θα επέστρεφε την προκαταβολή (Σχετ. ΠΟΛ.1003/31-12-2014 "παρ.: 11.2.5 Στην περίπτωση που λαμβάνεται προκαταβολή για μη προσφερθέν έργο, δε γεννάται υποχρέωση έκδοσης τιμολογίου. Για τεκμηρίωση της είσπραξης εκδίδεται απλή "Απόδειξη είσπραξης" και στη συνέχεια εκδίδεται το τιμολόγιο, σύμφωνα με τα προαναφερθέντα. ")

Kατά την γνώμη μου, οι παροχές υπηρεσιών της τακτοποίησης και της έκδοσης της βεβαίωσης θα πρέπει να είναι διακριτές και με διακριτές αμοιβές στο συμφωνητικό, και να τιμολογούνται χρονικά ως ορίζουν τα ΕΛΠ.

1 hour ago, janna said:

Σωστά πρέπει να μπεις στο ν 4495 και να εκδόσεις νέα βεβαίωση με νέα ημερομηνία εκεί σου ζητάει και συμφωνηθεισα αμοιβή και πρέπει να εκδόσεις ΔΠΥ .Ρωτά αν θέλεις και ΤΕΕ αν μπορείς ως επανέκδοση βεβαίωσης να μην βάλεις αμοιβή εφ'όσον συνεχίζεις  να είσαι γραμμένος στο ΤΕΕ.

Δεν υπάρχει η έννοια της "επανέκδοσης". Εφόσον έχει λήξει εκδίδεται νέα, μετά από αυτοψία. Εφόσον δεν έχει εκδοθεί, γίνεται νέα αυτοψία και εκδίδεται. Στο ΤΕΕ μπορεί να είναι εγγεγραμμένος αλλά δεν έχει δικαίωμα να παράσχει υπηρεσίες χωρίς έναρξη δραστηριότητας.

Για εμένα το πρόβλημα είναι αυτό που επισήμανα στον αρχικό σχολιασμό μου στον yian.

Προσωπικά θα συμβουλευόμουν κάποιον λογιστή.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,συναφή ερώτηση.

Η ρύθμιση έγινε,τα αρχεία έχουν αναρτηθεί όλα. Και κλείνω βιβλία. Για μεταβίβαση/τροποποίηση σύστασης οριζόντιου ιδιοκτησίας τι κατόψεις χρησιμοποιούνται όταν δεν έχω φτιάξει αρχείο με την υπεύθυνη δήλωση ότι έχουν αναρτηθεί ?

Γίνεται λήψη των αρχείων ηλεκτρονικά και το δηλώνει ο ιδιοκτήτης ότι έγινε ανάκτηση αρχείων?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι Καλησπέρα,

Μετά απο αρκετά χρόνια με ανοιχτά βιβλία - μπλοκάκια - ΕΦΚΑ κτλ με ζόρια που όλοι γνωρίζουμε, αποφάσισα και εγώ να μεταφερθώ προς το ΙΚΑ με το νέο έτος, μιας και δεν με συμφέρει οικονομικά πλέον, καθώς εργάζομαι σε κάποια εταιρεία.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής.

1. Υπάρχουν κάπου τι βήματα θα πρέπει να ακολουθήσει κάποιος προκειμένου να γίνει σωστά η διαδικασία και να μην μείνουν υπόλοιπα απο εδώ και απο εκεί σε διάφορες υπηρεσίες και τρέχω μετά;

2. Στο παρελθον έχω ασχοληθεί με κάποια αυθαίρετα των οποίων οι πληρωμές έχουν ολοκληρωθεί αλλά όχι το τελικό ανέβασμα των αρχείων τους. Αυτό μπορώ να το κάνω μετά ή με το κλείσιμο των βιβλίων θα χάσω και κάθε πρόσβαση σε υπηρεσία του ΤΕΕ που αφορά παλαίο έργο πάντα (δεν μιλάω για καινούργια άδεια), οπότε θα πρέπει να έχω φροντίσει να το κάνω πριν κλείσω τα βιβλία μου;

3. Η διαγραφή απο το ΤΕΕ γίνεται αυτόματα; Η πρέπει να ζητήσω κάποιο χαρτί απο ΔΟΥ;

4. Χρειάζεται να κάνω κάτι με ΤΣΜΕΔΕ, ΕΤΕΑΕΠ; φαντάζομαι οι κωδικοί πληρωμής θα συνεχίζουν να ισχύουν για τυχόν οφειλές, διακανονισμούς κτλ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.