Μετάβαση στο περιεχόμενο

Promark 3 RTK


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδελφε agior

η τεχνολογια των promark3 επιτρεπει RTK εφαρμογες για περιορισμενες εκτασεις

το δοκιμασα προσφατα σε σχεση με R8 TRIMBLE και σε σχεση με Z_MAX Magellan

συναδελφε zaxaris οτι θες παρων και εγω

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν πάρω promark2 και βάλω μόντεμ και στοιχειώδη ελεγκτή τα λέω promark3 και έχω στο πεδίο σε πραγματικό χρόνο τα προβλήματα που έχω στο γραφείο με τα παλιά. Δηλαδή τις μισές παρατηρήσεις (χοντρικά) απ' τα 2συχνα και διπλάσιο κόστος απ τα παλιά. Εξακολουθεί γάιδαρος με σέλα να μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Κλαημέρα Χρήστο, το Fast Survey (της Carlson Software) το βρίσκεις (μαζι με τον controller) από 500 γιούρο στο ebay ως 1500+ στους εδώ μεταπωλητές (JGC για παράδειγμα). Προσωπικά το έχω φορτωμένο σε Allegro που το δουλεύω σε Z-max και σε ένα Carlson Explorer II που δουλεύω με όλους τους γεωδαιτικούς σταθμούς μου.

 

Με βολεύει γιατί είναι ενιαία πλατφόρμα για όλες τις συνηθισμένες δουλειές, ξεφεύγω από τη σπαρτιάτικη οθονίτσα των ταχυμέτρων, έχω άριστη εποπτεία του τί αποτυπώνω και τί χαράζω, έχω λειτουργικό windows CE με όλα τα καλούδια του κλπ. φορτώνει-ξεφορτώνει τα σημάδια εύκολα, παίρνει dxf για υπόβαθρο, όμως δεν παίρνει mp3 για συντροφιά.

 

Μειονέκτημα για τα οπτικά είναι το ότι δεν έχεις δυο χέρια στο όργανο πλέον.

Link to comment
Share on other sites

επαναλαμβανω συναδελφε agior

εργασιες περιορισμενης εκτασης ως 1Km

δεν ειναι απλα ενας ελεγκτης δες το πιο προσεκτικα

κανε μια δοκιμη με καποιον που εχει χρησιμοποιωντας το Z-max και τα ξαναλεμε

συναδελφε chrisven το λογισμικο χρησιμοποιειται και σε εξωτερικα καταγραφικα για γεωδαιτικους σταθμους και GPS και τελευταια και σε ενσωματωμενο λογισμικο

μια και ρωτας γενικα πραγματι αξιζει τον κοπο για παραπανω λεπτομερειες τα ξαναλεμε

Link to comment
Share on other sites

καλό φαίνεται απ,όσο κοίταξα στο internet αλλά όλα αυτά τα έχω ήδη φορτωμένα στον εξοπλισμό που δουλεύω.

(για τον οποίο είμαι πολύ ευτυχισμένος, προς το παρόν τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητέ civic280, το μονόσυχνο είναι μονόσυχνο. Δεν έχουν μεταξύ τους ουσιαστικές διαφορές. Παρόλα αυτά αφου σκέφτεσαι για R3 ρίξε και μία ματιά εδώ. Ειναι πιο προσιτό και οι καιροι δύσκολοι....

http://www.geconltd.com/index.php/products/geogps/spectraprecision-epoch10/38-gps/59-spectra-precision-epoch-10

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.