Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θέρμανση με θερμοσυσσωρευτές - λογισμικό


topografos3333

Recommended Posts

Καλησπερα συνάδελφοι,

Έχω μια περίπτωση ΠΕΑ όπου το διαμέρισμα θερμαίνεται  με θερμοσυσσωρευτές. Θα ήθελα να ρωτήσω τι τιμές θα πρέπει βάλω στο πρόγραμμα του ΚΕΝΑΚ όσον αφορά τα KW,  και τι τύπο τερματικών - βοηθητικών μοναδων, δεδομένου ότι δεν έχω κάποιο άλλο στοιχείο για αυτούς, πέρα από τις διαστάσεις τους και τη μάρκα stiebel - eltron. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Την ισχύ των θερμοσυσσωρευτών, αν δεν μπορείς να τη βρείς από τεχνικό έντυπο του κατασκευαστή, μπορείς να τη βρείς με αμπερομέτρηση ή από το ρολόι της ΔΕΗ μετρώντας στροφές για ένα λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, antloukidis said:

Την ισχύ των θερμοσυσσωρευτών, αν δεν μπορείς να τη βρείς από τεχνικό έντυπο του κατασκευαστή, μπορείς να τη βρείς με αμπερομέτρηση ή από το ρολόι της ΔΕΗ μετρώντας στροφές για ένα λεπτό.

Γειά σου συνάδελφε @antloukidis :grin:

Σαν να είπες 1+1 = ... ? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πιο ευκολο το ρολόι , πήγαινε σπίτι άσε καμια τηλεόραση μονο ανοιχτη και κάνε τον έλεγχο.

Για αμπερομέτρηση τώρα θέλει και 2-3 γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, topografos3333 said:

Καλησπερα συνάδελφοι,

Έχω μια περίπτωση ΠΕΑ όπου το διαμέρισμα θερμαίνεται  με θερμοσυσσωρευτές. Θα ήθελα να ρωτήσω τι τιμές θα πρέπει βάλω στο πρόγραμμα του ΚΕΝΑΚ όσον αφορά τα KW,  και τι τύπο τερματικών - βοηθητικών μοναδων, δεδομένου ότι δεν έχω κάποιο άλλο στοιχείο για αυτούς, πέρα από τις διαστάσεις τους και τη μάρκα stiebel - eltron. Ευχαριστώ πολύ

Αν δεν μπορείς να κάνεις αυτά που λέει ο antloukidis, μια άλλη εμπειρική προσέγγιση για τους παλαιούς θερμοσυσσωρευτές είναι :

Θερμοσυσσωρευτής μήκους 0,60μ  = 2000 W, μήκους 0,80μ  = 3000 W, μήκους 0,90μ = 4000 W περίπου.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, topografos3333 said:

Καλησπερα συνάδελφοι,

Έχω μια περίπτωση ΠΕΑ όπου το διαμέρισμα θερμαίνεται  με θερμοσυσσωρευτές. Θα ήθελα να ρωτήσω τι τιμές θα πρέπει βάλω στο πρόγραμμα του ΚΕΝΑΚ όσον αφορά τα KW,  και τι τύπο τερματικών - βοηθητικών μοναδων, δεδομένου ότι δεν έχω κάποιο άλλο στοιχείο για αυτούς, πέρα από τις διαστάσεις τους και τη μάρκα stiebel - eltron. Ευχαριστώ πολύ

Μπορείς να μας πεις τουλάχιστον αν οι συσσωρευτές αυτοί είναι στατικοί ή δυναμικοί; Έχουν περσίδες κάτω; Δουλεύουν μόνο με νυχτερινό;

23 λεπτά πριν, nick_61 said:

Αν δεν μπορείς να κάνεις αυτά που λέει ο antloukidis, μια άλλη εμπειρική προσέγγιση για τους παλαιούς θερμοσυσσωρευτές είναι :

Θερμοσυσσωρευτής μήκους 0,60μ  = 2000 W, μήκους 0,80μ  = 3000 W, μήκους 0,90μ = 4000 W περίπου.

Δεν ισχύει αυτό για τους δυναμικούς. Ισχύει μόνο για μερικές μάρκες στατικών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μη σκας κιόλας για την ισχύ.

Κάνε μια εκτίμηση με προσπέκτους. Δεν παίζει κανένα ρόλο.

Για τα βοηθητικά, κάνε επίσης μια εκτίμηση από αντίστοιχα. Αυτά παίζουν ρόλο.

Edited by hkamp
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, JimakosR said:

Για αμπερομέτρηση τώρα θέλει και 2-3 γνώσεις.

σσσσσσσσ.....μη λέτε τέτοια σε δημόσιο φόρουμ!

Μπορεί να θελήσουν να σκεφτούν λίγο...., αυτοί που υπογράφουν τα ΕΔ!  (αν έχουν το απαραίτητο εργαλείο ...στο κεφάλι τους)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, antloukidis said:

σσσσσσσσ.....μη λέτε τέτοια σε δημόσιο φόρουμ!

Μπορεί να θελήσουν να σκεφτούν λίγο...., αυτοί που υπογράφουν τα ΕΔ!  (αν έχουν το απαραίτητο εργαλείο ...στο κεφάλι τους)

Θεούλης...  Δεν ξέρω τι λές για ΕΔ , για μένα αυτα ειναι άγνωστα πράγματα :P

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, antloukidis said:

Μπορεί να θελήσουν να σκεφτούν λίγο...., αυτοί που υπογράφουν τα ΕΔ!  (αν έχουν το απαραίτητο εργαλείο ...στο κεφάλι τους)

:smile::smile::smile: .. +1

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.