Jump to content

topografos3333

Members
  • Content Count

    86
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

7 Ουδέτερη

About topografos3333

  • Rank
    Μέλος

Profile Information

  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Αγρονόμος & Τοπογράφος Μηχ/κός

Recent Profile Visitors

315 profile views
  1. Ερώτηση: Είναι δυνατόν μια ερμηνευτική εγκύκλιος να τροποποιεί ένα Π.Δ. (270Δ/85 με τις τροποποιήσεις του)? Γιατί στο Π.Δ>.αναφέρεται ξεκάθαρά ότι με 4000 τ.μ. είναι άρτιο και οικοδομήσιμο το γήπεδο (προ του 2003). Δημήτρη; Στο τοπογραφικό, όπως έγραψε συνάδελφος, άρα θα γράψω άρτιο και μη οικοδομήσιμο μέχρι τη σύσταση δουλείας διόδου; Και αν αυτή καταργηθεί αυτόματα γίνεται μη οικοδομήσιμο???
  2. Βάσει νέων στοιχείων που έχω στα χέρια μου, στο κτίριο έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Μπορώ να πατήσω στο γεγονός ότι με βάση το άρθρο 83: "β.στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινόκτητων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου( προφανώς ούτε των χώρων εκτός ιδιοκτησίας του ακινήτου), δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας, καθώς και ότι δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια", μη δείχνοντας στις κατόψεις την αυθαίρετη κατασκευή η οποία βρίσκεται εκτός οριζόντιας ιδιοκτησίας; Και ένα δεύτερο ζήτημα το οποίο συναρτάται από το πρώτο: Βάσει του τοπογραφικού της Ο.Α. τα όρια της ιδιοκτησίας φαίνονται λίγο πιο έξω από τα ορια του κτηρίου, ενώ στο κτηματολόγιο ταυτίζονται με τα όρια του κτιρίου. Ποιό από τα δύο είναι το τελικό μου οικόπεδο δεδομένου ότι στην περίπτωση 1 θα έχω τμήμα του στεγάστρου στην ιδιοκτησία μου ενώ στην περίπτωση 2 θα είναι όλο εκτός...
  3. Επισημαίνω, σε περίπτωση παρανόησης, ότι το στέγαστρο το έχει κατασκευάσει ο πελάτης μου, δηλαδή ο ιδιοκτήτης του κτίσματος από το οποίο στηρίζεται το στέγαστρο και όχι ο ιδιοκτήτης που βρίσκεται χωρικά το στέγαστρο.
  4. Τοπογραφικό δεν θα χρειαστεί γιατί είναι σε εντός σχεδίου περιοχή. Ο "γείτονας" είναι Α.Ε. του δημοσίου. Δεν μπορώ να επικαλεστώ ότι στο οικόπεδο δεν έχω αυθαίρετες κατασκευές , εφόσον το στέγαστρο είναι "εκτός" του οικοπέδου;
  5. Ωραίος το... "ακούμπησε" ! Και για την περίπτωση του στεγάστρου (καλύτερα σαν αρχιτεκτονική προεξοχή μεγάλου πλάτους [ημικύκλιο ακτίνας 1,5μ] θα το έλεγα) που είναι μέρος της οικοδομής;
  6. Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά, Σε περίπτωση όπου υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή στεγάστρου, το οποίο βρίσκεται εξ' ολοκλήρου σε όμορη ιδιοκτησία (δηλ. υπάρχει στέγαστρο το οποίο κατασκευάστηκε μετά τον 7/2011 που στηρίζεται όμως στο κτίριο της ιδιοκτησίας - οικοπέδου που θέλω να κάνω τακτοποίηση αυθαιρέτων, αλλά το στέγαστρο ολόκληρο βρίσκεται στη διπλανή ιδιοκτησία), μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση μηχανικού βάσει άρθρου 83; Και ομοίως για την περίπτωση στεγάστρου το οποίο υφίσταται από την ανέγερση της οικοδομής (1980)...
  7. Προϋπόθεση για την αρτιότητα - οικοδομησιμότητα αποτελεί και η απόσταση του ορίου απαλλοτρίωσης του οδικού δικτύου από την ιδιοκτησία βάσει του π.δ. 209 (ΦΕΚ 169Α/1988) για τη λήψη μέτρων της υπεραστικής συγκοινωνίας, δεδομένου ότι πλέον το γήπεδο βρίσκεται εξολοκλήρου μέσα στις αποστάσεις που αναφέρει το πδ ή δεν επηρεάζεται από αυτό; Και σημειωτέον ο υπό διάνοιξη εθνικός δρόμος είναι κάθετος στον προϋφιστάμενο εθνικό δρόμο στον οποίο είχε πρόσωπο το γήπεδο , από τον οποίο προϋφιστάμενο τηρούσε τις απαραίτητες αποστάσεις ασφαλείας.... ΥΓ. Προς το παρον δεν έχω τοπογραφικό στα χέρια μου παρά μια αποτύπωση....
  8. (μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33) Ο χρόνος δημιουργίας γηπέδου σε περίπτωση που τμήμα 2000 τμ αγροτεμαχίου, αρχικού εμβαδού 4000 τμ προ του 75 με πρόσωπο σε εθνική οδό απαλλοτριωθεί σήμερα για δημιουργία οδού, θα θεωρηθεί το 1975 , που η αρτιότητα ήταν 2000 τ.μ. οπότε θα είναι άρτιο, ή η σημερινή ημερομηνία, οπότε το όριο θα είναι 4000 τμ και μη άρτιο;
  9. Μέσα στην αναζήτηση που έκανα στην πολεοδομική νομοθεσία, βρήκα την εγκ 51682/10062/68/22.6.1987: "Ι) Στις περιοχές που εντάσσονται στο σχέδιο με το Ν-1337/83, για την εφαρμογή του σχεδίου και την έκδοση οικοδομικών αδειών, σύμφωνα με το Αρθ-12 του Νόμου αυτού, πρέπει να προηγηθεί η σύνταξη ενιαίας εφαρμογής, που να καλύπτει τουλάχιστον το εντασσόμενο τμήμα μιάς πολεοδομικής ενότητας. Παράλληλα όμως, σε περιοχές που κατά το μεγαλύτερο τμήμα τους είναι πυκνοδομημένες και η ένταξή τους είχε προταθεί σαν επίγουσα από το Δημοτικό ή Κοινοτικό Συμβούλιο - εφ'όσον υπάρχουν διαμορφωμένοι οι κοινόχρηστοι χώροι (με ανάλογη εφαρμογή της Εγκ-25/87 ) - είναι δυνατή κατ'εξαίρεση η χορήγηση οικοδομικών αδειών πρίν την πράξη εφαρμογής, για ορισμένες περιπτώσεις όπως περιγράφεται στην Εγκ-106/86 τέτοιες που να μην παρεμποδισθεί στη συνέχεια η σύνταξη της ενιαίας πράξης εφαρμογής ή να περιοριστούν οι δυνατότητες αξιοποίησης των εισφορών γης. Ο τρόπος υπολογισμού των εισφορών γης, από τον οποίο - σε συνδιασμό με τα μεγέθη που προβλέπονται για τα νέα οικόπεδα από το Δ/γμα της Πολεοδομικής μελέτης - προκύπτει η δυνατότητα εκτίμησης της ύπαρξης πολεοδομικά αξιοποιήσιμης εισφοράς γης στο ΟΤ όπου ζητείται η οικοδομική άδεια, περιγράφεται αναλυτικά, στις οδηγίες που σας κοινοποιήθηκαν με το (γ) σχετικό. II) Διευκρινίζουμε ότι η δέσμευση στην έκδοση οικοδομικών αδειών, δεν ισχύει για περιοχές που μπορεί μεν να περιλαμβάνονται στα ίδια Διατάγματα επεκτάσεων του Ν-1337/83 όμως δεν υπάγονται στις διατάξεις αυτού του Νόμου ως πρός την υποχρέωση εισφοράς, την ενιαία πράξη εφαρμογής κλπ. Τέτοιες περιοχές είναι οι περιοχές του παλαιού σχεδίου που τυχόν τροποποιήθηκαν με το νέο Διάταγμα ένταξης, καθώς και τα πυκνοδομημένα τμήματα οικισμών προ του 1923. Για τις περιοχές αυτές, υπό την προϋπόθεση βέβαια, ότι δεν έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του Αρθ-13 του Ν-1337/83, είναι άμεσα και συνολικά δυνατή η έκδοση οικοδομικών αδείων με τις ίδιες ακριβώς διατάξεις και περιορισμούς που ισχύουν και στα παλαιά εγκεκριμένα σχέδια. ΙΙΙ) Για κάθε περίπτωση που ζητείται άδεια ή προέλεγχος με την Εγκ-106/86, η υπηρεσία εκτιμά-για το ΟΤ όπου βρίσκεται το ακίνητο - τη δυνατότητα δημιουργίας νέων οικοπέδων, από εισφορές γης των ιδιοκτησιών που βρίσκονται σε αυτό. Εφ'όσον η δυνατότητα αυτή ενδέχεται να επηρεάζεται είτε λόγω συμμετοχής της εισφοράς γης της ιδιοκτησίας του αιτούντος είτε λόγω μετακίνησης των ορίων της για την καλλύτερη αξιοποίηση εισφορών γής των υπολοίπων ιδιοκτησιών του ΟΤ η άδεια δεν χορηγείται. (Σ.Σ. Βλέπε και τροποποίηση Εγκ-76944/15024/105/87 ). Κατ'εξαίρεση μπορεί να χορηγείται άδεια επισκευής ή οικοδομική άδεια για καθ'ύψος προσθήκη σε υφιστάμενο κτίριο μονίμου μορφής. Στις περιπτώσεις αυτές ο σ.δ. υπολογίζεται με βάση το εμβαδόν του οικοπέδου που απομένει μετά την αφαίρεση της υποχρεωτικά οφειλόμενης εισφοράς σε γη, εφ'όσον βέβαια αυτή κατά την εκτίμηση της υπηρεσίας θα δεσμευτεί σε γη. Η εκτίμηση των εισφορών γίνεται με βάση τα εμβαδά που είχαν οι ιδιοκτησίες στις 10-3-82. (Κεφ.ΙΙ των (γ) οδηγιών) όπως αυτά προκύπτουν από τους αλφαβητικούς και αριθμητικούς κτηματογραφικούς πίνακες, τις δηλώσεις ιδιοκτησίας και τους τίτλους ιδιοκτησίας. Ο καθορισμός της ρυμοτομικής και της οικοδομικής γραμμής γίνεται από την υπηρεσία στο υφιστάμενο διάγγραμμα 1:1000 του Διατάγματος της πολεοδομικής μελέτης μετά από αυτοψία. Στις περιπτώσεις δηλαδή αυτές, δεν θα γίνεται εφαρμογή της Εγκ-24/79 , αλλά αντίθετα η οικοδομική και ρυμοτομική γραμμή θα καθορίζεται μόνο στον εγκεκριμένο δρόμο, στον οποίο έχει πρόσωπο το οικόπεδο για το οποίο ζητείται άδεια οικοδομής και σε μήκος ενός οικοδομικού τετραγώνου. 'Οταν απαιτείται συμπλήρωση του διαγράμματος 1:1000 με τοπογραφικά στοιχεία που δεν απεικονίζονται στο διάγραμμα της πολεοδομικής μελέτης, αυτή θα γίνεται από τον ενδιαφερόμενο. 'Οσον αφορά την υψομετρική μελέτη, αυτή μπορεί να γίνει από ιδιώτη μηχανικό εφόσον στη συνέχεια θα εγκριθεί από την τεχνική υπηρεσία του Δήμου ή της Κοινότητας και σε περίπτωση που οι παραπάνω δεν έχουν τεχνική υπηρεσία από την ΤΥΔΚ. Τέλος, δεν χορηγείται άδεια με την Εγκ-106/86, εφόσον εκκρεμεί θέμα τακτοποίησης όμορης ιδιοκτησίας, ή απαιτείται προσκύρωση καταργηθέντος ιδιωτικού δρόμου για την απόκτηση προσώπου. IV) Εφόσον η ιδιοκτησία για την οποία ζητείται η άδεια βρίσκεται σε περιοχή όπου ήδη εκπονείται μελέτη εφαρμογής: α) Η υπηρεσία μπορεί να ζητά από τον μελετητή σε εύλογο χρόνο, μέσω του επιβλέποντος ή του υπεύθυνου μελέτης εφαρμογής, στοιχεία που κατά την κρίση της τεκμηριώνουν την χορήγηση ή όχι της οικοδομικής άδειας κατά προτεραιότητα, πρίν την ολοκλήρωση της μελέτης. β) 'Οσον αφορά τον καθαρισμό της ρυμοτομικής γραμμής, γίνεται από την υπηρεσία, όπως στην παρ.III, και εφόσον συμπίπτει με την αντίστοιχη πρόταση του μελετητή, η άδεια χορηγείται με την γραμμή αυτή. Εφόσον υπάρχει διάσταση η οικοδομική άδεια δεν θα χορηγείται πριν επικυρωθεί η εφαρμογή των οικοδομικών και ρυμοτομικών γραμμών στο έδαφος. γ) 'Οσον αφορά την έγκριση υψομέτρου μπορεί να γίνεται τμηματικά από την τεχνική υπηρεσία του Δήμου ή της Κοινότητας βάσει των στοιχείων της μελέτης που εκπονείται από τον αναδόχο μελετητή. Σε περίπτωση που η διαφορά μεταξύ του υψομέτρου του εδάφους και του υψομέτρου που καθορίζει την οριστική υψομετρική μελέτη είναι μεγαλύτερη κατ'απόλυτο τιμή από 1,50 μ. τότε η άδεια δεν θα χορηγείται πρίν διαμορφωθεί ο δρόμος τεχνικά στο υψόμετρο της οριστικής υψομετρικής μελέτης. δ) Για τις περιπτώσεις της κατηγορίας αυτής, η υπηρεσία, εκτός από την τήρηση του ειδικού αρχείου για τις χορηγούμενες άδειες, ενημερώνει άμεσα τον μελετητή για κάθε περίπτωση χορήγησης άδειας και ο μελετητής προσαρμόζει ανάλογα τη μελέτη. V) Προκειμένου να αποφευχθούν άσκοπα έξοδα και ταλαιπωρία των πολιτών σκόπιμο είναι να γίνεται προέλεγχος της μελέτης. Κατά τα λοιπά, ακολουθείται η ίδια διαδικασία που ακολουθείται μέχρι σήμερα για την έκδοση αδειών. VI) Για κάθε περίπτωση χορήγησης άδειας ή προελέγχου με την Εγκ-106/86 απαιτείται η προσκόμιση εις διπλούν από τον ιδιοκτήτη δήλωσης ιδιοκτησίας και τίτλων ιδιοκτησίας καθώς και υποβολή υπεύθυνης δήλωσης του Ν-105/69, στην οποία θα αναφέρονται όλες οι ιδιοκτησίες που τυχόν έχει στην περιοχή που εντάχθηκε στο σχέδιο με το ίδιο ΠΔ. 'Ενα εκ των ανωτέρω αντιγράφων φυλάσσεται σε ιδιαίτερο φάκελλο που αντιστοιχεί στην περιοχή για να χορηγηθεί στο μελετητή εφαρμογής." Άρα αυτό σημαίνει ότι μπορώ να εκδώσω Ο.Α. στην περιοχή αναθεώρησης του ρυμοτομικού (παλαιό κέντρο πόλης) που ανέφερα στο προηγούμενο post;
  10. Σε ευχαριστώ πολύ για την ολοκληρωμένη απάντηση!
  11. Ποιός εκδίδει την ως άνω βεβαίωση;
  12. Ευχαριστώ πολύ.΄Αρα 5 μ. πάνω από το όριο της οικοδομικής; Που μπορώ να αναζητήσω την διάταξη αυτή;
  13. Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω αν σε οικόπεδο το οποίο έχει ενταχθεί σε σχέδιο πόλης πριν το 1337/83, μπορεί να κατατμηθεί σε δύο, με το μικρότερο οικόπεδο να έχει εμβαδό ίσο με το όριο αρτιότητας, δηλ. 200 τμ που είναι στη συγκεκριμένη περιοχή. σημειώνω οτι υπάρχει υποχρέωση διατήρησης προκηπίου 20 μ. , κατά συνέπεια το οικόπεδο θα είναι άρτιο - μη οικοδομήσιμο, ή θα πρέπει να εξασφαλίζεται δόμηση κτιρίου πλευράς 5 μ. Ε= 50 τ.μ.;. Το νέο οικόπεδο θα πρεπει να είναι το ΔεζΓ ή το Δέζ΄Γ; Με άλλα λόγια υπάρχει η υποχρέωση με την κατάτμ ηση ενός αρτίου να έχω 2 άρτια και οικοδήσιμα ή δύο άρτια οικόπεδα;
  14. Μπορείτε να με ενημερώσετε που αναγράφεται το τελευταίο; Ευχαριστώ πολύ!
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.