Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099-Ν.4495/17] - Διάγραμμα κάλυψης για υπαγωγή στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Παύλο είναι πολύ σημαντική η βοήθειά  σου και η δική σου και όλων των συμμετεχόντων ν εδω.Οση εμπειρία και νάχει κανείς, πάντα χρειάζεται τη συνεργασία,τη διασταύρωση απόψεων γιατί τα θέματα που προκύπτουν είναι πολλές φορές απρόβλεπτα και δύστροπα.Πολύ σ ευχαριστώ για τον χρόνο που μου διέθεσες.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας! 

από όσο έψαξα στο νήμα είδα ότι έχει ξαναρωτηθεί αλλά δεν έχει απαντηθεί. Έχω διαμέρισμα σε εσοχή κτήριο του 1965 και στον φάκελο της οικ. άδειας δεν υπάρχει διάγραμμα κάλυψης. Στο διαμέρισμα έχει κλειστεί το μπαλκόνι πάνω από τους υπόλοιπους ορόφους που δεν βρίσκονται σε εσοχή (και ως εκ τούτου δεν υπάρχει υπέρβαση κάλυψης). Εμένα που μου ζητάει να ανεβάσω διάγραμμα κάλυψης τι επιλογές έχω;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sdakos said:

... κτήριο του 1965 και στον φάκελο της οικ. άδειας δεν υπάρχει διάγραμμα κάλυψης. ...

δες με διευρυμένο πνεύμα το Τοπογραφικό της Οικοδομικής Άδειας που βγήκε με ΓΟΚ 55 μάλλον...

Ενδεχόμενα στο Τοπογραφικό να εμπεριέχει και υπολογισμούς ή παραδοχές (max επιτρεπόμενα κλπ) που είναι ΣΑΝ διάγραμμα κάλυψης,....

Οπότε αν ναι και αν η αρίθμηση των άλλων σχεδίων δεν έχει κενό αριθμό σχεδίου(δηλ ΔΚ) τότε το τόπο ήταν και ΔΚ και το ανεβάζεις και ως τόπο και ως ΔΚ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα ξαναπάω στην πολεοδομία μπας και υπάρχει και τοπογραφικό με υπολογισμούς γιατί δεν το έχω στα χέρια μου. Αλλά η ερώτηση μου παραμένει σε περίπτωση που δεν υπάρχει ούτε αυτό. Συγκεκριμένα έχω άλλη μια περίπτωση που είναι μονοκατοικία προ του 1955 και έχει κάνει  υπέρβαση δόμησης και κάλυψης το 1993. Δεν έχω κάποιο εγκεκριμένο τοπογραφικό. Υπάρχει, περίπτωση κάπως να γλυτώσω από αυτή τη διαδικασία; Ή έστω να κάνω εγώ κάτι πιο πρόχειρο σαν διάγραμμα κάλυψης;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω στο δ. κ.  το ξεμπάζωμα σε υπόγειο  στον ακάλυπτο πρέπει να το δείξουμε σχεδιαστικά με κάποια  διαγράμμιση η μια γραμμή,  η απλά το αναφέρουμε  στο φ. κ.  στην τεχνική έκθεση  κλπ χωρίς να το  δείξουμε σχεδιαστικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.