Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099-Ν.4495/17] - Διάγραμμα κάλυψης για υπαγωγή στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλημέρα
Προσπαθώ να συντάξω το διάγραμμα δόμησης για 2οροφη οικοδομή του 1982 (ΓΟΚ 73) εντός σχεδίου (με ΟΑ) (χωρίς σύσταση οριζοντίων μέχρι σήμερα)
Ερωτήματα που μου προέκυψαν:
Κατα αρ΄χην θα παραθέσω το παλιό διάγραμμα (εγκεκριμένο) κάλυψης και δίπλα το νέο στο σχέδιο μου.
1.Όλοι οι νέοι υπολογισμοί που θα κάνω θα γίνουν με σημερινά πολεοδομικά μεγέθη της περιοχής, και οι νέοι υπολογισμοί (τι μετρά τι δεν μετρά ) βάσει ΝΟΚ. ΣΩΣΤΑ;

2) για την απόληξη κλιμακοστασίου στο δώμαδιαβάζοντας τις τεχνικές οδηγείες στον ΝΟΚ, βλέπω οτι η τοιχοποιία ΜΕΤΡΆ στην δόμηση.Αρα το πάχος της τοιχοποιίας  (edit: ακόμη και αν γειτνιάζει με τον ανοιχτό αέρα) θα το καταγράψω με υπολογισμό επί του σχεδίου ΣΩΣΤΑ;
image.png.11f6b2206be84d2b7ab6192a6b575fc9.png

3) το εν λόγω ακίνητο έχει ενα αυθαίρετο στεγασμένο χώρο για γκαράζ (ανοικτό απο τη μια πλευρά εδώ και 20 χρόνια ) που τον ΥΠΟΛΟΓΙΣΑ με αναλυτικό ..τώρα διαβάζω στον ΝΟΚ οτι αρθ 11 5. Στο σ.δ. προσμετρώνται: α. Οι επιφάνειες των στεγασμένων και κλειστών από όλες τις πλευρές χώρων του κτιρίου. β. Οι επιφάνειες των μη θερμαινόμενων στεγασμένων χώρων που διαθέτουν τουλάχιστον μία ανοιχτή πλευρά προς οποιονδήποτε ανοιχτό χώρο του οικοπέδου ή του κτιρίου και το μήκος του ανοίγματος είναι μικρότερο του 35% του συνολικού μήκους του περιγράμματος του χώρου αυτού. 
Δηλαδή πλέον αυτή η επιφάνεια μετρά στο ΣΔ σωστά; (μήπως δημιουργηθεί κανένα μπέρδεμα οταν κάποια στιγμή κάνουν Σύσταση στον συμβολαιογράφο; τύπου εχει ρυθμιστεί με Αναλυτικό ,αλλά φαίνεται να χει και επιφάνεια πλεόν που μέτρα στον ΣΔ - ίδια απορία με την υπαρξη αποθήκης ΚΑτηγορίας 3  - ΜΗΠΩΣ στα σχόλια στην δήλωση να αναφέρω αυτά τα τετραγωνικά (κατηγ 3 και Αναλυτικού )  να μαι καλυμμένος; ) ;

image.thumb.png.43297e1c15171b44869ad5fd69e3cca2.png

Edited by MHD
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα ..κάτι πιο εύκολο ..στο σύστημα για τον 4495 στην ΚΑΤ 3 δεν συμπληρώνουμε τετραγωνικά στο φύλλο καταγραφής (εξ οσων έχω καταλάβει) οπότε τα τμ Κυριων χώρων και με μειωτικό αθροίζονται απο τα υπόλοιπα φύλλα καταγραφής. Έστω ισόγεια κατοικία με άδεια με υπέρβαση δόμησης 134,35 ΚΑΤ 5. Έχει και αποθηκούλα στον ακάλυπτο 7τμ που καταγράφηκε ως ΚΑΤ 3 και δεν καταχωρήθηκαν τα τμ.
image.png.5ad050225138a9404bf0bd297f60def4.png
.. Στο διάγραμμα δόμησης όμως η αποθηκούλα στον ακάλυπτο με τα 7τμ που πήγε ως ΚΑΤ3, τώρα πρέπει να δειχθεί ..άρα τα τμ υπέρβασης δόμησης134,35+7=141,35 τμ .  Αυτή η "ασυνέπεια" των 7 τμ δήλωσης και διαγράμματος κάλυψης δημιουργεί κανένα πρόβλημα ;..[ή μπορώ να σημειώσω στο Διάγραμμα κάλυψης οτι η Συνολική Υπέρβαση δόμησης είναι 134,35+7  (όπου τα 7 από ΚΑΤ 3 που δεν καταγράφονται στην δήλωση)  και είμαι εντάξει;]

Link to comment
Share on other sites

Στην τεχνική έκθεση περιγράφεις το ακίνητο, το πως τακτοποιήθηκε, ποια Φ.Κ αντιστοιχούν κλπ. Παρομοίως και στο δ. κάλυψης, το οποίο δεν είναι απαραίτητο να μοιάζει με αυτό που υποβάλεις σε μια άδεια δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @Pavlos33 ..αλλά και πως να μοιάζει δηλαδή;θέλω να πω ο νόμος ορίζει να παρατεθεί ΔΚ..και το υπουργείο έχει αναρτημένα πρότυπα/προδιαγραφές για τα ΔΚ και τα τοπογραφικά...πως μπορώ εγώ να πω οτι για το ν 4495 θα κάνω ενα "δικο" μου ΔΚ; διότι το "πρότυπο"  εχει πάρα πολλή δουλειά.

καλύπτομαι απο κάπου;

Εδιτ (τονισμός)

Edited by MHD
Link to comment
Share on other sites

θα βάλεις το οικόπεδο με το περίγραμμα της άδειας - αν υπάρχει- και το περίγραμμα των αυθαίρετων, με διαφορετική διαγράμμιση .

Διαφορετική διαγράμμιση μπορεί να χρειαστεί πχ ξεχωριστά για ΥΔ και ΥΚ

Τις διαστάσεις και τους υπολογισμούς των εμβαδών των παραπάνω, και γενικά ό,τι έχεις στο φκ. Θα προσθέσεις τη δήλωση μηχανικού και πινακάκι

Edited by Largy
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Largy said:

Θα προσθέσεις τη δήλωση μηχανικού

εννοείς αυτή που είναι για τοπογραφικά; ν 651/77 κλπ;

και για τις αυθαιρεσίες στου ορόφους (3όροφη η οικοδομή μου - διαγράμμιση κ υπολογισμός σε κάθε όροφο δεν χρειάζεται; σύμφωνα με το πρότυπο του υπουργείου;)

Το παλιό ΔΚ  (άδεια του 82) δν είναι για χρήση έχει ενα τέλειο ορθογώνιο και μόνο την προβολή όλων των ορόφων επί του οικοπέδου.
ευχαριστώ

πάντως..μπερδεμένο αυτο το ΔΚ για 4495..

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση ότι τα σχέδια είναι ταυτόσημα με αυτά που ανέβηκαν στο σύστημα.

Υπάρχει και αυτό από τον 4014    

http://www.greekarchitects.gr/site_parts/doc_files/odigia.tee.06.2012.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

(το ερώτημα μεταφέρθηκε στο παρόν  θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα συνάδελφοι.Έχω περίπτωση διώροφης οικοδομής με οριζόντιες ανά όροφο. Εγώ κάνω τακτοποίηση της οριζόντιας του ορόφου. Όσον αφορά το διάγραμμα κάλυψης που απαιτείται τι θα κάνω; Να σημειώσω ότι το διάγραμμα κάλυψης της άδειας δε συμφωνεί με τη σημερινή κατάσταση, καθώς υπάρχει μετακίνηση του κτιρίου και επίσης το οικόπεδο είναι κατά 40 τ.μ. μεγαλύτερο. Ακόμα πρόσβαση στην άλλη οριζόντια δεν υπάρχει.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Γεια!Για να καταλήξεις στα συμπεράσματα ότι το οικόπεδο είναι 40 τ.μ. μεγαλύτερο σε σχέση με το τοπογραφικό της Ο.Α. και ότι το κτίριο είναι μετατοπισμένο σε σχέση με την  Ο.Α.,μήπως υπάρχει νέα τοπογραφική αποτύπωση?Εάν ναι,τότε πάνω στο διάγραμμα κάλυψης της Ο.Α. μπορείς να δείξεις την νέα θέση του κτιρίου όπως αποτυπώθηκε με ένα περίγραμμα κτιρίου.Επίσης,θα βάλεις πάνω στο διάγραμμα κάλυψης τους συντελεστές υπερβάσεων ΥΔ,ΥΚ,ΥΥ όπως ακριβώς τους υπολόγισες και παρακάτω θα γράψεις και τους υπολογισμούς κατηγοριοποίησης,δηλαδή τους υπολογισμούς από τους οποίους προκύπτει η κατηγορία των αυθαίρετων κατασκευών (Κατ.4,κλπ)

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Ναι υπάρχει νέα τοπογραφική αποτύπωση, όμως πώς θα δείξω τη σωστή θέση στο δ.κ της άδειας αφού το οικόπεδο είναι διαφορετικό; Επίσης το δ.κ. της άδειας δεν είναι σε εγσα, αλλά σε κάτι άσχετες συντεταγμένες.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.