Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρεώσεις από ελάχιστη αμοιβή επίβλεψης


Recommended Posts

....αλλά ποιος είναι ο τρόπος άμυνας τον πελατών εάν εμείς δεν απήγαμε ούτε μια φορά και τους ζητάμε να πληρώσουν αρκετά χρήματα μονό και μονό για το ρεύμα.

 

πραγαματικά αδιαφορώ

πρόβλημά του που από τόσους μηχανικούς πήγε και επέλεξε το λαμόγιο διότι νόμιζε πως ο ίδιος είναι "πανέξυπνος"

 

και μη μου πεις πως τον γέλασε διοτι είμαι σίγουρη πως όταν έψαχνε μηχανικό δεν άνοιξε τον χρυσό οδηγό και διάλεξε

και πως δεν εκανε καμμία συζήτηση μαζί του πριν αρχίσουν

 

τέρμα τα ψέματα βαρέθηκα να ακούω ασυναρτησίες

-------

τελικά δεν αδιαφορώ μπορώ να σου πω πως χαίρομαι ιδιαίτερα που κάποιοι

ενώ έχουν ενημερωθεί κάνουν του κεφαλιού τους και την πατάνε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τελικα, κανεις δε ξερει 100% τι στην ευχη υποχρεωσεις εχει καποιος οταν αμοιβεται για την επιβλεψη

(εκτος απο το να παρει η οικοδομη ρευμα :smile: )

Link to comment
Share on other sites

dgt, σου το απήντησα. Να ελέγχει την πλήρη εφαρμογή της μελέτης.

Το να πάρει η οικοδομή ρεύμα δεν είναι υποχρέωση του επιβλέποντα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, αν ο ιδιωτης πληρωσει μονο τη μελετη, ο μηχανικος ΔΕΝ ειναι υποχρεωμενος να ειναι στην οικοδομη.

Αλλα μετα οταν πληρωθει η επιβλεψη στο τελος για το ρευμα, τι ειδους επιβλεψη θα γινει κατοπιν εορτης; Εδω μπερδευομαι...

Ενω οταν πληρωθει απο την αρχη ο μηχανικος πρεπει να ειναι στο εργο μεχρι τελους, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε συ.

Ο μελετητής δεν έχει υποχρέωση να είναι στην οικοδομή μετά την έκδοση της άδειας. Αλλά άποψή μου είναι πως θα πρέπει να την παρακολουθεί, αν θέλει να γίνει πράξη το έργο του.

Ο επιβλέπων, άσχετα με το πότε πληρωθεί, είναι υποχρέωσή του να φροντίζει για την σωστή εφαρμογή της μελέτης. Όταν διαπιστώνει πως αυτή δεν ακολουθείται, το αναφέρει στον ιδιοκτήτη και ανάλογα μετά πράττει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω πως είναι υποχρέωσή του να φροντίζει για την σωστή εφαρμογή της μελέτης, αφού όμως έχει ειδοποιηθεί πως το έργο έχει αρχίσει.

Link to comment
Share on other sites

dgt, σου το απήντησα. Να ελέγχει την πλήρη εφαρμογή της μελέτης.

Το να πάρει η οικοδομή ρεύμα δεν είναι υποχρέωση του επιβλέποντα.

Τίνους υποχρεωση ειναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και σχετικά νέα μηχανικός, εγώ προσπαθώ να αναλαμβάνω και την μελέτη και την επίβλεψη, μόνο τότε είμαι σίγουρη ότι ο,τι μελέτησα εφαρμόζεται, και κοιμάμαι ήσυχη ότι τα όρια, οι αποστάσεις, τα ύψη, τα στατικά, οι τοίχοι κλπ είναι εκεί και όπως πρέπει. Δηλαδή όταν πληρώνομαι την αμοιβή επίβλεψης είμαι σε αυτά που περιγράφει ο Βas.

Όταν όμως αναλαμβάνω τα συνεργεία, τα λεπτομερέστατα σχέδια, τα κατασκευαστικά σχέδια, τις επιμετρήσεις, τις πληρωμές, το ΙΚΑ, την εύρεση μερικών υλικών (πλακάκια, μάρμαρα, αλουμίνια..) με τον ιδιοκτήτη και ότι θα έκανα αν έφτιαχνα το σπίτι μου, τότε ζητώ ποσοστό επί του κατασκευαστικού κόστους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.