Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς υλοποιείται ένα Σχέδιο Πόλης?


Recommended Posts

Εγω το χω πει , δεν είναι θέμα παιδείας είναι θέμα εφαρμογής των νόμων. Δείτε πως συμμορφωνονται οι Έλληνες του εξωτερικού και πως χαλάνε οι ξένοι που έρχονται στην Ελλάδα. Πάντού μπάχαλο γιατί όλοι βολευόμαστε.

 

Όπως επίσης σκεφτείτε οτι είμαστε κρατίδιο που μετράει 180 χρόνια ιστορίας, με 2 παγκοσμίους και εμφύλιο μια χαρά τα έχουμε καταφέρει ως τώρα. Δηλ. οι προπαππούδες μας φοράγαν φουστανέλες και μετακινονταν με γαιδάρους. Έχουμε ακόμα πολύυυυυυυ δρόμο μπροστά μας για να φύγει το μικρόβιο του πονηρού ραγιά.

 

όσο για την εκτός σχεδίου μαζί σου agior ελπίζω οταν θα φτιάχνω σπίτι να μην ανιχνεύω ανθρώπινη παρουσία σε περίμετρο 10 χιλιομέτρων το λιγότερο! Εγώ μισάνθρωπος?? Μπααα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατι δε δοκιμαζετε να μεινετε σε κανα χωριουδακι στην επαρχια....κανα τοπογραφικουλη....κανα μικρο δημοσιο εργο.....καμια αδειουλα.....μια βαρκουλα.....ενα σκυλακι....και περιμενοντας το ουισκι να ωριμασει...!!!!

 

Εγώ το' κανα! Και για να μη χαλάσω την ωραία εικόνα καλύτερα να μη μιλήσω...

 

Πάντως zavi αν θες πάρε με και μένα...αλλά Γερμανικά δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν από λίγες μέρες απέρριψα την προοπτική να πάω κατα επαρχία μερια ..μη με κανετε και έχω δεύτερες σκέψεις τώρα!!

 

@agior: Αυτά με το αεροπλάνο και το άλογο...ειδικά αυτά με πειράξανε!!!. Όταν λές Ουνία που ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

@ iovo

No regrets, they don't work... που λέει και ένα song..

Η Θεσσαλονίκη είναι φοβερή πόλη..παρόλο που είναι μεγαλούπολη, έχει νομίζω και τα καλά μιας επαρχιακής πόλης. Το παν είναι να επιλέξεις και να ζήσεις εκεί που θα καταλήξεις επειδή το θέλεις, είτε αυτό είναι Αθήνα, είτε είναι ένα κυκλαδονήσι που είπε και ο agior που πολύ τον ζηλεύω.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το' κανα! Και για να μη χαλάσω την ωραία εικόνα καλύτερα να μη μιλήσω...

 

Στον καθένα λείπει αυτό που δεν έχει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν ξεκινήσω για Στρασβούργο (εβδομάδα τρεξίματος..) έριξα μία ματιά στο michanikos.gr και έπεσα πάνω στην εκλεκτή παρέα με τις υγιείς ανησυχίες.

 

Πριν από είκοσι ...τόσα χρόνια αποφάσισα πως δεν μπορούσα να ζήσω στην Ελλάδα και μετακόμισα στο εξωτερικό, έχοντας βέβαια εξασφαλίσει μία καλή (έως πολύ καλή) εργασία, ως υπάλληλος της Ε.Ε.

 

Έλα όμως που η νοσταλγία και η επιστροφή στις ρίζες είναι διαρκής!

 

Έτσι αποφάσισα να χτίσω ένα σπίτι σε κάποια επαρχεία στην Ελλάδα, όπου περνάγαμε τις διακοπές μας για πολλά χρόνια. Εκεί που είχαμε αναμνήσεις και εμείς και η κόρη μας.

 

Η πραγματικότητα όμως του Γιουνανιστάν είχε άλλα σχέδια για μας και έτσι παρότι ακολουθήθηκε κατά γράμμα η ισχύουσα νομοθεσία, βρεθήκαμε να είμαστε παράνομοι και τελικά φθάσαμε στην 1828/08 του ΣτΕ!!!

Η υπόθεση βρίσκεται ήδη στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων.

 

Καταλήγοντας, θέλω να πω πως είναι παρήγορο το γεγονός να συναντά κανείς τις απόψεις που διάβασα παραπάνω. Όχι της φυγής, αλλά εκείνες που θέλουν να αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο.

 

Στην καλύτερη περίπτωση είναι προσβλητικές οι συνθήκες στις οποίες δραστηριοποιείται ο κλάδος και στην χειρότερη, εν δυνάμει υπόδικος σε συμμετοχή ή παρότρυνση σε παράνομες πράξεις!

Όλα αυτά βέβαια εφαρμόζοντας τον νόμο (που αποδεικνύεται ...παράνομος!!!) και στη καμπούρα όλων εκείνων που θέλουν να κατασκευάσουν, δηλαδή ουσιαστικά εκείνων που θέλουν να κινήσουν την οικονομία...

 

Αν το ΤΕΕ λοιπόν, αλλά και καθ' ένας από μόνος του δεν αποφασίσει να αντιπαρατεθεί στην ισχύουσα κατάσταση, χωρίς να σκέφτεται "αν δεν το κάνω εγώ θα το κάνει άλλος", δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.

 

Έρχονται εκλογές, κάντε τα προβλήματα γνωστά (πχ απαξίωση χιλιάδων περιουσιών με την ανικανότητα του ΥΠΕΧΩΔΕ και τον 1828/08 ΣτΕ), για να καταλάβει επιτέλους ο κόσμος σ' αυτή τη χώρα πως έχει και δικαιώματα.

 

Αν σταματήσει η κατασκευή σε Δημόσια και ιδιωτικά έργα για 2 βδομάδες, με στόχο να γίνουν ριζικές αλλαγές και να ξεκαθαρίσει το τοπίο, βλέπουμε αν αλλάζουν τα πράγματα ή όχι.

Το πρώτο που θα γίνει είναι η παρέμβαση της Ε.Ε. για τα χρηματοδοτούμενα και συνχρηματοδοτούμενα, αλλά και την προστασία της ιδιωτικής περιουσίας.

 

Η πραγματικότητα του Γιουνανιστάν είναι αδιανόητη (σε κάθε τομέα και επίπεδο) για της υπηρεσίες της Ε.Ε. και άλλων διεθνών Οργανισμών

 

Άντε και καλή δύναμη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι θα ήθελα τη γνώμη σας,γιατί πραγματικά θα καταλήξω με ψυχοφάρμακα.....

 

Υπάρχει περίπτωση σε Σχέδιο Πόλης του 98,με ΜΗ ΚΥΡΩΜΕΝΗ Πράξη Εφαρμογής,να τοποθετούνται κράσπεδα???????Συνεργείο εργολάβου του Δήμου ''σάρωσε'' την εν λόγω περιοχή....

 

Πώς γίνεται να χαράσσονται ρυμοτομικές ενώ η Εφαρμογή του Σ.Π. δεν έχει εγκριθεί ακόμη?Αναφέρεται γραπτώς κάπου??Όλη μέρα ψάχνω μα φως δεν βλέπω....

 

Τί θα γίνει επιτέλους σε αυτή τη χώρα????

 

Πώς διάολο πλέον θα εντοπίσω σε οικόπεδο υπό ένταξη ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΦΡΑΞΗ-γειτονικά κτίρια-ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΤΟΙΧΕΙΟ τα παλιά κ νέα όρια του οικοπέδου?Ξέφραγο αμπέλι είναι η περιοχή,συν/νες ΔΕΝ υπάρχουν,περιφράξεις όμορων ΔΕΝ υπάρχουν,χαρακτηριστικά σημεία ΔΕΝ υπάρχουν,μόνο ένα κτίριο στα 170 μέτρα που φαίνεται στο απόσπασμα του ρυμοτομικού.....Και στο εν λόγω οικόπεδο γίνονται του κόσμου οι ανταλλαγές......

 

ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΕ ΚΛΙΜΑΚΟΜΕΤΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΡΤΗ ΤΟΥ ΡΥΜΟΤΟΜΙΚΟΥ???

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα τη γνώμη σας,γιατί πραγματικά θα καταλήξω με ψυχοφάρμακα.....

 

Υπάρχει περίπτωση σε Σχέδιο Πόλης του 98,με ΜΗ ΚΥΡΩΜΕΝΗ Πράξη Εφαρμογής,να τοποθετούνται κράσπεδα???????Συνεργείο εργολάβου του Δήμου ''σάρωσε'' την εν λόγω περιοχή....

 

Πώς γίνεται να χαράσσονται ρυμοτομικές ενώ η Εφαρμογή του Σ.Π. δεν έχει εγκριθεί ακόμη?Αναφέρεται γραπτώς κάπου??Όλη μέρα ψάχνω μα φως δεν βλέπω....

 

Τί θα γίνει επιτέλους σε αυτή τη χώρα????

 

Πώς διάολο πλέον θα εντοπίσω σε οικόπεδο υπό ένταξη ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΦΡΑΞΗ-γειτονικά κτίρια-ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΤΟΙΧΕΙΟ τα παλιά κ νέα όρια του οικοπέδου?Ξέφραγο αμπέλι είναι η περιοχή,συν/νες ΔΕΝ υπάρχουν,περιφράξεις όμορων ΔΕΝ υπάρχουν,χαρακτηριστικά σημεία ΔΕΝ υπάρχουν,μόνο ένα κτίριο στα 170 μέτρα που φαίνεται στο απόσπασμα του ρυμοτομικού.....Και στο εν λόγω οικόπεδο γίνονται του κόσμου οι ανταλλαγές......

 

ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΕ ΚΛΙΜΑΚΟΜΕΤΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΡΤΗ ΤΟΥ ΡΥΜΟΤΟΜΙΚΟΥ???

 

Διαβάζοντας τα παραπάνω θα έλεγα........ μάλλον έμπλεξες φίλε zavi. Ένας τρόπος που σκέφτομαι, είναι να εργασθείς με ότι δεδομένα έχεις, δηλαδή το απόσπασμα κι αυτό το κτίριο που έχεις στα 170μ όπως λες (και κάνε ότι κάνεις γρήγορα, μην πάρει δρόμο κι αυτό και μείνουν μόνο οι παπαρούνες εκεί). Κάνεις αποτύπωση και δημιουργείς στάση/σεις εξαρτημένες από αυτό το κτίριο ή ότι άλλο νομίζεις στην γύρω περιοχή. Τυπώνεις την αποτύπωση αυτή σε διαφάνεια και την βάζεις πάνω στο απόσπασμα και βλέπεις τι γίνεται. Αν κάθεται, καλώς. 'Αν όχι δες αν γίνεται κάτι με τα μεγάλα μέσα (μπλμτι). Εν συνεχεία πας και κάνεις χάραξη σύμφωνα με τις γραμμές από το απόσπασμα. Δες αντιδράσεις γειτόνων. Γράφεις και μια τεχνική έκθεση εξηγώντας τον τρόπο που εργάσθηκες. Αυτό ήταν!

Μπορεί να μην είναι και πολύ επιστημονική η μέθοδος και η ακρίβεια αλλά ας πρόσεχαν όλοι οι άλλοι πρώτα. Όσο για τον τοπικό εργολάβο και τα κράσπεδα, βρες τον βαθμό συγγένειας ή τον αριθμό ψηφοφόρων που επηρεάζει. Πάει κι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.