Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς υλοποιείται ένα Σχέδιο Πόλης?


Recommended Posts

Αμπελοφιλοσοφώντας και καθώς τον τελευταίο καιρό τα posts έχουν αρχίσει να επαναλαμβάνονται,είπα να προσθέσω λίγο ''αλατοπίπερο'' στο φόρουμ με κάποιες αναζητήσεις μου...

 

Πώς υλοποιείται ένα Σχέδιο Πόλης στο Γιουνανιστάν και πόσο πρέπει να περιμένουμε μέχρι να υλοποιηθεί?

 

Αποτυπώσεις,μελέτες,πράξεις αναλογισμού,πράξεις εφαρμογής,εγκρίσεις,αναρτήσεις,ενστάσεις,επανεξέταση,επανανάρτηση,επανενστάσεις,επανεπανεξετάσεις,τελική ανάρτηση,δηλώσεις ιδιοκτητών,αναμονή Νομάρχη,δημοσιευση στην ΕΚ,διορθωτικές και καλά είμαστε ευτυχισμένοι???

 

Ο κύκλος που ανέφερα πετώντας έξω κ κάποιες δευτερεύουσες ενέργειες παίρνει περίπου 5-15 χρονάκια....

 

Στην πραγματικότητα όμως,παίρνει 50-150! χρονάκια,αν σκεφτεί κανείς ότι ΜΟΝΟ ΟΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΙ-ΚΟΙΝΩΦΕΛΕΙΣ χώροι αποδίδονται άμεσα,και όταν εννοώ άμεσα εννοώ ΟΤΑΝ βρουν τα λεφτά οι Δήμοι να υλοποιήσουν τα πολυπόθητα σχέδιά τους,αναχρονιστικά πάντα βέβαια,καθώς οι ανάγκες πριν από 5-15 χρόνια είναι τελείως διαφορετικές με του σήμερα,πόσο μάλλον του μέλλοντος.....

 

Η μόνη απάντηση είναι η εξής:τα Σχέδια Πόλης,πλην των κοινόχρηστων κοινοφελών χώρων είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ πότε θα υλοποιηθούν,αφού δεν φαίνεται να υπάρχει ΚΑΜΙΑ δεσμευτική διάταξη προς τους ιδιοκτήτες...

Τα Σχέδια Πόλης εφαρμόζονται ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ κατεδαφίζονται και ανεγείρονται νεόδμητα,υποχρεωμένοι πλέον οι ιδιοκτήτες να εφαρμόσουν τις πολεοδομικές διατάξεις περί ρυμοτόμησης κλπκλπκλπ.Άρα τα Σχέδια Πόλεως,εφαρμόζονται ΜΟΝΟ από τους πολίτες,κατά βούλησή τους ΠΑΝΤΑ.Απίστευτο δεν είναι?!!

Οι ιδιοκτήτες των ισόγειων κατοικιών στην Αθήνα,με τη διαρκή μείωση του Σ.Δ. μάλλον δεν θα πάρουν ποτέ την τολμηρή απόφαση να χτίσουν...και πιθανότατα ούτε προσφορές για αντιπαροχή θα υπάρχουν..(παρεπιτπόντως ακούσατε τί έκανε ο Berlusconi?)Και αν την πάρουν,τότε τον πραγματικά μελετημένο δρόμο θα τον δουν τα δισέγγονά μας,αφού για να πάρει μορφή ο δρόμος πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί οι ρυμοτομήσεις.

 

Και ρωτάω λοιπόν:πόσο θύματα,πόσο κορόιδα,πόσο τυφλοί είμαστε,για να μην καταλαβαίνουμε ότι έχει περισσότερη σημασία σε αυτόν τον κόσμο πόσα έσοδα θα πάρει το ''Κράτος'' από πωλήσεις αυτοκινήτων,όταν οι δρόμοι στην υπόλοιπη Αθήνα πλην των Κεντρικών Δήμων παραμένουν ακόμα σε πλάτος 3-4 μέτρα λόγω αδυναμίας εφαρμογής του Σχεδίου...

 

Γιατί να συνεχίσουμε να πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας,όταν οι δρόμοι του Σχεδίου έχουν μελετηθεί για πλάτος 6 μέτρων με ανάγκες του 1970,ενώ είναι 2009 και λόγω μη εφαρμογής του Σ.Π. δεν χωράμε να κουνηθούμε?Και ούτε 6 δεν είναι ακόμα.... Θα γίνουν 6 με την εφαρμογή της ρυμοτομίας,ΕΑΝ κτιστούν νεόδμητα.Πού θα παρκάρουμε?Σε ποιό πεζόδρομο θα περπατήσουμε,σε αυτόν που όταν θα φτιαχτεί δεν θα μπορούμε λόγω ρευματισμών και αρθριτικών?Γιατί στο Βερολίνο με Σ.Π. μόλις 10 χρόνια νεώτερα από τα δικά μας οι άνθρωποι παθαίνουν αγοραφοβία ενώ εμέις είμαστε υποχρεωμένοι να πάθουμε κλειστοφοβία?

 

Μήπως έχουμε πιαστεί κορόιδα?Αν δεν εχουμε πιαστεί κορόιδα,μήπως ήρθε η ώρα να εγκαταλείψουμε την απάνθρωπη αυτή χώρα?Γιατί ουσιαστικά εκεί μας οδηγεί αυτή η ''πολιτική''.....''Αν δεν σου αρέσει να πληρώνεις και να κάνεις υπομονή,ΤΟΤΕ ΦΥΓΕ,έτσι λειτουργούν τα πράγματα εδώ''....Ωραία συμπεριφορά σε πολίτες.....

 

Για όποιον έχει ακόμα αμφιβολίες όσον αφορά το πού ζεί,μία είναι η απάντηση:στο Βασίλειο των Γραικών.Κ κάθε μέρα που περνάει αυτοβασανίζομαι να πάρω την απόφαση να γίνω πολίτης Μονάχου....

 

weissbier und wurst uber alles!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όχι ρε zavi και άμα φύγεις εσύ πως θα την παλέψουμε οι υπόλοιποι αμα δεν διαβάζουμε καμιά δημοσίευσή σου?

 

Για μένα το ΤΕΕ πρέπει να αποκτήσει πιο κοσμοπολίτικο χαρακτήρα και να αντιπαραβάλλεται ανοιχτά με τα εκάστοτε πολιτικά καθεστώτα που αλλάζουν ανα τριετία. Όταν δεν κάνουν τη ζεύξη του Μαλιακού για να μην θιχτούν τα συμφέροντα των τσιφλικάδων είναι να μη γελάς?

 

Για μένα θα έπρεπε να είχαν βήμα σε τηλεοπτικό και ραδιοφωνικό μέσο και να κράζουν ονομαστικά, όχι το κράτος έτσι και το κράτος αλλιώς. Πίσω απο όλους τις θέσεις υπάρχουν φυσικά πρόσωπα που μας κρατάνε πίσω λόγω δειλίας και ανικανότητας.

 

Αλλά τι να περιμένεις, όλοι μια παρέα είναι, χαθήκαν οι μεγάλοι..τους ψάχνουμε στο Σκαι τα βράδυα..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε zavi μάλλον θα χρειαστεί να γίνεις κάτοικος Γερμανίας γιατί τα πράγματα δεν νομίζω να αλλάξουν σύντομα. Αυτό που έχεις συνειδητοποιήσει εσύ,δηλαδή η κατάσταση πρωτόγονης κοινωνίας που επικρατεί έξω, δυστυχώς συμπεραίνω πως δεν περνάει καν από το μυαλό του μέσου Ελληνα, ο οποίος δεν κάνει το παραμικρό για να βελτιώσει την κατάσταση στην οποία ζει και κινείται. Δεν σέβεται τον εαυτό του, δεν σέβεται τον συνανθρωπό του και αδυνατεί να βάλει και να τηρήσει προτεραιότητες. Αρκείται στο να σβήνει τα φώτα για μια ώρα / έτος ωστέ να ηρεμεί η συνέιδηση του. Εν πάσει περιπτώσει , εγώ καθημερινά βλέπω πως αυτή η κατάσταση , να χρειάζεσαι 1 ώρα με το αμάξι για να διανύσεις 5 χλμ., να χρειάζεσαι 1 ώρα για να παρκάρεις ώστε να πας στην δουλειά σου ή ακόμα και για να πιεις ένα ποτο, να συνωστίζεσαι σε πεζοδρόμια πλάτους 40 εκατοστών, να περιμένεις με τις ώρες ένα λεωφορείο, και τόσα άλλα που τα γνωρίζουμε όλοι, έχει οδηγήσει την πλειονότητα των πολιτών ένα βήμα πριν από την τρελλα. Θεωρώ πως συντομότερα από όσο πιστεύουμε, θα βγαίνουν μαχαίρια με το παραμικρό τρακάρισμα και θα θρηνούμε θύματα με μηδενικές αφορμές..Και ας με πείτε υπερβολικό :)

 

+1 για το "weissbier und wurst uber alles!!!!!!!"

Μπορεί να μην μιλάω γερμανικά αλλά έπιασα το νόημα και μου άνοιξε η όρεξη! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε δοκιμαζετε να μεινετε σε κανα χωριουδακι στην επαρχια....κανα τοπογραφικουλη....κανα μικρο δημοσιο εργο.....καμια αδειουλα.....μια βαρκουλα.....ενα σκυλακι....και περιμενοντας το ουισκι να ωριμασει...!!!!

Link to comment
Share on other sites

@Koulosb, +1000, εγώ αν μπορούσα θα σ'ακολουθούσα...

σκεφτείτε μόνο οτι η πολιτεία που φτιάξαμε είναι ο καθρέφτης που καθρεφτίζονται οι φάτσες μας, καθίστε τώρα κι απολαύστε αυτό που φτιάξαμε, γενεές επί γενεών, με τόσο κόπο :sad:

Link to comment
Share on other sites

Τα Σχέδια Πόλης εφαρμόζονται ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ κατεδαφίζονται και ανεγείρονται νεόδμητα,υποχρεωμένοι πλέον οι ιδιοκτήτες να εφαρμόσουν τις πολεοδομικές διατάξεις περί ρυμοτόμησης κλπκλπκλπ.Άρα τα Σχέδια Πόλεως,εφαρμόζονται ΜΟΝΟ από τους πολίτες,κατά βούλησή τους ΠΑΝΤΑ.Απίστευτο δεν είναι?!!

 

 

Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?????!!!!!!!!!!!!!

 

Και ΝΑΙ φίλε κ αδερφέ agior,καθρεπτίζονται οι φάτσες μας,αν κ εγώ δεν φαίνεται να συνέβαλλα σε αυτή την κατάσταση,αλλά θεωρείς σωστό κ αποδοτικό να ''προσπαθήσω'' να τη διορθώσω?Ή μήπως πρόκειται να ''συμβιβαστώ'' για να τα ''έχω καλά'' με το ''θηρίο''?

 

Και φίλε panos,μην ανησυχείς,κ από το Μόναχο θα μπορώ να ποστάρω,βέβαια τίγκα στις κάρτες λόγω των greeklish...!

:)

 

Εϋχομαι να ήμουν στη θέση να ορίζω τους ''Νόμους'' και τα ''παραθυράκια''...

 

Δείτε το τελευταίο επεισόδιο του South Park ''Margarittaville'' πώς παίρνονται οι αποφάσεις των ''μεγάλων''.

 

Τί ανοχή να υπάρξει πλέον?

 

Πώς είναι δυνατόν να περνάει από το χέρι των ιδιοκτητών η εφαρμογή του Σχεδίου Πόλης και αυτοί να πην παίρνουν χαμπάρι?Όλη μέρα μες στην πρέζα κ τη νανουρόσκονη είναι????

 

@koulosb

Φίλε κ συνάδελφε το δοκιμάσαμε κ αυτό,αλλά μάλλον δεν έπιασε....κάτι παθαίνουν οι ''ντόπιοι'' όταν ακούνε για ''κωλοαθηναίους''....:):):) 4 χρονάκια έφαγα στη επαρχία κ τελικά έφυγα κακήν κακώς....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εάν μου εξασφάλιζαν μια δουλειά με το 70% των εισοδημάτων μου που έχω εδώ .... (το "εξασφάλιση" κολλάει στο τοπικιστικό ρατσισμό)

με 1000 πήγαινα σε μια μεγάλη σχετικά κωμόπολη της επαρχίας...

με όσα είπε ο Τριπολιτσιώτης Koulosb.... περιμένοντας το κρασάκι να ωριμάσει χωρίς άγχος για τίποτα!!!

με στάνταρ πράγματα.... ένα 270Δ'/85 ένα 181Δ/85, ένα 138Δ/81 και κανένα του '23.... χωρίς 1337/83, ΖΟΕ κλπ, κλπ ... να πηγαίνω στην πολεοδομία και να λέω καλημέρα και να ξέρω ότι θα με εξυπηρετήσει ο υπάλληλος με τον οποίο με τον καιρό θα έχω αποκτήσει φιλική σχέση.... και θα έχω πιεί και κανά κρασάκι μαζί του και διάφορα άλλα της καθημερινής απλής ζωής..

Link to comment
Share on other sites

Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?????!!!!!!!!!!!!!

 

 

Εϋχομαι να ήμουν στη θέση να ορίζω τους ''Νόμους'' και τα ''παραθυράκια''...

 

Εγώ πάντως έχω ξεκάθαρη άποψη πάνω σ' αυτό. Με τον πρώτο νόμο θα ξύριζα τους παπάδες!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε,

αν "την κάνεις" για έξω δεν θα είσαι ο 1ος φίλος μου που δραπέτευσε.

 

Στα τόσα χρόνια που είμαι εκεί που είμαι, έχω συνεργαστεί με δεκάδες παιδιά τελειόφοιτους. Ενας, ονόματι Σωτήρης, ο μοναδικός που ξεχώρισα για τις γνώσεις, την αντίληψη του συστήματος, του χώρου και των εργαλείων και με χαρακτήρα μάλαμα την έκανε κατα Ουνία μεριά, βρήκε τη σωτηρία του και μας χαιρετάει με email έκτοτε.

 

Τί να σας πω.... οτι δουλεύει καλά, έχει αποδοχές που ντρέπομαι να αναφέρω, χειρίζεται μηχανήματα που δεν έχουμε δεί ούτε σε εκθέσεις, τον αγαπάνε και τον σέβονται σαν μηχανικό, έχει ελεύθερο χρόνο, πιλοτάρει ελαφρό αεροπλανάκι ξοδεύοντας μηνιαία όσα εμείς σε τσιγάρα και καφέδες, βολτάρει με άλογο,πάει στη δουλειά με το τρένο σε 15' και δε μας νοσταλγεί καθόλου.

 

Δε λέω βέβαια πως όλοι πρέπει να ξενιτευτούμε, άλλωστε αν το κάνουμε μαζικά σίγουρα θα τους μαγαρίσουμε σε 5-10 χρόνια και μετά θα πρέπει να πάμε αλλού, σαν τον ιό. Γνώμη μου είναι πως η πίεση εκτονώνεται με το να ρισκάρουμε επιτέλους εγκατάσταση στην επαρχία. Αν μας θέλουν εκεί όπως λέει ο zavi. Όσοι μπορούμε, τώρα είναι ευκαιρία που κάτσανε οι δουλειές να αναλογιστούμε σε τί κυκεώνα βασάνων και σπατάλης έχουμε μπλέξει και μπλέκουμε και τα παιδιά μας. Προσωπικά έχω λυσσάξει να φύγω για το κυκλαδονήσι μου, πιστεύω οτι σε 5 χρόνια max θα έχω εγκατασταθεί εκεί. Η σύζυγος αντιδρά, αλλά θα την καταφέρω... τώρα μάλιστα που στη δουλειά της ανακοινώθηκε οτι την χρειάζονται 3 μέρες την εβδομάδα μόνο...

 

Αφήστε τους να ξεμπλέκουν μόνοι τους τα ρυμοτομικά, εμείς 270Δ' που λέει και ο GRTOPO...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα πάμε πουθενά ... Θα έρθουν αυτοί σε εμάς .

Πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικά τους θα γίνουν . Ίσως έτσι τελικά να δούμε άσπρη μέρα γιατί από τους πατριώτες φτάσαμε στο σημερινό χάλι .

 

Δείτε το ελληνικό ποδόσφαιρο τι ρώτα τραβάει με το Ρεχάγκελ που δεν είναι και πρώτης γραμμής προπονητής ... Είναι η φιλοσοφία όμως που βοηθάει . Αμ η Παναθηναικάρα με το Ζέλικο ;

 

Ο έλληνας έχει τις δυνατότητες να πετύχει τα πάντα αρκεί να μην τον κατευθύνουν διεφθαρμένοι ηγέτες . Θέλει εμπνευσμένους για να ενεργοποιηθεί .

 

400 χρόνια δεν έφυγε ακόμα από το dna μας ο ραγιαδισμός , το γλύψιμο στον εφέντη για ένα κομμάτι ψωμί . Το καβάντζωμα στη θεσούλα και άσε τους άλλους να δουλεύουνε σα χαμάληδες στα χωράφια .

 

Πότε θα αποβάλουμε το παρακαλητό και το γλύψιμο για τη θεσούλα στο δημόσιο και θα επανακτήσουμε την περηφάνεια μας ως λαός ;

 

Τόσες σημαίες όρθιες πριν τις εκλογές για μια θέση στην αγροφυλακή, για μια θέση στον ήλιο ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.