Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μνήμες από τα παλιά


GeorgeS

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α ρε ηρωϊκές εποχές... Πράσινη οθόνη...Τις πρώτες ρουτίνες επίλυσης όδευσης και ταχυμετρίας στον 6128 της ανηψιάς μου το καλοκαίρι του '90. Βλέπετε, άργησα λιγάκι..Είχαμε και δουλειά μπόλικη τότε. Μετά ήρθε για μένα η μαύρη εποχή της μαύρης οθόνης, 8086 δεκάμπιτο με συνεπεξεργαστή και AutoCAD 9.

Link to comment
Share on other sites

Παρουσίαση εκείνα τα χρόνια του IBM XT στο computer για όλους όπου ο συντάκτης εκστασιαμένος περιγράφει τον "αχανή σκληρό" των 10 (αν θυμάμαι καλά) ΜΒ !

 

Εμένα ο πρώτος υπολογιστής είχε έρθει ... από Αμερική. SHARP με ενσωματωμένη οθόνη LCD μιας σειράς και έναν επίσης ενσωματωμένο μικροσκοπικό εκτυπωτή με μικρά έγχρωμα στυλό σε μύλο και χαρτί σαν της ταμειακής μηχανής σε μέγεθος. Ούτε DOS oύτε δισκέτες !!. Σε αυτόν έμαθα BASIC.

Link to comment
Share on other sites

Apple II. Σωτήριον έτος 1980! Κασέτα κι άγιος ο θεός, 16 kb μνήμη.

Στατικά προγράμματα με τα χεράκια μου, μαθαίνοντας ταυτόχρονα basic.

Νιάτα όμως φίλτατοι!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, για αυτό έβαλα το ερωτηματικό. Ούτε που θυμάμαι. Θυμάμαι όμως κάτι έκανα με τις δισκέτες και έγραφα basic. Εκανε και copmile μετά.. δεν τα θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.