Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

7 λεπτά πριν, IoannisPet said:

Είναι στο heat pump capacity (αν έχω επιλέξει σωστά) και το έχω στο 60%.

βεβαια στο pump setting in heating δεν έχω operation continuous αλλά είναι ρυθμισμένο στο time setting με 2on και 1off (δεν έχω ιδέα τι σημαίνει, έτσι ήταν by default). Δεν έχω ψαχτεί ακόμα με manual καθόλου για να είμαι ειλικρινής.

CD65F3FA-C2CF-4A54-8F26-F66D7596C3E6.jpeg

CA5F7CA1-B14D-4553-AD10-7857E85FB8A8.jpeg

58DC1CAC-19F0-4DA2-9962-23AA9E9DEF8D.jpeg

A247711E-043E-4086-B635-D9801643F774.jpeg

Αυτό είναι για τον κυκλοφορητή, όχι για την Αντλία Θερμότητας. Δηλαδή ρυθμίζεις την ταχύτητα του κυκλοφορητή.

Και το On 2, Off 1 σημαίνει ότι, όταν δεν δουλεύει η Αντλία Θερμότητας, ο κυκλοφορητής θα δουλεύει 2 λεπτά και θα "ξεκουράζεται" 1 λεπτό.

Edited by sso
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 hours ago, sso said:

Αυτό είναι για τον κυκλοφορητή, όχι για την Αντλία Θερμότητας. Δηλαδή ρυθμίζεις την ταχύτητα του κυκλοφορητή.

Και το On 2, Off 1 σημαίνει ότι, όταν δεν δουλεύει η Αντλία Θερμότητας, ο κυκλοφορητής θα δουλεύει 2 λεπτά και θα "ξεκουράζεται" 1 λεπτό.

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις… στην πραγματικότητα δε ξέρω αν είναι καλό αυτό η αν θα έπρεπε να λειτουργεί συνεχόμενα όταν δε λειτουργεί η Α/Θ… μιλάμε για τον εσωτερικό κυκλοφορητή του και όχι τον wilo που μου έβαλαν εξωτερικά μετά το 40λτ δοχείο σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις της ΑΘ αφορούν τον εσωτερικό κυκλοφορητή της.

Ο εξωτερικός κυκλοφορητής μπορεί να λειτουργεί είτε μαζί με τον εσωτερικό με παράλληλη σύνδεση, είτε με άλλη εντολή της Α.Θ. είτε με άλλη εξωτερική εντολή.

Μόνο αυτός που έκανε την εγκατάσταση ξέρει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, antloukidis said:

Οι ρυθμίσεις της ΑΘ αφορούν τον εσωτερικό κυκλοφορητή της.

Ο εξωτερικός κυκλοφορητής μπορεί να λειτουργεί είτε μαζί με τον εσωτερικό με παράλληλη σύνδεση, είτε με άλλη εντολή της Α.Θ. είτε με άλλη εξωτερική εντολή.

Μόνο αυτός που έκανε την εγκατάσταση ξέρει...

Είναι μια Wilo Yonos Pico 2.0 25/8 ρυθμισμένη max στα 75watt… χύμα… και αυτόνομα. Μου λέει με 2 πατώματα από 7 σώματα το καθένα άστο να τρέχει… μάστορας να σου πετύχει… τεκμιρίωση μηχανολόγου… 😂

Edited by IoannisPet
Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, IoannisPet said:

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις… στην πραγματικότητα δε ξέρω αν είναι καλό αυτό η αν θα έπρεπε να λειτουργεί συνεχόμενα όταν δε λειτουργεί η Α/Θ… μιλάμε για τον εσωτερικό κυκλοφορητή του και όχι τον wilo που μου έβαλαν εξωτερικά μετά το 40λτ δοχείο σωστά;

Ναι, όπως σου απάντησε και ο @antloukidisμιλάμε για τον εσωτερικό κυκλοφορητή που είναι ενσωματωμένος με την Α/Θ.

Νομίζω υπάρχει δυνατότητα να το ρυθμίσεις να δουλεύει συνεχόμενα, αν το θέλεις ή και να αλλάξεις τους χρόνους λειτουργίας και ανάπαυσης.

Εγώ θα ήθελα να υπάρχει δυνατότητα να μπορούμε να το ρυθμίσουμε να μην δουλεύει καθόλου όταν τα νερά είναι από κάποια θερμοκρασία και κάτω. Π.χ. όταν η θερμοκρασία του χώρου είναι στο επιθυμητό επίπεδο (στην περίπτωσή μου στους 20 βαθμούς), η Α/Θ δεν δουλεύει και τα νερά επίσης είναι στους 20 βαθμούς ο κυκλοφορητής συνεχίζει και δουλεύει με τους χρόνους που έχουμε ορίσει. Κατά την άποψή μου αυτό δεν χρειάζεται, και το βράδυ για μένα αυτό είναι και ενοχλητικό λόγω του κάποιου θορύβου που παράγει ο κυκλοφορητής. Και αυτός είναι και ο λόγος που εγώ έχω μειώσει την απόδοση/ταχύτητα του κυκλοφορητή στο 55%

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2022 at 5:39 ΜΜ, mechpanos said:

ΟΚ κατάλαβα! Η δεύτερη περίπτωση δεν γίνεται να δουλέψει ουσιαστικά, γιατί όταν πιάσει την ζητούμενη θερμοκρασία του ενός χώρου, και ρίχνει θερμοκρασία νερών ώστε ίσα που να συντηρεί την θερμοκρασία του χώρου, δεν θα μπορεί να ανεβάσει την θερμοκρασία του άλλου χώρου που θα είναι πιο κρύος. Όμως τα νερά που έχουν κρυώσει δεν είναι τίποτα για την αντλία τα φέρνει βόλτα πολύ γρήγορα. 

Το πρωτεύον - δευτερεύον είναι να μπει ένα δοχείο όπου θα στέλνει και θα επιστρέφει νερό η αντλία (πρωτεύον) και θα παίρνουν και θα επιστρέφουν νερό με ξεχωριστό κυκλοφορητή, οι αυτονομίες. Έτσι ακόμα και αν κλείσουν και οι 2 αυτονομίες, η αντλία θα συνεχίσει να δουλεύει χωρίς ζόρι και σφάλματα, ενώ όταν ανοίγουν ή κλείνουν οι ηλεκτροβάνες, η μεταβολή θα είναι πιο διαχειρίσιμη. Αλλά αυτό έχει να κάνει με την ορθότερη λειτουργία, δεν πιστεύω να παίξει ΤΟΣΟ σημαντικό ρόλο στην κατανάλωση. 

Το πιο σημαντικό που έκανες είναι που έκοψες τον ηλιακό! Πέρνα και κανένα μονωτικό τη σωλήνωση προς το καλοριφέρ, κςι βλέπεις...

Σε ευχαριστω για τον χρόνο σου φίλε μου. Κάτι τελευταίο, επειδή δεν με απασχολεί εάν ανεβάζει την θερμοκρασία στο δεύτερο όροφο, γτ είναι τα υπνοδωμάτια και πάντα όλη την ημέρα τα έχω με ένα βαθμό διάφορα, χαμηλότερη από τον 1ο όροφο που περνάμε σχεδόν όλη τη μέρα μας. Η δεύτερη περίπτωση είναι πιο οικονομική ή όχι..;;

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2022 at 1:27 ΜΜ, Gsal said:

Σε ευχαριστω για τον χρόνο σου φίλε μου. Κάτι τελευταίο, επειδή δεν με απασχολεί εάν ανεβάζει την θερμοκρασία στο δεύτερο όροφο, γτ είναι τα υπνοδωμάτια και πάντα όλη την ημέρα τα έχω με ένα βαθμό διάφορα, χαμηλότερη από τον 1ο όροφο που περνάμε σχεδόν όλη τη μέρα μας. Η δεύτερη περίπτωση είναι πιο οικονομική ή όχι..;;

Όπως το σκέφτεσαι, όχι!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, mechpanos said:

Όπως το σκέφτεσαι, όχι!

Κατάλαβα. Σου κάνω δύο τελευταίες ερωτήσεις και υπόσχομαι να μην σε ζαλισω άλλο. Παρατήρησα ότι σε μια εξαέρωση που έκανα ο δείκτης της πίεσης έπεσε. Σου στέλνω φωτογραφία για να καταλάβεις. Η πίεση του νερού παίζει κάποιο ρόλο στις κιλοβατώρες που καίει η αντλία;

Και δεύτερον η εξωτερική μονάδα με την εσωτερική της αντλίας έχουν κάποιους κωδικούς οι οποίοι δεν αντιστοιχούν στην ίδια συσκευή όπως το είδα αλλά συνδυασμός δύο. Και πάλι σου στέλνω φωτογραφίες για να καταλάβεις τι εννοώ. Με κόκκινο έχω σημειώσει τον κωδικό που έχει η εξωτερική και εσωτερική μονάδα που έχω εγώ. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι συμβατές και αυτό να προκαλεί αυξημένη κατανάλωση; 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων φίλε μου.

IMG_20221114_171459.jpg

IMG_20221029_102953.jpg

IMG_20221029_102917.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gsal said:

Κατάλαβα. Σου κάνω δύο τελευταίες ερωτήσεις και υπόσχομαι να μην σε ζαλισω άλλο. Παρατήρησα ότι σε μια εξαέρωση που έκανα ο δείκτης της πίεσης έπεσε. Σου στέλνω φωτογραφία για να καταλάβεις. Η πίεση του νερού παίζει κάποιο ρόλο στις κιλοβατώρες που καίει η αντλία;

Και δεύτερον η εξωτερική μονάδα με την εσωτερική της αντλίας έχουν κάποιους κωδικούς οι οποίοι δεν αντιστοιχούν στην ίδια συσκευή όπως το είδα αλλά συνδυασμός δύο. Και πάλι σου στέλνω φωτογραφίες για να καταλάβεις τι εννοώ. Με κόκκινο έχω σημειώσει τον κωδικό που έχει η εξωτερική και εσωτερική μονάδα που έχω εγώ. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι συμβατές και αυτό να προκαλεί αυξημένη κατανάλωση; 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων φίλε μου.

IMG_20221114_171459.jpg

IMG_20221029_102953.jpg

IMG_20221029_102917.jpg

Όχι δεν παίζει άμεσα η πίεση ρόλο στις κιλοβατώρες που καίει. Θέλει να έχει μια ελάχιστη πίεση για να δουλέψει, και από εκεί και πέρα θέλει και μια πίεση το δίκτυο για να κάνει εξαέρωση τα σώματα. Το ότι σου έπεσε η πίεση με την εξαέρωση είναι λογικό, θα αναλάβει ο αυτόματος πλήρωσης και θα επανέλθει εκεί που πρέπει.
Επίσης δεν παίζει θέμα ασυμβατότητας, δεν θα δούλευε! Προφανώς μία εσωτερική μονάδα, μπορεί να ταιριάζει με παραπάνω της μίας εξωτερικές, όπου βρίσκεται και ο συμπιεστής (επομένως έχουμε εξωτερική διαφορετικών ισχύων, τις οποίες οδηγεί κάποια "στάνταρ" εσωτερική που λίγο - πολύ, φέρουν τα ίδια εξαρτήματα ανεξαρτήτως ισχύος).

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Gsal said:

Κατάλαβα. Σου κάνω δύο τελευταίες ερωτήσεις και υπόσχομαι να μην σε ζαλισω άλλο. Παρατήρησα ότι σε μια εξαέρωση που έκανα ο δείκτης της πίεσης έπεσε. Σου στέλνω φωτογραφία για να καταλάβεις. Η πίεση του νερού παίζει κάποιο ρόλο στις κιλοβατώρες που καίει η αντλία;

 

εάν δν αποκατασταθεί η πίεση κοιτάξτε νήπως είναι κλειστή η βάνα του αυτόματου πληρώσεως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.