Μετάβαση στο περιεχόμενο

αυθαιρεσίες σε πυλωτή


Λ.Π

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών.Pavlos33)

Σε πολυκατοικία, ένας εκ των συνιδιοκτητών έχει χτίσει τοίχο στην πιλοτή σε κοινόχρηστο χώρο, (υπήρχε από την έναρξη της οικοδομής 2009) και το έχει μετατρέψει σε πάρκιγκ. Όλα τα διαμερίσματα έχουν αποκλειστική Θέση στάθμευσης. 

Αυτός ο τοίχος εμποδίζει τα διπλανά παρκιγκ. Αν παρκάρει το ένα δίπλα στο άλλο δεν ανοίγουν ούτε οι πόρτες.

Μπορεί να το νομιμοποιήσει;

Μπορώ να τον υποχρεώσω να το γκρεμίσει;

Τι λύσεις έχω;

 

Screenshot_2019-03-28-15-22-14-870_com.miui.gallery.png

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η εύκολη απάντηση είναι καταγγελία στην αρμόδιο ΥΔΟΜ εφόσον είναι αυθαιρεσία σε κοινόχρηστα.

Ομως, ούτε είναι σίγουρο ότι θα το λύσει το ζήτημα μέσω κατεδάφισης, ενώ ανοίγει ο ασκός του αιόλου με αλληλοκαταγγελίες κλπ....

 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sissy_arch said:

καταρχήν πόσο τέλεια τα χαρτάκια σου...είναι σε χώρο αποκλειστικής χρήσης

Όχι βρίσκεται στο κοινόχρηστο χώρο, ίσως και μέσα στο πάρκιγκ του διπλανού του.

Ευχαριστώ πολύ.

Στην πιλοτή υπάρχουν πολλές αυθαιρεσίες.

2 ώρες πριν, sissy_arch said:

καταρχήν πόσο τέλεια τα χαρτάκια σου...είναι σε χώρο αποκλειστικής χρήσης?

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Λ.Π said:

Όχι βρίσκεται στο κοινόχρηστο χώρο, ίσως και μέσα στο πάρκιγκ του διπλανού μου.

Ευχαριστώ πολύ.

Στην πιλοτή υπάρχουν πολλές αυθαιρεσίες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

για να τακτοποιηθει στο κοινόχρηστο θα θέλει συναινέσεις της πλειοψηφίας...αν μπορεί να τις πάρει τότε θα το τακτοποιήσει...βέβαια θα πρέπει να τις τακτοποιήσει όλες των κοινοχρήστων... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, laxanos said:

Η εύκολη απάντηση είναι καταγγελία στην αρμόδιο ΥΔΟΜ εφόσον είναι αυθαιρεσία σε κοινόχρηστα.

Ομως, ούτε είναι σίγουρο ότι θα το λύσει το ζήτημα μέσω κατεδάφισης, ενώ ανοίγει ο ασκός του αιόλου με αλληλοκαταγγελίες κλπ....

 

Προσωπικά δεν έχω καμία διάθεση να το καταγγείλω. Όμως πρακτικά αν ο διπλανός μου αποφασίσει να σταθμεύσει στη σωστή θέση (τώρα το βάζει πιο πίσω για να ανοίγει η πόρτα του) δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω καθόλου το πάρκιγκ.

Αντιλαμβάνομαι το βάρος της καταγγελίας.

Σίγουρα χρειάζομαι τη γνώμη μηχανικού για το κόστος μιας τέτοιας ενέργειας.

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, sissy_arch said:

για να τακτοποιηθει στο κοινόχρηστο θα θέλει συναινέσεις της πλειοψηφίας...αν μπορεί να τις πάρει τότε θα το τακτοποιήσει...βέβαια θα πρέπει να τις τακτοποιήσει όλες των κοινοχρήστων... 

Το θεωρώ πολύ δύσκολο να πάρει συναινέσεις. Επίσης αν το κλείσει δεν αφήνει 10,16 x2 για τις διπλανές θέσεις. 

Μπορεί να το κάνει ακόμα και έτσι?

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ειπες οτι, "Όχι βρίσκεται στο κοινόχρηστο χώρο, ίσως και μέσα στο πάρκιγκ του διπλανού του. "

όμως, αλλο το μεν, άλλο το δε

Θα μιλησεις με τον μηχανικο σου και οταν ξεκαθαριστει ποια ακριβως παραβαση υπαρχει

τα συζητατε με τον δικηγορο σου

[τι θα προκυψει μετα, αυτο ειναι ετερον  εκατερον]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

ειπες οτι, "Όχι βρίσκεται στο κοινόχρηστο χώρο, ίσως και μέσα στο πάρκιγκ του διπλανού του. "

όμως, αλλο το μεν, άλλο το δε

Θα μιλησεις με τον μηχανικο σου και οταν ξεκαθαριστει ποια ακριβως παραβαση υπαρχει

τα συζητατε με τον δικηγορο σου

[τι θα προκυψει μετα, αυτο ειναι ετερον  εκατερον]

 

Σας ευχαριστώ θερμά όλους!

Αν κάποιος έχει εικόνα για το ύψος της αμοιβής (να έχω μια εικόνα θέλω) ενός μηχανικού για την παραπάνω εργασία.

Δηλαδή για τον εντοπισμό  όλων των αυθαιρεσιών σε μια πυλωτή οικοδομής. Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.