Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ν.4495 και μονομερής τροποποίηση Π.Σ.Ο.Ι


Recommended Posts

Η μεταβολή στο περίγραμμα του διαμερίσματος επηρεάζει την περιγραφή στο συμβόλαιο της γονικής παροχής;
Αφού η επιφάνεια παραμένει η ίδια (απλώς υπήρξε αυξομείωση των τετραγωνικών δύο διαμερισμάτων του ίδιου ορόφου) νομίζω ότι δεν υπάρχει κάτι για να αλλάξει.
Το σχέδιο που συνοδεύει τη γονική παροχή, είναι αυτό της σύστασης (που ταυτίζεται με την πραγματικότητα);
Βεβαίως ο dimitris GM γνωρίζει καλύτερα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι διόρθωση θα γίνει στο συμβόλαιο αφού δεν αλλάζει τίποτα εξ όσων περιγράφονται σε αυτό. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τότε, κατά την άποψή μου, δεν χρειάζεται να υπάρξει επέμβαση συμβολαιογράφου. 
Μετά την τακτοποίηση της διαφορετικής διαμερισμάτωσης, θα είσαι έτοιμος για ενδεχόμενη πώληση (για να απαντήσω στο προηγούμενο ερώτημά σου).

Edited by Κανείς
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, Κανείς said:

Τότε, κατά την άποψή μου, δεν χρειάζεται να υπάρξει επέμβαση συμβολαιογράφου. 
Μετά την τακτοποίηση της διαφορετικής διαμερισμάτωσης, θα είσαι έτοιμος για ενδεχόμενη πώληση (για να απαντήσω στο προηγούμενο ερώτημά σου).

 

Ποιός θα κανει την ΔΔ; Ο σημερινος που το απεκτησε το 2015 ή ο προηγουμενος που επρεπε να το είχε  τακτοποιησει πριν την γονικη παροχη;;;;

Θεωρεις "νομιμο" το συμβολαιο του 2015;

Δεν έπρεπε  να προηγηθει η τακτοποιηση ΔΔ  το 2015 πριν την γονικη;

 [και ποσο σιγουρος μπορει να εισαι οτι η ΔΔ ηταν η μοναδικη παραβαση, οταν ο μηχανικος ουτε πηγε να δει και να μετρησει;...]

Ξαναδες τα,

[υγ δλδ εσυ θα εδινες βεβαιωση νομιμοτητας για αυτο το συμβολαιο του 2015;]

 

Εχει στην αδεια ενα διαμερισμα 60 τμ. που βλεπει μπροστα... και ενα αλλο 60 τμ. στην πισω πλευρα.

Εκαναν, τότε,  συσταση και συμβολαιο και εγινε το ενα 65 και το αλλο 55 τμ..

 Το 2015 ο μηχανικος, μετα απο.... τηλεφωνικη αυτοψια,  βεβαιωσε οτι δεν υπαρχει αυθαιρεσια προς τακτοποιηση και οτι ολα ειναι συμφωνα με την αδεια...και εγινε το συμβολαιο για 65 τμ. τα οποια δεν ηταν συμφωνα με την αδεια.

Υπαρχει διαφορα μεταξυ αδειας και συστασης, που επρεπε να ειχε τακτοποιηθει  με ΔΔ πριν την γονικη.

Αν δεν διορθωθει η γονικη παροχη, δεν μπορει να γινει  συμβολαιο στο μελλον.

Πιο απλο δεν γινεται.

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα φώτα σας! Η σύσταση έγινε απο ανεγέρσεως και ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα παρεμπιπτόντως. Η διαφορά στις ημερομηνίες των σχεδίων της ΟΑ και της ΣΟΙ είναι δύο (2) μήνες.

Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM Η επιφάνεια του κάθε διαμερίσματος παρέμεινε η ίδια. 
Χρησιμοποιώντας τις τιμές του παραδείγματός σου, από 60/60 (άδεια) παρέμειναν 60/60 (πραγματικότητα και σύσταση), δεν έγιναν 65/55.
Το μόνο που μεταβλήθηκε είναι το μεταξύ τους όριο.

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια θα ελεγα και εαν,

στην αδεια ηταν ενα διαμερισμα 60 τμ που βλεπει μπροστα και ενα 60 τμ που βλεπει πισω

και τελικα αλλαζε το περιγραμμα τους εντελως αντιθετα

και εβλεπαν και τα δυο μπροστα και πισω.

Εν τελει

αδεια και συσταση ειναι ιδια ή οχι;

αν οχι, τοτε εχει ΔΔ

Αυτο συμπεραινω εγω απο το 100 παρ. 8.

 

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια, εισέρχεται χωνευτή ντουλάπα του διπλανού στο δικό μου διαμέρισμα σε ένα σημείο, και χωνευτή ντουλάπα (ιδίας έκτασης) του δικού μου στο διπλανό διαμέρισμα σε άλλο σημείο. Τα τετραγωνικά, και τα ποσοστά μας παραμένουν σε όλους τα ίδια και στην άδεια, και στην σύσταση. Το περίγραμμα των δύο διαμερισμάτων αλλάζει (και στους 3 ορόφους)

Link to comment
Share on other sites

Είτε προκειται για ντουλαπες είτε για χωρους δωματιων...

[μετα απο ωρες συζητησης το αναφερεις αυτο για πρωτη φορα, όπως και οτι συμβαινει σε ολους τους οροφους...]

αλλα για μενα δεν αλλαζει τις απαντησεις μου..

Για να μεταβιβασεις θα πρεπει να παρεις βεβαιωση νομιμότητας απο μηχανικο.

Οποιος απο τους συναδελφους πηρε μερος στην συζητηση, ας μας πει οτι

τις ντουλαπες " δεν τις θεωρει ΔΔ " και αρα θα δοσει βεβαιωση οτι δεν υπαρχει αυθαιρεσια.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.