Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Συνάδελφε στην εκμετάλλευση (που υφιστάμεθα), εγώ, παρόλο που είμαι 2,5 χρόνια άνεργη πληρώνω τις εισφορές γιατί θέλω να έχω βιβλιάριο. Εσύ πώς τακτοποιείς τα ιατρικά σου θέματα; Εδώ λέμε να βρεθεί τρόπος να έχουμε τον κλάδο υγείας και όχι της σύνταξης.

 

αν διαγραφώ πως θα τακτοποιώ τα ιατρικά μου θέματα?

και στην τελική δεν προσφέρει και τίποτα σημαντικό σε αυτά το ΤΣΜΕΔΕ...μπορείς να γραφτείς στον ΟΑΕΔ σαν ΔΕ πχ

ή να βρεις έναν άλλο τρόπο να τα τακτοποιήσεις...

 

πάντως μια φορά ΤΣΜΕΔΕ δεν πρόκειται να πληρώσω πάλι (οσο δουλειά 0), και απο το ΤΕΕ δεν διαγραφομαι γιατί δεν βλέπω σχέση και εξάρτηση του ενός με του άλλου....

όταν φτάσουμε στα δικαστήρια ας εξηγήσουν αυτοί με πιο σκεφτικό τα εξαρτούν μεταξύ τους και θα εξηγήσω και εγώ γιατί αρνιόμουν να πληρώσω.

το πολύ πολύ να γίνω πλούσιος...στα χρέη προς ΤΣΜΕΔΕ...

 

όλα τα υπόλοιπα λύνονται με τον ίδιο τρόπο που θα λυθουν και αν διαγραφώ απο το ΤΕΕ (και τα ιατρικά και οι υπογραφές)

 

και δεν θεωρώ σωστη νοοτροπία να παραιτούμαστε τον σπουδών μας για το εκβιαστικό νταβατζιλίκη των ΤΕΕ-ΤΣΜΕΣΕ, προσωπικά με προσβάλει σαν νοήμονα άνθρωπο.Προτιμώ να τους τα χρωστάω και να τα αυγατίζουν παρά να το παίζω ηλίθιος (προσοχή ΔΕΝ χαρακτηρίζω κανέναν, απλά αναφέρω πως ΝΟΙΩΘΩ εγώ.Σεβομαι απόλυτα όσους διαγράφονται και καλά κάνουν εφόσον έτσι το βλέπουν)

 

 

υ.γ περί ιατρικών καταλαβαίνεις ότι δεν μπορώ να απαντήσω...το κράτος μου φέρεται πούστικα...θα του φερθώ ανάλογα.Και όποιος επιβιώσει.Εχουμε ζούγκλα και στην ζούγκλα συμπεριφέρεσαι αναλογα.

Edited by streetas
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τέλος το πολύ πολύ να μην μπορώ να θεωρήσω μπλοκακια (που δεν νομίζω να χρειαστεί ποτέ στην τελική). Τοτε θα χρειαστώ σφραγίδα συναδελφου όπως και πιο πάνω που γράφει ο συνάδελφος agiannis.

αλλά το χατήρι δεν τους το κάνω.Ας τα κάνουν κομπολόι τα ειδοποιητήρια....

Aφού δεν θα χρειάζεται να θεωρήσεις μπλοκάκια τότε ποιος ο λόγος να έχεις την ιδιότητα του μηχανικού; Γιατί την ιδιότητα είναι που θα χάσεις, όχι το δίπλωμα, το δίπλωμα σου το δίνει η σχολή, όχι το ΤΕΕ. Άσε που όσο μένεις στο ΕΤΑΑ δεν θα έχεις και την δυνατότητα να ασφαλιστείς αλλού.

Edited by devotee
Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις...

Αν εισαι ανεργος ασφαλισμενος στο τσμεδε και χρωστας λεφτα μπορεις να διαγραφεις χωρις να πληρωσεις;

Μπορουν να σε κανουν τπτ αν συνεχιζεις να μην πληρωνεις (αφου δεν εργαζεσαι) οπως στο τεβε που σε βαζει φυλακη;

Αν προκυψει μια δουλεια και θελεις να κοψεις ΑΠΥ μπορεις να κανεις εναρξη στο τεβε αφου το τσμεδε δεν σε δινει βεβαιωση(αν δεν εχεις να δωσεις ουτε με διακανονισμο);

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορρυ αν ρωταω πραματα που εχουν ξαναειπωθει.

Γραφτηκα στο ΤΕΕ το 2009, ΔΕΝ εχω κανει εναρξη επαγγελματος, ουτε καν εχω παει να παρω βιβλιαριο υγειας.

Το ταμειο το πληρωνει ο καλος μου πατερουλης δυστυχως.

Απο οτι ειδα γινεται να διαγραφω απο το τσμεδε, αλλα δε γινεται να ξαναγραφτω ε?

Εαν διαγραφω μετα μπορω να ειμαι ασφαλισμενος στο ΙΚΑ?

H να κανω αυτοασφαλιση?

Ωντας πολεοδομος χωροτακτης εχω σιγουρο οτι δε προκειται να εργαστω στην ελλαδα στο αντικειμενο μου. Οποτε θα την ψαξω για αλλα επαγγελματα.

Τι πρεπει να κανω για να παιρνω επιδομα ανεργιας?

Και οντως μετα την 15ετια πληρωνεις 700 ευρω το μηνα στο ταμειο?

Τωρα τι αλλαξε με το ΕΤΑΑ?

Ειμαι ψιλοασχετος με ολα αυτα, βριστε με ελευθερα?

Μεχρι να παρω συνταξη τα ταμεια δε θα υπαρχουν και η Ελλαδα δεν ξερω αν θα υφισταται. Το να πληρωνω δηλαδη τα κερατα μου, μονο και μονο για το βηχαλακι που με πιανει το χειμωνα, και για τη συνταξη που δε θα παρω ποτε δε θελω να το κανω.

Επισης αν δε πληρωνω το τσμεδε, χωρις να διαγραφω τι θα γινει?

τι μπορει να μου κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι νέος μηχανικός (1 χρόνος) και δε βρίσκω δουλειά. Επειδή δε μπορώ να πληρώνω εισφορές όντας άνεργος , μπορώ να διαγραφώ από το Τσμέδε και να επανεγραφώ π.χ. μετά το διδακτορικό που θέλω να κάνω? Όσοι ξέρουν ας απαντήσουν. Ευχαριστώ

 

Ρωτησα στο ΤΣΜΕΔΕ κ οσο εισαι μελος το ΤΕΕ υποχρεωτικα πληρωνεις εισφορες . Ετοιμαζω αιτηση στο ΤΕΕ για τη διαγραφη μου από μέλος αλλά όπως διαβαζω εδώ είναι δύσκολο . Αλλά σκοπεύω να το πάω κ δικαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γνωρίζω και εγώ.

Μέλος ΤΕΕ => Υποχρεωτικά ασφαλισμένος και στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Ακόμα δεν είναι ποινικό αδίκημα η μη πληρωμή των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Αν κάποια στιγμή διαγραφείς από το ΤΕΕ, άρα και από το ΤΣΜΕΔΕ, πρέπει να εξοφλήσεις τα χρωστούμενα.

Αν δεν το κάνεις και είχες δικαίωμα να λάβεις σύνταξη, έστω μειωμένη, δεν θα τη λάβεις.

Πιθανόν να στα ζητήσουν κάποια στιγμή στο μέλλον και να σου κατασχέσουν ό,τι περιουσιακό στοιχείο διαθέτεις ως έσχατο μέσο.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα στο ΤΣΜΕΔΕ κ οσο εισαι μελος το ΤΕΕ υποχρεωτικα πληρωνεις εισφορες . Ετοιμαζω αιτηση στο ΤΕΕ για τη διαγραφη μου από μέλος αλλά όπως διαβαζω εδώ είναι δύσκολο . Αλλά σκοπεύω να το πάω κ δικαστικά.

 

Πλέον η διαγραφή από το ΤΕΕ είναι δυνατή, αν κάποιος το επιδιώξει. Δείτε τα παρακάτω πρακτικά του ΤΕΕ (αναρτημένα στο διαύγεια).

 

Διαγραφή 245 μηχανικών:

http://et.diavgeia.g...%A8842-%CE%9C68

 

Διαγραφή 50 μηχανικών (και συζήτηση για άλλους):

http://et.diavgeia.g...%A8842-8%CE%A17

 

Υπάρχει και σχετική ομάδα στο Facebook:

http://www.facebook..../nomikokenotee/

Link to comment
Share on other sites

Aπιστευτη ξεφτιλα πραγματικα. Μετα απο τοσα χρονια προσπαθειων και διαβασματος να καταληγουμε εδω, στο να μην ειμαστε δηλαδη σε θεση να ασκησουμε το επαγγελμα μας. Ποιος να μας το ελεγε οταν διναμε πανελληνιες και επιτυγχαναμε, και χαιρομασταν κιολας τρομαρα μας, οτι θα φταναμε εδω. Ξεφτιλα...

Edited by karavlaxos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ακριβως..και αυτό γιατί δεν μπορούμε να πολεμήσουμε το νταβατζηλίκι τους.

 

και αν θελήσεις να ξαναγραφτείς τι γίνεται. γιατι στην ουσία εμείς θα κάνουμε αυτό που κάνουνε οι υπόλοιποι επαγγελματίες με τα ταμεία,εφορίες.

 

θα γραφομαστε-ξεγραφόμαστε στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ ανα 6μηνο,χρόνο ή δεν ξέρω σε πόσο διάστημα θα βρεις μια δουλειά.και θα ΜΠΟΡΟΥΜΕ να ξαναγραφτούμε ή θα έχεις μπλεξίματα?

το ότι θα πληρώνεις την ταρίφα το θεωρώ σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.