Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Παρόλο που ισχύει αναδρομικά η διαγραφή να φανταστώ ότι δεν μπορείς να πας να γραφτείς στον ΟΑΕΔ μέχρι να έρθουν τα οριστικά χαρτιά διαγραφής στα χέρια σου ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε χρειάζεται να διαγραφείς από το ΤΣΜΕΔΕ για να εγγραφείς στον ΟΑΕΔ. Αρκεί να έχεις κλείσει τα βιβλία (αν είχες ανοίξει).

 

Δες http://www.michanikos.gr/topic/32299-%CE%94%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF/page-4 και http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=605&Itemid=560&lang=el , 4η ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να διαγραφείς από το ΤΣΜΕΔΕ για να εγγραφείς στον ΟΑΕΔ. Αρκεί να έχεις κλείσει τα βιβλία (αν είχες ανοίξει).

 

Δες http://www.michanikos.gr/topic/32299-%CE%94%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF/page-4 και http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=605&Itemid=560&lang=el , 4η ερώτηση.

 

Ευχαριστώ !!!

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΘΕΣΩ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΕΔΩ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΜΕΝΩ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΩ.

ΟΠΟΤΕ:

1)ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΩ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ Κ.Υ.Τ?

ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΜΕΣΩ ΜΑΙΛ ΠΡΟ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΕΙΠΑ ΜΗΠΩς ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΙ

 

2)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΠΟ ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ?

ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΔΙΑΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΩΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ?

ΚΑΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩς ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ ΩΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ.ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ.

 

Υ.Γ ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩς ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ ΤΗΝ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΤΕΕ??

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΘΕΣΩ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΕΔΩ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΜΕΝΩ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ.

 

Υποθέτω ότι εννοείς στη Γερμανία και ότι στην Ελλάδα είσαι η ίδια στον ΚΥΤ του ΤΣΜΕΔΕ.

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΩ.

ΟΠΟΤΕ:

1)ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΩ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ Κ.Υ.Τ?

ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΜΕΣΩ ΜΑΙΛ ΠΡΟ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΕΙΠΑ ΜΗΠΩς ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΙ

 

Σε γενικές γραμμές, εάν εργάζεσαι εξωτερικό, μπορείς άμεσα να διαγραφείς από τον ΚΥΤ και μετά από 1 χρόνο και από τις εισφορές των άλλων κλάδων του ΤΣΜΕΔΕ. Δε χρειάζεται να διαγραφείς από το ΤΕΕ. Αλλά θα χρειαστείς βεβαίωση από τον εργοδότη και εσύ λες ότι δεν εργάζεσαι.

 

2)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΠΟ ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ?

 

Πολλοί :smile:

Όπως είπα και πιο πάνω, δε χρειάζεται η διαγραφή από το ΤΕΕ.

 

ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΔΙΑΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΩΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ?

 

Αυτό ας το απαντήσει κάποιος που ξέρει για Γερμανία συγκεκριμένα.

 

ΚΑΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩς ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ ΩΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ.ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ.

 

Υ.Γ ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩς ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ ΤΗΝ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΤΕΕ??

 

Δε στέλνεις πίσω τίποτα, απλά σε διαγράφουν από το μητρώο http://teeserver.tee.gr/regdds/ .

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

 

Δες και το άλλο νήμα, http://www.michanikos.gr/topic/4969-%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95/

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!!Αλλα αυτο που με ενδιαφερει περισσότερο είναι αυτο που προανέφερα,

αν δλδ κανω διακοπη στην ελλαδα ως μηχανικος θα μπορω να δουλεψω στην Γερμανια ως μηχανικος??

Επειδη θέλω να κανω διακοπή, γιατι το τσμεδε τρεεεεεεεεεχει και που θα φτάσει δεν ξέρω, θελω να ειμαι σιγουρη οτι η διακοπή

δεν θα μου δημιουργήσει εδω πρόβλημα στην ειδικότητα μου.

 

Υ.Γ ναι φυσικά,εδω στην Γερμανια εννοώ ειμαι εμμεσα ασφαλισμενη στο ταμείο του αντρα μου και στην ελλαδα ειμαι αμεσα στο τσμεδε 

γιαυτο ρωταω και στα δυο ταμεια γιατι να ειμαι γραμμενη??τουλαχιστον να γλίτωνα τον Κ.Υ.Τ του τσμεδε.Τι να τον κανω??

αν μου συμβει κατι θα παω εδω στον γιατρο και οχι στην ελλαδα!!

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ασφαλιστεί μετά στο ΙΚΑ για το επάγγελμα που κάνει, τα χρόνια ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ αναγνωρίζονται ως χρόνια ασφάλισης για σύνταξη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα πήραμε και το τελικό χαρτάκι. Διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ. Ακόμα όμως με κυνηγάνε :P Είναι τόσο κουφό όμως...κάνω διακανονισμό μια παλιά οφειλή και έχει μείνει μία δόση, αυτή του Ιανουαρίου του 15. Είχα διαγραφεί ήδη από την περιφέρεια με ημερομηνία 15/07/2014 και περίμενα του ΤΕΕ. Βγήκε κάπου μέσα Δεκέμβρη ή προς το τέλος. Δεν το σκέφτηκα ότι έπρεπε να πληρώσω τις τρέχουσες εισφορές, αφού ήταν όρος στο διακανονισμό! Να πληρώσω 1200 για να πάρω πίσω τα 1000 μετά..πφφ. Έμαθα ότι δεν πληρώθηκε τελικά η δόση του Γενάρη αφού "έπεσε" ο διακανονισμός. Ελπίζω τα λεφτά τα είναι ακόμα μέσα αφού δεν πρόλαβα να δω.

 

Επίσης να πω ότι στα οφειλόμενα είναι λέει η εισφορά για τον ΟΑΕΔ του Β εξαμήνου του 13 ενώ στο χαρτί που έχω πληρώσει και έχω απόδειξη από τα ΕΛΤΑ είναι 1036 ευρώ που περιλαμβάνει τα 60 ευρώ. Άσε που για 15 μέρες πληρώνω πάλι 60 ευρώ!! 1 με 14 ιουλίου 2014..έλεος πια. Πραγματικά είναι υποχρεωμένος? :S

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.