Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

γίνεται να διαγραφείς από το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ, όντας εργαζόμενος μισθωτός σε ιδιωτική εταιρεία στην Ελλάδα αλλά δεν χρησιμοποιεις την ιδιότητα του μηχανικού;
Εαν γίνεται, ποια είναι η διαδικασία;

 

 

Δηλαδή αν κάποιος που εργάζεται ως μισθωτός με τσμέδε (όχι με μπλοκάκι) πάει και κάνει αίτηση διαγραφής τί γίνεται? Αυτό ρωτάς?

 

Βέβαια, δε βλέπω για ποιό λόγο να το κάνει αυτό κάποιος, λογικά δε θα πρέπει να γίνει νέα σύμβαση με τον εργοδότη?

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην μπερδεύονται όσοι διπλωματούχοι μηχανικοί είναι στο ΤΣΜΕΔΕ και βρήκαν μια δουλειά με ΙΚΑ σε επιχείρηση με άσχετο αντικείμενο από αυτό του μηχανικού. Ρωτήστε στο ΙΚΑ τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να βγει αριθμός μητρώου ΙΚΑ να τον δώσετε στον εργοδότη σας και να γίνει η πρόσληψη να τελειώνετε. Τώρα στο ΤΣΜΕΔΕ κάντε μια αίτηση διαγραφής και όποτε βγει βγήκε, δεν χρειάζεται να περιμένετε. Ακόμα κι αν το αναφέρει τυχόν νομοθεσία οτι εφόσον είναι κάποιος γραμμένος σε ένα ταμείο θα περιμένει να διαγραφεί από το άλλο εσείς δεν θα κάτσετε να περιμένετε για να χάσετε την δουλειά. Τα συστήματα του κράτους δεν παίζει να σας βρούνε ούτε κάνουν διασταυρώσεις αν είσαι σε άλλο ταμείο. Εμείς είχαμε ήδη αριθμό μητρώου ΙΚΑ από την πρακτική που κάναμε. Αυτά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάποιος που εργάζεται ως μισθωτός με τσμέδε (όχι με μπλοκάκι) πάει και κάνει αίτηση διαγραφής τί γίνεται? Αυτό ρωτάς?

 

Βέβαια, δε βλέπω για ποιό λόγο να το κάνει αυτό κάποιος, λογικά δε θα πρέπει να γίνει νέα σύμβαση με τον εργοδότη?

 

Αυτό ακριβως ρωτάώ, αν γίνεται εφόσον εργάζεσαι και πληρώνεις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ να διαγραφείς και να ασφαλιστείς στο ΙΚΑ.
Νομίζω ότι είναι αρκετοί εγγεγραμμένοι στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ με πτυχία από το εξωτερικό όπου χωρίς την πλήρη ισοτιμία και αναγνώριση απο το ΔΟΑΤΑΠ δεν έχουν κατοχυρώσει την υπογραφή για τα επαγγελματικά δικαιώματα σε δημόσια έργα ή εργάζονται σε θέσεις όπου δεν χρησιμοποιούν την ιδιότητα του μηχανικού.
Επίσης δεν βλέπω πια για ποιον λόγο να πληρώνει κάποιος μισθωτός τις επιπλέον εισφορές άνω της 5ετίας στο ΤΣΜΕΔΕ αφού όλα τα ασφαλιστικά ταμεία εντάσσονται στον ΕΟΠΥΥ. Από όσα γνωρίζω δεν υπάρχει κάποιο προνόμιο σε περίπτωση ασθένειας, νοσηλέιας ή επίσκεψης σε γιατρό όπως υπήρχε πριν το 2012.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

Αφού διάβασα όοοοοολο το thread και επειδή από Δευτέρα θα καταθέσω αίτηση διαγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ, έχω 2 ερωτήσεις: 

 

1) Στην αίτηση διαγραφής θα βάλω (μάλλον) για οικονομικούς λόγους. Μου ζητάνε όμως το τελευταίο εκκαθαριστικό (δηλαδή τα έσοδα του 2014) Εκεί όμως φαίνεται ότι πληρωνόμουν όλη τη χρονιά, οπότε τι οικονομικούς λόγους θα ισχυριστώ; Πρέπει να περιμένω τον Μάιο να πάρω το εκκαθαριστικό του 2015 όπου φαίνεται ότι τελείωσαν τα έσοδα;;;

 

2) Αν δηλώσω για λόγους "άσκησης άλλου επαγγέλματος" θα πρέπει ήδη να είμαι γραμμένος στο ΤΕΒΕ; (Αφού ζητάει "αποδεικτικά στοιχεία για την αλλαγή επαγγέλματος")

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει κανένας να απολογηθεί. Δικαίωμα του καθενός είναι αν προτιμάει να αλλάξει επάγγελμα. Τι έχουμε δικτατορία? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αφού διάβασα όοοοοολο το thread και επειδή από Δευτέρα θα καταθέσω αίτηση διαγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ, έχω 2 ερωτήσεις: 

 

1) Στην αίτηση διαγραφής θα βάλω (μάλλον) για οικονομικούς λόγους. Μου ζητάνε όμως το τελευταίο εκκαθαριστικό (δηλαδή τα έσοδα του 2014) Εκεί όμως φαίνεται ότι πληρωνόμουν όλη τη χρονιά, οπότε τι οικονομικούς λόγους θα ισχυριστώ; Πρέπει να περιμένω τον Μάιο να πάρω το εκκαθαριστικό του 2015 όπου φαίνεται ότι τελείωσαν τα έσοδα;;;

 

2) Αν δηλώσω για λόγους "άσκησης άλλου επαγγέλματος" θα πρέπει ήδη να είμαι γραμμένος στο ΤΕΒΕ; (Αφού ζητάει "αποδεικτικά στοιχεία για την αλλαγή επαγγέλματος")

 

Καλησπέρα,

 

Θα σου πρότινα να πάρεις ένα τηλέφωνο στο μητρώο του ΤΕΕ και να ρωτήσεις τι ακριβώς χρειάζεσαι για να διαγραφείς. Κάθε περίπτωση πιθανόν να αντιμετωπίζεται διαφορετικά.

 

Για την περίπτωση που εργάζεσαι ως μισθωτός και δεν χρησιμοποιείς την ιδιότητα του μηχανικού, έπειτα από επικοινωνία με το ΤΕΕ, είπαν πρίν πάω να κάνω την αίτηση διαγραφής να έχω:

- έγγραφο πάυσης επαγγέλματος μηχανικού, από την περιφέρεια στην οποία ανήκεις. Για την Αττική: Λεωφ. Συγγρού 80-88, Διεύθυνση Τεχνικών έργων (5ος όροφος).

- Υπευθυνη Δήλωση με γνήσιο υπογραφής από ΚΕΠ ότι δεν έχεις κάνει έναρξη στην εφορία ώς ελεύθερος επαγγελματίας.

- έγγραφο από τον εργοδότη, όπου αναφέρει τον τίτλο εργασίας και τα καθήκοντα εργαζομένου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα σου πρότινα να πάρεις ένα τηλέφωνο στο μητρώο του ΤΕΕ και να ρωτήσεις τι ακριβώς χρειάζεσαι για να διαγραφείς. Κάθε περίπτωση πιθανόν να αντιμετωπίζεται διαφορετικά.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, μάλλον δεν το είπα αναλυτικά. Ελεύθερος επαγγελματίας είμαι (από 15-6-2011 στο ΤΕΕ). Έκοβα ένα ΤΠΥ κάθε τέλος μήνα σε ΝΠΙΔ μέχρι τον Οκτώβριο φέτος*. Τώρα όμως σύμβαση και αμοιβές τελειώσανε.

Στο ΤΕΕ πήγα και μου είπαν 3 χαρτιά να τους πάω. α) Παύση επαγγέλματος από Περιφέρεια β) Διακοπή από Εφορία και γ) Το τελευταίο εκκαθαριστικό σημείωμα.

 

Και αναρωτιέμαι:  Το τελευταίο εκκαθαριστικό σημείωμα λέει πόσα πήρα πέρυσι. Μήπως μου πούνε "αφού έχεις λεφτά δε σε διαγράφουμε".  ΔΕ ΛΕΩ ότι μου το είπανε, απλώς μου φαίνεται παράλογο ότι για να δικαιολογήσεις τις φετινές οικονομικές δυσκολίες πρέπει να πας περσινό χαρτί. (Αλλά και τί είναι λογικό για το ΤΕΕ; ;) )

 

Ακόμα καλύτερα θα ήθελα να γράψουν, όσοι διαγραφήκανε ήδη, τι γράψανε στους λόγους διαγραφής και δεχτήκε το ΤΕΕ την διαγραφή.

Edited by Phandom
Link to comment
Share on other sites

Το εκκαθαριστικό δε χρησιμεύει τόσο για να δουν πόσα βγάζεις αλλά κυρίως το αν είσαι γενικά εντάξει με την εφορία.

Και ζητάνε το περσινό γιατί είναι το πιο πρόσφατο αφού το φετινό δεν έχει βγει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οποίος δεν ειναι οκ με την εφορια δεν μπορει να βγει απο το ταμείο; Πιάνουμε περιπτωση παράνοιας το εχετε καταλάβει έτσι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.