Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση πεδίλων σε νερό σε μεταλλικό κτήριο.


 
ChristosG

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έγραψα "εύκαμπτο", ενώ στην πραγματικότητα εννοούσα "πιο ελαστικό" (μεγαλύτερο μέτρο ελαστικότητας). Ευχαριστώ για την παρατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα σε παραθαλάσσιες κατασκευές, χαμηλή εκσκαφή , μπάζωμα με χονδρόκκοκο υλικό (θα σου χαθεί πολύ υλικό )και μετά θεμελίωση πάνω στη στρώση εξυγίανσης. Τα φορτία του μεταλλικού είναι μικρά και ενδεχομένως να παρακάμψεις την εδαφοτεχνική μελέτη. Νομίζω πρέπει να σηκώσεις την στάθμη θεμελίωσης σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το post δεν αφορά μεταλλικό κτίριο, αλλά θεώρησα ότι αντί να ανοίξω καινούργιο thread, μάλλον εδώ είναι η πιο κατάλληλη θέση για το συγκεκριμένο post.

Πρόκειται για διόροφη οικία με υπόγειο, με Φ.Ο. οπλισμένου σκυροδέματος, αρχική θεμελίωση με πεδιλοδοκούς και πλήρωση με κλασσική τοιχοποιία. Η κάτοψη (κάλυψη) είναι περίπου +100τ.μ. (υπόγειο, ισόγειο, όροφος, κεκλιμένες πλάκες οροφής, στέγη πέτσωμα-κεραμίδι).

Δεν κάνω εγώ τη μελέτη (στατικά-αρχιτεκτονικά) ούτε την επίβλεψη, αλλά η περίπτωση αφορά συγγενικό μου πρόσωπο (1ου βαθμού), μου ζητήθηκε η άποψή μου, την έδωσα και ζητώ και την δική σας γνώμη-άποψη, για να επιβεβαιώσω ότι είχα δίκιο ή άδικο.

 

Οι μελέτες και ο φάκελος αδείας εκπονήθηκαν & κατατέθηκαν εντός του 1ου 3μήνου 2009 και η άδεια βγήκε την περασμένη εβδομάδα (προφανώς με τις προηγούμενες διατάξεις περί Η/Χ και υπογείων). Στο μεταξύ έγινε γεωτεχνική μελέτη στο τέλος Μαΐου 2009, η οποία αποκάλυψε σχετικά υψηλό υδροφόρο ορίζοντα στο -2,50μ. από την υπάρχουσα στάθμη εδάφους. Υπάρχει και γεώτρηση (πηγάδι) στο οικόπεδο, στο οποίο μετρήθηκε ίδια περίπου στάθμη νερού. Το έδαφος είναι μέτριο προς κακό, με προσμίξεις αργίλλου όμως. Το οικόπεδο έχει ελαφριές κλίσεις προς τη μια πλευρά (60cm στα 60μ περίπου).

 

Ο μηχανικός της αδείας (στατικά) πρότεινε αρχικά να μην γίνει καμία μετατροπή στην θεμελίωση με πεδιλοδοκούς της αδείας, με την δικαιολογία ότι ο υδροφόρος είναι στην ίδια περίπου στάθμη με την θεμελίωση ή και χαμηλότερα (με δεδομένο ότι μπορεί η πλάκα οροφής υπογείου να είναι υπερυψωμένη έως και 1.50μ σε σχέση με την υπάρχουσα στάθμη εδάφους) και άρα δεν υφίσταται άνωση και ότι πιθανόν η υψηλή στάθμη να οφείλεται σε τυχηματικό γεγονός και να μην επαναλαμβάνεται το φαινόμενο κάθε χρόνο.

 

Υπόψη ότι στη γύρω περιοχή υπάρχουν κατοικίες συγγενών, γνωστών και αγνώστων, χτισμένες σε διάφορες χρονολογίες (1980, 1990, κλπ.) οι οποίες στη πλειοψηφία τους όχι μόνο έχουν θεμελίωση με γενική κοιτόστρωση (ραντιέ), αλλά μερικές έχουν και μόνιμη διάταξη απομάκρυνσης νερού περιμετρικά της θεμελίωσης (αντλίες).

 

Χωρίς να γνωρίζω καθόλου τον μηχανικό της αδείας (μελετητής και επιβλέπων), όταν ρωτήθηκα σχετικά από το συγγενικό μου πρόσωπο, απάντησα ότι με τα διαθέσιμα δεδομένα και κατασκευάζοντας το σπίτι μου, θα έκανα επανυπολογισμό με ραντιέ και προφανώς εφαρμογή της.

 

Τελικά, ο μηχανικός της αδείας πρότεινε (για οικονομία στα σκυροδέματα όπως είπε) ραντιέ (χωρίς επίλυση) με ύψος αυτό της πεδιλοδοκού (60cm αν θυμάμαι καλά) που έβγαζε η αρχική επίλυση, αφήνοντας τις πεδιλοδοκούς της αρχικής επίλυσης με τον οπλισμό τους. Επίσης αρχικώς πρότεινε άοπλη ραντιέ, αλλά μετά κλασικό οπλισμό ραντιέ (καρέ πάνω-κάτω Φ12/15 ή Φ14/20, νομίζω, δεν θυμάμαι ακριβώς, γιατί είχα αρχίσει να συγχίζομαι πολύ). Το κουφό της υπόθεσης είναι ότι πρότεινε επίσης το σκυρόδεμα των πεδιλοδοκών να παραμείνει στην κατηγορία που ήταν (C20/25), αλλά το υπόλοιπο της ραντιέ να είναι κατώτερης ποιότητας σκυρόδεμα από αυτό των πεδιλοδοκών, ώστε να "γλυτώσουν" χρήματα οι ιδιοκτήτες.

 

Προφανώς, όταν μου μεταφέρθηκαν τα παραπάνω και ζητήθηκε η γνώμη μου, απάντησα ότι θα μπορούσα να δεχθώ ραντιέ στο ύψος της πεδιλοδοκού, αφού όμως πρώτα ελεγχθεί υπολογιστικά το ύψος αλλά και ο οπλισμός της ραντιέ, διατηρώντας τον οπλισμό και το σχήμα των πεδιλοδοκών, αλλά σε καμία περίπτωση κατώτερης ποιότητας σκυρόδεμα για το υπόλοιπο της ραντιέ, εκτός πεδιλοδοκών. Το δε επιχείρημα της οικονομίας λόγω διαφοράς τιμής στα σκυροδέματα πάει περίπατο, λαμβάνοντας υπόψη το κόστος και την εργασία του ξυλότυπου στις πεδιλοδοκούς (για να μπορεί να διαχωριστεί η ποιότητα του σκυροδέματος μεταξύ πεδιλοδοκών και ραντιέ), αλλά και την χρονική καθυστέρηση λόγω διαφορετικών σκυροδετήσεων σε σχέση με την 1 σκυροδέτηση της κανονικής ραντιέ με την ίδια κατηγορία σκυροδέματος χωρίς τους πρόσθετους ξυλότυπους.

 

Να συμπληρώσω εδώ ότι αυτόν τον χριστιανό (τον στατικό της αδείας) ουδέποτε τον συνάντησα ή μίλησα μαζί του έστω και στο τηλέφωνο και όλα τα παραπάνω μου μεταφέρονταν από το συγγενικό πρόσωπο (ιδιοκτήτης). Επίσης να συμπληρώσω ακόμα ότι το συγγενικό μου πρόσωπο και ο σύντροφός του είναι μηχανικοί (μηχανολόγοι), που δεν ασχολούνται όμως με οικοδομικά έργα.

Περιττό νομίζω να αναφέρω, ότι το συγγενικό πρόσωπο (ιδιοκτήτης) δέχθηκε τη "λύση" του στατικού της αδείας, λέγοντάς μου ότι έχει "τεράστια" εμπειρία, λες και τα δικά μου 18 χρόνια από έναρξη επαγγέλματος, τα 200.000 τ.μ. κτιρίων των οποίων έχω επιβλέψει την κατασκευή και τα ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ (δεν θυμάμαι πια πόσα) κυβικά σκυροδέματος των οποίων έχω επιβλέψει την σκυροδέτηση δεν είναι τεράστια εμπειρία.

 

Πέστε βρε παιδιά-συνάδελφοι, έχω άδικο, μήπως είμαι too much, μήπως τα χρόνια που κυλούν και αυτά που έχουν δει τα ματάκια μου με έχουν κάνει να φοβάμαι περισσότερο, μήπως τα ψειρίζω πολύ τα πράγματα? Γιατί θα τρελαθώ στο τέλος. Sorry αν σας κούρασα με το μακροσκελές post.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες που πιθανόν γνωρίζει ο συνάδελφος στατικός:

 

1. συμφωνώ με το ραντιέ, τώρα αν είναι 60 ή 70 εκ. είναι θέμα ανάλυσης με όλα τα δεδομένα (και μιλάω κυρίως για θέμα διάτρησης) πάντως αυτή είναι η τάξη μεγέθους. (αναφέρω διάτρηση γιατί μιλάω για ραντιέ χωρίς ενσωματωμένους δοκούς - αυτό είναι ένα θέμα που οι απόψεις διίστανται ανάμεσα στους στατικούς, άλλοι βάζουν δοκούς άλλοι όχι - εγώ επί το πλείστον δεν βάζω, αλλά προσέχω την διάτρηση)

 

2. οπλισμος καρέ άνω κάτω -συμφωνώ

 

3.χειρότερη ποιότητα σκυροδέματος- διαφωνώ (πιστευω αυτά ΄περί οικονομίας δεν ισχύουν, αλλά εδώ μιλάμε για ΦΤΗΝΙΑ ανευ λόγου) - αντιθέτως θα έλεγα καλύτερη ποιότητα σκυροδέματος για ραντιέ (c25/30) (ανακουφίζει και την διάτρηση, αν δεν μπούν δοκοί, όπως είπαμε)

Link to comment
Share on other sites

Το να κατασκευάζεις μια randie χωρίς επίλυση, και να τσιγκουνεύεσαι την κατηγορία σκυροδέματος, πόσο οικονομικό είναι, το καταλαβαίνει ο καθένας. Ασε που όπως αναφέρεις, με τα καλουπώματα κλπ, μάλλον πολύ πιο ακριβά θα βγεί.

 

Στην περίπτωση σου, θα πήγαινα σε C20/25 τουλάχιστον, όχι τόσο για λόγους αντοχής, αλλά δυσμενών συνθηκών περιβάλλοντος, δηλαδή για αυξημένη προστασία από διάβρωση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, ο μηχανικός της αδείας πρότεινε (για οικονομία στα σκυροδέματα όπως είπε) ραντιέ (χωρίς επίλυση) με ύψος αυτό της πεδιλοδοκού (60cm αν θυμάμαι καλά) που έβγαζε η αρχική επίλυση, αφήνοντας τις πεδιλοδοκούς της αρχικής επίλυσης με τον οπλισμό τους. Επίσης αρχικώς πρότεινε άοπλη ραντιέ, αλλά μετά κλασικό οπλισμό ραντιέ (καρέ πάνω-κάτω Φ12/15 ή Φ14/20, νομίζω, δεν θυμάμαι ακριβώς, γιατί είχα αρχίσει να συγχίζομαι πολύ). Το κουφό της υπόθεσης είναι ότι πρότεινε επίσης το σκυρόδεμα των πεδιλοδοκών να παραμείνει στην κατηγορία που ήταν (C20/25), αλλά το υπόλοιπο της ραντιέ να είναι κατώτερης ποιότητας σκυρόδεμα από αυτό των πεδιλοδοκών, ώστε να "γλυτώσουν" χρήματα οι ιδιοκτήτες.

ότι να'ναι ακούμε πλέον,

lakis άστους να κάνουν ότι θελουν εσυ τη γνώμη σου την ειπες

Link to comment
Share on other sites

......

 

....Προφανώς, όταν μου μεταφέρθηκαν τα παραπάνω και ζητήθηκε η γνώμη μου, απάντησα ότι θα μπορούσα να δεχθώ ραντιέ στο ύψος της πεδιλοδοκού, αφού όμως πρώτα ελεγχθεί υπολογιστικά το ύψος αλλά και ο οπλισμός της ραντιέ, διατηρώντας τον οπλισμό και το σχήμα των πεδιλοδοκών, αλλά σε καμία περίπτωση κατώτερης ποιότητας σκυρόδεμα για το υπόλοιπο της ραντιέ, εκτός πεδιλοδοκών. .....

 

Να συμπληρώσω εδώ ότι αυτόν τον χριστιανό (τον στατικό της αδείας) ουδέποτε τον συνάντησα ή μίλησα μαζί του έστω και στο τηλέφωνο και όλα τα παραπάνω μου μεταφέρονταν από το συγγενικό πρόσωπο (ιδιοκτήτης)...............

 

...................

 

Κάποια πράγματα απλώς δεν γίνονται. 2 φάσεις σκυροδέτησης...2 ποιότητες..... και που είναι η στεγάνωση????

 

Πολύ παράξενα μου φαίνονται όλα αυτά......

Το λάθος σου είναι ότι δεν μίλησες με τον συνάδελφο...και κατά την γνώμη μου είναι μεγάλο λάθος...ειδικά όταν ακούς τέτοιες κοτρώνες....

 

Κατά τα υπόλοιπα συμφωνώ με τους υπόλοιπους

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις υποδείξεις των συναδέλφων. Επιπλέον (σε περίπτωση που εξασκείς ελ. επάγγελμα) αν ο συγγενής 1ου βαθμού είχε απευθυνθεί σε άλλο συνάδελφο, σε καμία περίπτωση δεν θα εμπλακόμουν, ακόμη και για να δω ένα σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

γενικά δεν ειναι να μπλέκεσαι σε μελέτες άλλων. απο την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω κάποιοι πως την έχουν δει. πάνε τα σκανε αλλού και μετά σε ρωτάνε για συμβουλές? ρε ουστ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.