Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνιμο υδροδοτικό πυρ/κό δίκτυο με παροχή από το δίκτυο πόλης


foustdim

Recommended Posts

Γεια σας, έχω αναλάβει την σύνταξη μελέτης πυροπροστασίας ξενοδοχείου στο οποίο πρέπει να εγκατασταθεί μόνιμο υδροδοτικό πυροσβεστικό δίκτυο στις αίθουσες (θεωρητικός πληθυσμός > 200 άτομα). Στην περιοχή υπάρχει δίκτυο πόλης με ικανοποιητική πίεση (6-7 bar) και παροχή. Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει ή/και έχει εκπονήσει τέτοια μελέτη να μου τη στείλει ή να μου πει τι πρέπει να προσέξω. Έχω κάνει υδραυλικούς υπολογισμούς και δεν έχω πρόβλημα με τις πτώσεις πίεσης. Αν υπάρχει κάποια τεχνική περιγραφή ή ακόμα και κάποιο σκαρίφημα για τον τρόπο σύνδεσης με το δίκτυο πόλεως, θα μου ήταν πολύ χρήσιμα. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

σε ποια διάταξη αναφέρεται αυτό ο περιορισμός; (Η προκύπτει λόγω των χαρακτηριστικών του δικτύου πόλεως;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ότι το είχα κατεβάσει και το διάβαζα αλλά ήσουν κατατοπιστικότατος (και πιο γρήγορος από εμένα στην ανάγνωση :) )

 

Να υποθέσω πως στην πυροσβεστική δεν αφήνουν κανένα περιθώριο για παραπάνω από έξι κεφαλές (δλδ είναι 6 κεφαλές ανά ρολόι ΕΥΔΑΠ;!).

 

Για παράδειγμα να φτιάξεις ένα συλλέκτη αμέσως μετά το μετρητή και να ξεκινήσεις δύο κλάδους έναν με 6 sprinkler για το το ισόγειο και έναν δεύτερο κλάδο με άλλα 6 (για τον πρώτο όροφο)

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, δεν θυμομουν που το ειχα δει και το εψαχνα ωρα

Τι να σου πω.. Ρωτα την ΠΥ που θα κατατεθει η μελετη. Αυτοι ξερουν:P

 

Αυτο που λες με συλλεκτη μετα το ρολοι χλωμο. Ετσι πιστευω δηλ.

 

Αν εχεις παραπανω ρολογια τραβα μια γραμμη απο καθε ρολοι για καθε 6αδα.

 

Εχεις περιορισμους ομως.

Μπορει το δικτυο σου να παρεχει 6 λιτρα ανα λεπτο και τ.μ για τους οροφους που λες?

Πως θα το διαπιστωσεις αυτο? Πως θα το αιτιολογησεις στον πυροσβεστη?

Μπορει το δικτυο να παρεχει 55 λιτρα ανα λεπτο κ κεφαλη?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω κανένα σκαρίφιμα για τροφοδότηση μόνο από δίκτυο πόλης. Όμως για δες και αυτό που βρήκα....

 

Οι ερμηνευτικές διαταγές για το ΠΔ71/88 αναφέρουν τα εξής:

 

3.1.5. Η τροφοδοσία μόνιμου υδροδοτικού πυροσβεστικού δικτύου από αγωγό δικτύου

πόλης γίνεται αποδεκτή, ενώ για την τροφοδοσία του αυτόματου συστήματος

καταιονισμού ύδατος (SPRINGLER) απαιτείται είτε η ύπαρξη δεξαμενής ύδατος

ανάλογης χωρητικότητας σε σχέση με τις απαιτήσεις του χώρου που πρόκειται να

προστατευθεί, είτε αγωγός δικτύου πόλης που τροφοδοτείται από τα δύο άκρα του με

αγωγούς μεγάλων διατομών, οι οποίοι όμως υποχρεωτικά πρέπει να έχουν και δύο

διαφορετικές πηγές τροφοδότησης, ήτοι μία (1) γιά κάθε άκρο. Σ’ αυτές δε τις

περιπτώσεις θα ζητείτε έγγραφη βεβαίωση από την εταιρεία ύδρευσης (π.χ. Ε.Υ.Δ.Α.Π.

κ.λ.π.) ότι ο αγωγός του δικτύου πόλης τροφοδοτείται από δύο διαφορετικές πηγές

τροφοδότησης, μία (1) γιά κάθε άκρο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα εστιατόριο στο Μικρολίμανο ζητήσαμε Πυροσβεστική παροχή, αλλά είχε μόνο φωλιές.

Μίλα με την τοπική ΠΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μία διευκρίνιση τα 6 sprinkler ισχύουν για τροφοδοσία από το ρολόι της ΕΥΔΑΠ για τροφοδοσία από κεντρικό αγωγό ΕΥΔΑΠ ΔΕΝ ισχύει αυτός ο περιορισμός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα και καλό τριήμερο. Έχω περίπτωση μονίμου υδροδοτικού κατηγορίας κατηγορίας ΙΙ με δύο κλάδους. Η συνολική ελάχιστη παροχή πρέπει να είναι 380 συνολικά και όχι για κάθε κλάδο σωστά ;Δεν αναφέρει κάτι τέτοιο η 3/81. Μόνο στις κατηγορίες Ι & ΙΙΙ έχουμε πρόσθετη ελάχιστη παροχή σε περίπτωση περισσοτέρων του ενός κλάδου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.