Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατεδάφιση αυθαίρετων κατασκευών με έγκριση εργασιών κατεδάφισης (άρθρο 106-Ν. 4495/17)


Recommended Posts

On 18/12/2023 at 9:52 ΠΜ, maria95 said:

Καλημερα. Απο το ΤΕΔΚ σε εγκριση εκτελεσης εργασιων οριστικα αυθαιρετου μου εγραψαν την παρατηρηση: ''Παρακαλούμε για την αναγραφή των διατάξεων βάσει των οποίων προκύπτει ρητά η ανάγκη ορισμου ελεγκτή δόμησης΄΄. Αυτο δεν συμπεραινεται απο το YA 299 (ΦΕΚ Β 57/2014) αρθρο 1 περιπτωση iv; Δεν εννοει δηλαδη καθε ειδους κατεδαφιση; Ευχαριστω

Καλησπέρα. Τελικά βγάλατε άκρη για το αν χρειάζεται ελεγκτής δόμησης για έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης; Στο άρθρο 44 του Ν.4495/17 πάντως αναγράφει:

"Άρθρο 44
Στάδια ελέγχου οικοδομικής άδειας
1. Ο έλεγχος ορθής εφαρμογής είναι υποχρεωτικός
για κάθε έργο που εκτελείται με οικοδομική άδεια ή
άδεια δόμησης
, με έναρξη εργασιών μετά την 1.3.2012."

Μήπως αυτό σημαίνει ότι για άλλες εγκρίσεις δεν απαιτείται ελεγκτής; Έχω περίπτωση που μετά την κατεδάφιση βγήκε άδεια οικοδομής και θεώρησα ότι θα έρθει ο ελεγκτής μια και καλή για τον αρχικό έλεγχο όταν γίνουν οι ξυλότυποι του υπογείου... Λάθος;;

Link to comment
Share on other sites

Στα σχόλια στο ΤΕΔΚ είχα αναφέρει:

''Πιστοποίηση ολοκλήρωσης της κατεδάφισης. Βάσει άρθρου 44 Ν. 4495/17 παράγραφος 3 υποπερίπτωση (δδ)''

 

3. Αριθμός των ελέγχων ανά κατηγορία και είδος έργου:
α) Κατηγορία Α: ένας (1) έλεγχος (τελικός) που πραγματοποιείται από έναν ελεγκτή δόμησης από το μητρώο των ελεγκτών δόμησης της Κατηγορίας I

δδ) εργασίες κατεδαφίσεων, ανεξαρτήτως του είδους και της κατηγορίας του έργου

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι!

Θα παρακαλούσα για την βοήθεια σας για την παρακάτω εργασία διότι μου έτυχε πρώτη φορά:

Μετά από έκθεση αυτοψίας (προ 2 περίπου ετών)  του αρμόδιου Τμήματος Δόμησης στο ακίνητο στου πελάτη μου, διαπιστώθηκαν συν τοις άλλοις η κατασκευή εξωτερικής μεταλλικής κλίμακας και η τοποθέτηση δεξαμενής ύδατος εντός της ζώνης παραλίας. Πριν από λίγες μέρες πραγματοποιήθηκε η κατεδάφιση και απομάκρυνση των παραπάνω αυθαιρεσιών. Ποια είναι η διαδικασία που θα πρέπει να πραγματοποιηθεί ώστε να βεβαιωθεί η κατεδάφιση και να ενημερωθεί η Πολεοδομία ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.