Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατεδάφιση αυθαίρετων κατασκευών με έγκριση εργασιών κατεδάφισης (άρθρο 106-Ν. 4495/17)


Recommended Posts

Καλησπέρα ,

ηθελα να ρωτησω αν γνωρίζει κανεις τι γίνεται σημερα αν θελουμε να κατεδαφισουμε ενα αυθαίρετο κτίριο κατηγορίας 5. Εφόσον δεν μπορουμε σημερα να τακτοποιήσουμε κτιρια της κατηγορίας 5 , ποια ειναι η διαδικασία για την κατεδάφιση ενος τετοιου κτιρίου;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 5/31/2023 at 6:34 PM, koudoulis said:

Καλησπέρα ,

ηθελα να ρωτησω αν γνωρίζει κανεις τι γίνεται σημερα αν θελουμε να κατεδαφισουμε ενα αυθαίρετο κτίριο κατηγορίας 5. Εφόσον δεν μπορουμε σημερα να τακτοποιήσουμε κτιρια της κατηγορίας 5 , ποια ειναι η διαδικασία για την κατεδάφιση ενος τετοιου κτιρίου;

Καλησπέρα, 

Έχει περάσει πολύς καιρός αλλά γράφω μια απάντηση για τυχόν άλλους ενδιαφερόμενους. Είχα το ίδιο ζήτημα με εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο κτίσμα (Κατ.5) που ο ιδιοκτήτης ήθελε να κατεδαφίσει. Μετά από έρευνα και επισκεψη στην ΥΔΟΜ καταλήξαμε ότι ΔΕΝ γίνεται με τη διαδικασία υπαγωγής για κατεδάφιση (αρ.106), αλλά με αυτοκαταγγελία στην τοπική ΥΔΟΜ και μετά υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι θα κατεδαφίσει οικιοθελώς (αρ. 94 παρ. 3α. Πληρώνει εφάπαξ πρόστιμο 500€ και είναι υποχρεωμένος να κατεδαφίσει εντός 30 ημερών. Ως μηχανικός, εκδίδω έγκριση εκτέλεσης εργασιών για την κατεδάφιση. Στο τέλος περνάει ελεγκτής δόμησης να ελέγξει την κατεδάφιση. 

Δεν έχει ακόμα προχωρήσει η κατεδάφιση για λόγους του ιδιοκτήτη, αλλά αυτή ήταν η διαδικασία που αποφασίσαμε σε συνενόηση με την ΥΔΟΜ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω κάποια θεμέλια υπογείου χωρίς άδεια (υπόγειο δεν επιτρέπεται πια στην περιοχή γιατί είναι εντός NATURA) και θέλω να τα κατεδαφίσω. Αυτό μπορεί να γίνει με έγκριση εργασιών ή με άδεια κατεδάφισης ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για την έγκριση εργασιών χρειάζεται αυτοκαταγγελία, οπότε θα κάνεις αίτηση στην Υδομ να έρθουν να το δούνε και μετά υπαγωγή με παράβολο και έγκριση εργασιών, είναι πιο γρήγορο σαν διαδικασία και έχει λιγότερα δικαιολογητικά από την άδεια κατεδάφισης. Απλά τσέκαρε μήπως υπάρχει κάποιο κόλλημα για την υπαγωγή λόγω Natura.

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2023 at 11:00 ΜΜ, akis73 said:

Καλησπέρα, για την έγκριση εργασιών χρειάζεται αυτοκαταγγελία, οπότε θα κάνεις αίτηση στην Υδομ να έρθουν να το δούνε και μετά υπαγωγή με παράβολο και έγκριση εργασιών, είναι πιο γρήγορο σαν διαδικασία και έχει λιγότερα δικαιολογητικά από την άδεια κατεδάφισης. Απλά τσέκαρε μήπως υπάρχει κάποιο κόλλημα για την υπαγωγή λόγω Natura.

 

Ευχαριστώ !

Το ζητημα με την ΥΔΟΜ ειναι κατα πόσο θα τακτοποιηθεί κάτι το οποίο δεν είναι κτίριο. Γιατί ειναι Θεμέλια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, θα ήθελα να (ξανά)ανοίξω άνοιγμα σε όψη κτιρίου το οποίο έχει σφραγιστεί.

Το άνοιγμα φαίνεται στην εγκέκριμενη κάτοψη.

Πιστεύετε μπορώ να πάω με έγκριση εκτέλεσης εργασιών για την κατεδάφιση του τμήματος της όψης για την διάνοιξη του ανοίγματος?

Στα δικαιολογητικά στο e-adeies ζητάει "Δικαιολογητικά δικαιώματος υπαγωγής στην παρ.4, αρθ.29, ν.4495 - Όροι υπηρεσίας"

Ποια είναι αυτά τα δικαιολογητικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα συνάδελφοι.

Θέλει πελάτης μου να κατεδαφίσει ένα τμήμα της pilotis (κοινόχρηστη) που αυθαίρετα έκλεισε και μετέτρεψε σε κατοικία 30 τμ (άρα κατ 4) το 1990.

Θα πρέπει να κάνω έλεγχο σε όλα τα κοινόχρηστα τμήματα της πολυκατοικίας για να προβώ τελικώς σε κατεδάφιση του συγκεκριμένου μέσω 4495 και έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@cv01302 η πιλοτή είναι κοινόχρηστη, η κατοικία —όμως— όχι.
Οι αυθαιρεσίες επί κοινοχρήστων χώρων μπορούν είτε να παραμένουν κοινόχρηστες είτε να είναι ιδιόκτητες.
Στην περίπτωση που εξετάζεις ισχύει, προφανώς, το δεύτερο.
Όταν αναφέρομαι σε ιδιοκτησία δεν εννοώ με την έννοια του τίτλου, αλλά με την έννοια της κατοχής και κάρπωσης.
Άλλωστε, εάν γινόταν αυτοψία από την πολεοδομία θα καταλογιζόταν πρόστιμο στον φερόμενο ιδιοκτήτη (ας πούμε, νομέα) της κατοικίας και όχι σε όλους τους συνιδιοκτήτες, παρά το γεγονός της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης τμήματος της κοινόχρηστης πιλοτής.
Όλ' αυτά οδηγούν στο συμπέρασμα ότι η κατοικία δεν ανήκει στα κοινόχρηστα μέρη της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kαλησπέρα, 
 
έχω οικόπεδο με κατοικία προ 1955 -100τμ- και τμήμα της -15τμ- αυθαίρετο, κατασκευασμένο το 1995. 
Θέλω να βγάλω άδεια κατεδάφισης για έκδοση νέας οικοδομίκης άδειας και μου ζητάνε ρύθμιση πρώτα.
 
Όταν ρυθμίζω και πρόκειται να κατεδαφίσω επιλέγω στον τύπο αυθαιρεσίας έγκριση κατεδάφισης αλλά μου εμφανίζει το εξής μήνυμα ''Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια: Για την προώθηση της δήλωσης, απαιτείται να επισυναφθεί στα «Αρχεία» η οικοδομική άδεια νομιμοποίησης/κατεδάφισης και να υποβληθεί σχετικό αίτημα''
 

πως αφού για να βγει η άδεια κατεδάφιση θέλει τη ρύθμιση αυθαιρέτων, για να είναι νόμιμα τα κτίρια που θα κατεδαφιστούν, όπως επίσης η ΕΦΑ ζητάει και την ρύθμιση για να μου δώσει έγκριση να βγάλω την άδεια κατεδάφισης και η ρύθμιση αυθαιρέτων θέλει την άδεια κατεδάφιση θα προχωρήσω?

Link to comment
Share on other sites

Patty προφανώς με τα γραφόμενά σου είσαι σε αρχαιολογικό χώρο. Κάνεις αρχικά υπαγωγή στο 4495 την οποία προσκομίζεις στην ΕΦΑ με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά ( άρθρο 116  9.α ). Μετά την έγκριση της κατεδάφισης από την Επιτροπή εκδίδεις την άδεια κατεδάφισης . Μετά την κατεδάφιση έλεγχος από ελεγκτή , γνωστοποίηση πορίσματος σε ΕΦΑ και ΤΕΕ για να κλείσει η δήλωση . Μετά εκδίδεις τη νέα οικ. άδεια .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.