Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι, 

προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες για το παρακάτω θέμα και θα εκτιμούσα πολυ οποιαδήποτε βοήθεια μπορειτε να μου παρέχετε:

Διπλωματούχος αρχιτέκτων μηχανικός  - απόφοιτος πανεπιστημίου ευρωπαϊκής χώρας και αναγνωρισμένου απο ΔΟΑΤΑΠ, θέλει να πάρει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος στην Ελλάδα. 

Ο συναδελφος ειναι Νιγηριανός με μητρική γλώσσα τα Αγγλικά, και δεν μιλάει Ελληνικά.

Επικοινώνησα με το μητρώο και μου είπαν πως μπορεί να δώσει κανονικά εξετάσεις εφόσον πάρει την ισοτιμία απο το ΔΟΑΤΑΠ αλλα ΠΡΕΠΕΙ να μιλάει ελληνικα γιατι οι εξετασεις ειναι στην ελληνικη. 

Μονο που όσο και αν ψάχνω, δεν βρίσκω πουθενά στις προϋποθέσεις συμμετοχής στις εξετασεις τον όρο για τη γλώσσα.

Έχει κανένας την παραμικρή ιδέα τι μπορεί να ισχύει τελικα? Υπαρχει το δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις για μη ελληνόφωνους?

ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μηχανολόγοι Μηχανικοί βιομηχανικού και κτιριακού σχεδιασμού (BIM/CAD)
Posted (edited)

Χωρίς να έχω σχετική εμπειρία, απλά από μια αναζήτηση στο internet, βρήκα το παρακάτω που (αν ισχύει) ίσως σου λύσει την απορία.
ν.3328/2005, άρθρο 4 "Προϋποθέσεις αναγνώρισης τίτλων", παράγρ. 3 [ως ισχύει με τις τελευταίες αλλαγές από το ν.4610/2019]
"[...]
3. Ισοτιμία και αντιστοιχία» αναγνωρίζεται εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις για την αναγνώριση της «ισοτιμίας» του τίτλου σπουδών και επιπλέον ο ενδιαφερόμενος έχει διδαχθεί και εξετασθεί επιτυχώς στα βασικά μαθήματα του ομοειδούς προγράμματος σπουδών της ημεδαπής.
Ο Οργανισμός μπορεί να απαιτήσει επιπλέον επιτυχή εξέταση σε συμπληρωματικό αριθμό μαθημάτων ...
[...]"

Οπότε αν είτε γραπτές είναι οι εξετάσεις είτε προφορικές (δεν το γνωρίζω) ... προκύπτει θεωρώ αυτό που αναφέρει (εύλογα θεωρώ) ο ΔΟΑΤΑΠ.

Edited by georgegaleos

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Χωρίς να έχω σχετική εμπειρία, απλά από μια αναζήτηση στο internet, βρήκα το παρακάτω που (αν ισχύει) ίσως σου λύσει την απορία.
ν.3328/2005, άρθρο 4 "Προϋποθέσεις αναγνώρισης τίτλων", παράγρ. 3 [ως ισχύει με τις τελευταίες αλλαγές από το ν.4610/2019]
"[...]
3. Ισοτιμία και αντιστοιχία» αναγνωρίζεται εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις για την αναγνώριση της «ισοτιμίας» του τίτλου σπουδών και επιπλέον ο ενδιαφερόμενος έχει διδαχθεί και εξετασθεί επιτυχώς στα βασικά μαθήματα του ομοειδούς προγράμματος σπουδών της ημεδαπής.
Ο Οργανισμός μπορεί να απαιτήσει επιπλέον επιτυχή εξέταση σε συμπληρωματικό αριθμό μαθημάτων ...
[...]"

Οπότε αν είτε γραπτές είναι οι εξετάσεις είτε προφορικές (δεν το γνωρίζω) ... προκύπτει θεωρώ αυτό που αναφέρει ο ΔΟΑΤΑΠ.

 

Σας ευχαριστω πολυ για την απάντηση, 

ομως εδω δεν τίθεται θέμα ισοτιμίας πτυχίου εξωτερικού. Η αναγνώριση γίνεται  αυτόματα απο τον ΔΟΑΤΑΠ εφόσον κατατεθούν τα απαραίτητα έγγραφα (το γνωρίζω γιατι ειμαι κ εγω αποφοιτος του ίδιου πανεπιστημίου).

Το κόλλημα που υπάρχει είναι εάν οι προφορικές εξετάσεις για την Άδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος τελικά μπορούν να γίνουν στα Αγγλικά (ή με πιστοποιημένο μεταφραστή ?)

ευχαριστώ πολύ και πάλι

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιλώντας τώρα τηλεφωνικά με το τμήμα εξετάσεων, μου ειπαν οτι η νομοθεσία μιλάει για αδεια ασκησεως επαγγελματος μονο σε ελληνες υπηκοους, κατι που πλέον δεν ισχύει καθώς δίνονται αδειες σε ημεδαπούς, και πως ειναι στο χέρι της εκάστοτε εξεταστικής επιτροπής αν θα δεχτεί να κανει την εξέταση στα αγγλικά..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Καλό είναι γενικότερα να γνωρίζουμε την πηγή (π.χ. νομοθεσία ΤΑΔΕ, εγκύκλιος ΤΑΔΕ, Κανονισμός ΤΑΔΕ) του

11 minutes ago, sotirima said:

...στο χέρι της εκάστοτε εξεταστικής επιτροπής...

και γενικότερα όλων όσων προφορικά σου είπαν.
Οπότε αν δεν αρκεστείς στο (ελλιπές κατ' εμέ) προφορικό τους, και μάθεις την επίσημη πηγή, και δεν σου είναι κόπος ενημέρωσε σχετικά το forum.
Χρήσιμο θα είναι.
 

Edited by georgegaleos

Share this post


Link to post
Share on other sites

οχι δεν με καλυπτει καθολου το προφορικό τους, 

πίεσα ιδιαιτερα για να παρω μια απαντηση γραπτη ή την επισημη πηγη και φυσικα δεν πηρα τιποτα!! 

θα το ψαξω περισσότερο και θα ενημερώσω για οτι βρω, εννοειται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και πως θα ασκήσει το επάγγελμα του Αρχιτέκτονα στην Ελλάδα ο συνάδελφος αφού μιλά μόνο Αγγλικά? Το να πάρει άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος σημαίνει ότι θα έχει πλήρη δικαιώματα σε μελέτες επιβλέψεις κλπ.  Πως θα συντάξει μια τεχνική έκθεση ή πως θα μελετήσει την τεχνική νομοθεσία, η οποία απ' όσο ξέρω  δεν είναι μεταφρασμένη. Εδώ εμείς που τα Ελληνικά είναι η μητρική μας γλώσσα δεν καταλαβαίνουμε! Προσωπικά θεωρώ ότι προκειμένου να ασκήσεις το επάγγελμα του Μηχανικού σε μια χώρα είναι απαραίτητο, να μπορείς τουλάχιστον να μιλάς τη γλώσσα σε ικανοποιητικό επίπεδο. Αυτό προστατεύει τον ίδιο, αλλά και τους εν δυνάμει πελάτες του

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπική άποψη πάντα, αλλά αν ήμουνα ο υπεύθυνος τμήματος του ΤΕΕ δεν θα δεχόμουνα (ακόμα και αν είχα το δικαίωμα της διακριτικής ευχέρειας) να κάνω εξετάσεις σε άλλη γλώσσα. Οι λόγοι νομίζω ότι είναι αυτονόητοι (όπως κάποιοι που αναφέρθηκαν προηγουμένως).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εφόσον είναι απόφοιτος ΕΕ πάει στο ΣΑΕΠ κ παίρνει επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα χωρίς εξετάσεις.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.