Μετάβαση στο περιεχόμενο

κάθετη και οριζόντια ιδιοκτησία - δικαιώματα


Recommended Posts

Αν έχεις κάνει αποδοχή τηε έκθεσης τότε έχεις έκπτωση 30% και στο ανέγερσης και στο διατήρησης (φτάνει να μην είναι τα ελάχιστα. εκεί δεν έχεις έκπτωση).

Αν το διατήρησης το πληρώσης μετρητής πρέπει να έχεις μια επιπλέον εκπτωση 10%, αν δεν κάνω λάθος. Ρώτα το πολεοδομικό γραφείο που συνέταξε την έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Προφανώς πρόκειται για κακόπιστο γείτονα. Πάντως τυπικά οι μάντρες και οι άλλες κατασκευές που γίνονται στο οικόπεδο θεωρούνται κοινόχρηστα στην κάθετη ιδιοκτησία και αν η κατασκευή τους δεν προβλέπεται στη σύσταση απαιτείται συναίνεση από τον συνιδιοκτήτη. Αυτό ισχύει ανεξάρτητα από το αν έγινε μάντρα στη δική σας αποκλειστική χρήση.

Παρ' όλα αυτά αυτές οι κατασκευές με βάση τον 4014/11 τακτοποιούνται κανονικά χωρίς τη συναίνεση του και τα πρόστιμα από τυχόν καταγγελία ακυρώνονται.

Υπαγωγή λοιπόν το συντομότερο!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Καλημέρα σε όλους,

"Ξεθάβω" αυτό το θέμα γιατί είμαι σε διαδικασία αγοράς ενός οικοπέδου που είναι μέρος ενός μεγαλύτερου και έχουν συσταθεί 5 κάθετες μέσα σε αυτό. 
Το θέμα της περίφραξης το έμαθα τυχαία - δε ξέρω γιατί δε μου το ανέφερε ούτε μεσίτης ούτε ιδιοκτήτης ούτε προς το παρόν ο συμβολαιογράφος - θεώρησαν οτι τα ξέρω αυτά;

Κοιτάζοντας το συμβόλαιο της σύστασης καθέτων, περιγράφει στην αρχή τις ιδιοκτησίες και στη συνέχεια έχει μεταξύ άλλων μια παράγραφο που αναφέρει:

"O εκάστοτε ιδιοκτήτης κάθε μιας των άνω οριζοντίων ιδιοκτησιών, δύναται ελεύθερα, εφόσον, εννοείται, δε θα βλάπτει άλλον ιδιοκτήτη, να διαρρυθμίζει γενικά το χώρο που αποτελεί την ανεξάρτητη ιδιοκτησία του και να περιφράσσει αυτόν με όποιο τρόπο θέλει, τηρώντας όμως τις εκάστοτε ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις, χωρίς όμως απ αυτό να ανατρέπεται η, σύμφωνα με τις ανωτέρω διατάξεις της παρούσας, συνιδιοκτησία στο ανωτέρω οικόπεδο."

Εγώ σαν ιδιότης και μη μηχανικός, αυτό που καταλαβαίνω απ αυτό είναι οτι μπορώ να περιφράξω το κομμάτι που θα αγοράσω. Ο μηχανικός που ρώτησα γενικά για περιορισμούς μου είπε πως δεν έχω περιορισμούς πέραν του γεγονότος πως έχει ένα κομμάτι το οικόπεδο που θα είναι κοινόχρηστος δρόμος (για να έχουν όλοι πρόσβαση στα οικόπεδά τους) και αν θέλω πχ να τον πλακοστρώσω, θα πρέπει να πληρώσουν όλοι. 
Όμως με αυτά που διαβάζω στο νόμο, επίσης καταλαβαίνω πως πολεοδομικά ένα οικόπεδο τέτοιο, θεωρείται ένα και ας έχουν συσταθεί κάθετες μέσα σ αυτό και πως απαγορεύεται η περίφραξη της μιας κάθετης αλλά επιτρέπεται μόνο περίφραξη γύρω γύρω σε όλο το οικόπεδο.
Αυτό σημαίνει πως εφόσον το κομμάτι που κοιτάζω είναι στη μέση, δε θα μπορώ να έχω περίφραξη γύρω απ τη δικιά μου οικοδομή.

Οι πληροφορίες μου φαίνονται αντικρουόμενες και δεν ξέρω τελικά τι ισχύει. Αν είναι νομικό ή πολεοδομικό το ερώτημα ή λίγο και απ τα δύο.
Εγώ βγάζοντας άδεια οικοδομής, θα μπορώ να περιφράξω;
Ιδανικά, εφόσον θα επενδύσω που θα επενδύσω σε ένα κομμάτι γης για να χτίσω το σπίτι μου, δε θα ήθελα να μη μπορώ να έχω μια περίφραξη. Μήπως θα έχω θέματα με όλους μια ζωή και τελικά είναι προτιμότερο να βρω ένα άλλο οικόπεδο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες απαντήσεις και συμβουλές.

Edited by theodoros_k
Link to comment
Share on other sites

"Εγώ βγάζοντας άδεια οικοδομής, θα μπορώ να περιφράξω;"

 

Δεν μπορεις να κανεις εσωτερικη περιφραξη, ουτε να βγαλεις τετοια αδεια "περιφραξης"

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

theodoros_k

Όπως τα λέει ο Δημήτρης είναι. Το οικόπεδο είναι ένα και επιτρέπεται η περίφραξη μόνο στα όριά του. Η εσωτερική περίφραξη μεταξύ καθέτων ή μη, απαγορεύεται. Άρα, δεν υπάρχει καμία αντικρουόμενη άποψη. Υπάρχει μια και μοναδική άποψη.

Άρθρο 17 Ν. 4067/12 ως ισχύει σήμερα:

9.βΤα περιφράγματα τοποθετούνται είτε κατά μήκος των ορίων των ομόρων οικοπέδων είτε στο πρόσωπο αυτών.  ....

9 στ) Οι ιδιοκτησίες που καθορίζονται με κάθετη σύσταση ιδιοκτησίας, περιφράσσονται μόνον στα όρια του οικοπέδου ή του γηπέδου. 

 

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά, 

Αυτό μου είπε και ο μηχανικός με την επιφύλαξη να ξαναρωτήσει στην πολεοδομία μήπως υπάρχει κάποια αλλαγή που δε γνωρίζει.

Μου είπε φυσικά πως όλοι τα περιφράσσουν άτυπα και πως οκ δε μπορείς να σηκώσεις τοίχο να φαίνεται αλλά συνήθως ένα μικρό τσιμεντάκι που θα είναι στη βάση κάποιων φυτών να μπορεί να γίνει έστω άτυπα.

Είχα διαφορετική εντύπωση και εφόσον διάβασα και την παράγραφο στη σύσταση καθέτων, δε σκέφτηκα πως μπορεί να έχω τέτοιο θέμα αλλά η αλήθεια είναι πως θέλουμε εξώπορτα στο οικόπεδο που θα χτίσουμε γιατί και οι διπλανοί γείτονες έχουν σκυλιά (που δεν έχω θέμα με τα σκυλιά γενικά αλλά σκεφτόμουν πως θα περιφράξω το χώρο μου, θα βάλω κι εγώ το δικό μου σκύλο - αλλά μάλλον τελικά δεν ισχύει και σημαίνει πως τα σκυλιά όλα θα τρέχουν ελεύθερα) οπότε νομίζω δε θα γίνει δουλειά στο συγκεκριμένο και αν και μου είπαν πως πρόκειται για σύσταση καθέτων, εγώ που δε γνωρίζω δεν κατάλαβα μάλλον καλά τι σημαίνει σύσταση καθέτων και οτι υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί.

Ο μεσίτης δεν έπρεπε να με έχει ενημερώσει όταν διαφήμιζε οικόπεδο;  Μου έκανε εντύπωση το γεγονός πως το ανακάλυψα μόνος μου και κανένας δε με ενημέρωσε για τον περιορισμό αυτόν. 

Edited by theodoros_k
Link to comment
Share on other sites

Κανένας μεσίτης δεν πρόκειται να σου πει, είτε από άγνοια, είτε-συνηθέστερα-από πρόθεση, τα μειονεκτήματα ενός ακινήτου. Γι αυτό κάθε υποψήφιος αγοραστής θα πρέπει να απευθύνεται σε μηχανικό για τον έλεγχο του ακινήτου, ακόμη και αν ο πωλητής παρουσιάζει βεβαιώσεις νομιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, απευθύνθηκα κι εγώ στο μηχανικό απλά μάλλον αυτό το κομμάτι είτε δε το σκέφτηκα είτε δε το σκέφτηκε και ο ίδιος να μου το επισημάνει.

Γι αυτό και μου έκανε εντύπωση γιατί εγώ και με το συμβολαιογράφο μίλησα και δε μου είπε κάτι σχετικό - όλο το βάρος το έριξε στην πρόσβαση στην κάθετη - να μπορώ να μπαίνω και να βγαίνω δηλαδή απ το οικόπεδο - αλλά δε μου είπε οτι αυτά τα πράγματα δεν περιφράσσονται - και η αλήθεια είναι πως επειδή παρέθεσα πιο πάνω και μια παράγραφο απο τη σύσταση της καθέτου, έμεινα κι εγώ ήσυχος βλέποντάς τη και δε το έψαξα περαιτέρω.

Τυχαία έπεσα πάνω στο νόμο χθες που κοίταζα κάτι άρθρα για περιφράξεις, φυτά κλπ και άνοιξα και ένα νομικό άρθρο απ το google.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρέθεσες το ξαναβάζω και μπολντάρω την επίμαχη φράση που αναφέρει να τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις.

"O εκάστοτε ιδιοκτήτης κάθε μιας των άνω οριζοντίων ιδιοκτησιών, δύναται ελεύθερα, εφόσον, εννοείται, δε θα βλάπτει άλλον ιδιοκτήτη, να διαρρυθμίζει γενικά το χώρο που αποτελεί την ανεξάρτητη ιδιοκτησία του και να περιφράσσει αυτόν με όποιο τρόπο θέλει, τηρώντας όμως τις εκάστοτε ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις, χωρίς όμως απ αυτό να ανατρέπεται η, σύμφωνα με τις ανωτέρω διατάξεις της παρούσας, συνιδιοκτησία στο ανωτέρω οικόπεδο."

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μπερδευτει.

Τωρα με πηρε ο μηχανικος τηλεφωνο και μου ειπε οτι το κοιταξε και στα εντος σχεδιου σε καθετη ιδιοκτησια κανεις οτι θες και χτιζεις και φραχτη και πορτα στο δικο σου κομματι.

Αλλα λεει ο μηχανικος αλλα ο νομος που βρηκα εγω. Να πεις οτι δεν εβαλα μηχανικο να το καταλαβω... Μάλλον εγώ φταίω βέβαια γιατί έτσι όπως ψάχνω τους νόμους είναι λίγο σαν να κάνω ιατρική απ το internet.

Edited by theodoros_k
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.