Μετάβαση στο περιεχόμενο

κάθετη και οριζόντια ιδιοκτησία - δικαιώματα


Recommended Posts

Ισχύει ό,τι ανέφεραν οι συνάδελφοι πιο πάνω.

Μπορεί να το επιβεβαίωσει οποιοσδήποτε γνώστης νομικός (επειδή το θέμα είναι κυρίως νομικό)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα ρωτήσω και το δικηγόρο, τι να πω έχω μπερδευτεί και επειδή είμαι λίγο πριν τα συμβόλαια, ψάχνω να δω αν πρέπει να το υπογράψω τελικώς ή να μη το υπογράψω :P και έτυχε να δω και αυτό το θέμα στο forum.

Αν το θέμα είναι νομικό - με το φτωχό μου το μυαλό, καταλαβαίνω πως με καλύπτει η κάθετη απο συστάσεώς της και η παράγραφος που παρέθεσα που λέει οτι κάνεις οτι θες εφόσον τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις, ο μηχανικός λέει πως πολεοδομικά δεν έχω θέμα βάσει των όσων ρώτησε απ την πολεοδομία οπότε θεωρώ - με μεγάλα, κεφαλαία και bold γράμματα το "θεωρώ" οτι δεν έχω θέμα.

Θα ξαναγράψω εδώ όταν έχω την απάντηση και απ το δικηγόρο, σε περίπτωση που βοηθήσει και άλλους αναγνώστες του forum.

Edited by theodoros_k
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς  άλλο πράγμα είναι ένα φυτοφράχτης και άλλο ένας φράχτης-τεχνική κατασκευή (πχ με πασσάλους ή περιτοίχιση). Οπότε ισχύει ότι σου γράψαμε και ο μηχανικός μάλλον δεν έχει διαβάσει καλά το νόμο. Η συζήτηση αφορά περίφραξη και όχι ανοίγματα.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο τι να πω. Τον ρώτησα συγκεκριμένα και του είπα πως θέλω ένα φράχτη - οκ όχι τοίχο 2 μέτρα στα πλαϊνά αλλά θέλω να έχω πόρτα έξω στο τμήμα του οικοπέδου μου (να βάλεις πόρτα σε φυτοφράχτη νομίζω θα ναι δύσκολο :P) και μου είπε πως δεν είναι πρόβλημα για τη συγκεκριμένη περίπτωσή μου. 

Να είναι τόσο μοναδική η δικιά μου περίπτωση;

 

Edited by theodoros_k
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανακυκλώνουμε τη συζήτηση, παραθέσαμε τα εδάφια του νόμου που απαγορεύουν εσωτερικές περιφράξεις τόσο γενικώς όσο και σε όρια χρήσης καθέτων ιδιοκτησιών. Αυτά λέει ο νόμος και αυτά εφαρμόζονται. Νομίζω ότι το θέμα έχει εξαντληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αν μπορεί να προσφέρει κάτι στη συζήτηση, η απάντηση του δικηγόρου μου ήταν η εξής:

"Και η δική μου νομική άποψη είναι πως μπορείς και πρέπει να περιφράξεις την κάθετη ιδιοκτησία και αυτό είναι νόμιμο"

Μου την είπε επίσης επειδή διαβάζω τα άρθρα μόνος μου στο internet :P

Τον καταλαβαίνω που μου την είπε βέβαια επειδή η γυναίκα μου είναι γιατρός και ακούει κι αυτή διάφορα.

Οπότε καλή μας τύχη μάλλον. Θα τα δω γραμμένα στο συμβόλαιο και θα κάνω μια ακόμα ερώτηση εκεί.

Σας ευχαριστώ κι εσάς για το χρόνο σας και την κουβέντα μας. Μαθαίνω κι εγώ πολλά πράγματα μέσα απ αυτό το forum.

Edited by theodoros_k
Link to comment
Share on other sites

η απάντηση του δικηγόρου μου ήταν η εξής:

"Και η δική μου νομική άποψη είναι πως μπορείς και πρέπει να περιφράξεις την κάθετη ιδιοκτησία και αυτό είναι νόμιμο"

 

Να του πεις οτι κανει  μεγα λαθος

Αλλο ειναι η περιφραξη ολοκληρου  του γηπεδου, που γινεται στα ορια του γηπεδου με τα διπλανα και ανηκει στα "κοινοχρηστα" ολου του οικοπεδου και αλλο οι ενδιαμεσες - εσωτερικες  περιφραξεις

ηδη ο παυλος παρεθεσε και το σχετικο αρθρο

Άρθρο 17 Ν. 4067/12 ως ισχύει σήμερα:

9.βΤα περιφράγματα τοποθετούνται είτε κατά μήκος των ορίων των ομόρων οικοπέδων είτε στο πρόσωπο αυτών.  ....

9 στ) Οι ιδιοκτησίες που καθορίζονται με κάθετη σύσταση ιδιοκτησίας, περιφράσσονται μόνον στα όρια του οικοπέδου ή του γηπέδου. 

αυτα και τελος απο μενα

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, theodoros_k said:



"Και η δική μου νομική άποψη είναι πως μπορείς και πρέπει να περιφράξεις την κάθετη ιδιοκτησία και αυτό είναι νόμιμο"

Μου την είπε επίσης επειδή διαβάζω τα άρθρα μόνος μου στο internet :P
 

Βεβαίως και είναι σεβαστή κάθε άποψη, πλην όμως αποδεκτή πολεοδομικά είναι αυτή που συνάδει με την πολεοδομική νομοθεσία. Ο καθένας στα "χωράφια" του λοιπόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά, τότε μου τα λένε λάθος και δικηγόρος και μηχανικός. 

Κι εγώ απόρρησα και ρώτησα εδώ γιατί αυτό το νόμο διάβασα...

Link to comment
Share on other sites

Να το ξεκαθαρίσουμε για να μην αφήνουμε παρερμηνείες. Οι περιφράξεις και οι χαμηλοί τοίχοι που βλέπεις πολλές φορές σε όρια αποκλειστικών χρήσεων καθέτων ιδιοκτησιών είναι παράνομες. Οι νομοταγείς, φροντίζουν να "¨οριοθετούν" τις κοινές πλευρές των καθέτων ιδιοκτησιών τους με φράχτες από φυτά (και μπορείς να κάνεις πολύ όμορφους φράχτες με τον τρόπο αυτό) γλάστρες, ζαρντινιέρες κλπ. γιατί γνωρίζουν ότι περίφραξη και περιτοίχιση  δεν επιτρέπεται. Αν λοιπόν στα δικά σου κριτήρια επιλογής αγοράς ακινήτου, βρίσκεται και το κριτήριο της δυνατότητας περίφραξης,  τότε θα πρότεινα να μην το αγοράσεις. Αν μπορείς να συμβιβαστείς με κάποιο φυτοφράχτη τότε άλλο ζήτημα δεν υπάρχει.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.