Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενο υλικό για στέγη με ανύπαρκτη κλίση


dimos1

Recommended Posts

 
(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)
Καλημέρα σας.
Έχουμε ξύλινη μονόριχτη σκέγη με κεραμιδιά (πάνω από υπνοδωμάτιο). Δεν γνωρίζω πόσες μοίρες είναι, αλλά μπαίνουν νερά όταν βρέχει και στάζουν από κάτω. Δοκίμασα να σφραγίσω τα σημεία επαφής με μαστίχα, αλλά μάταια. Κάποιος μου πρότεινε να ξηλώσω τα κεραμίδια και να βάλω πανελ πολυουρεθανης σκεπης (σαντουιτς) πάνω στον υφιστάμενο ξύλινο σκελετό. Μήπως όμως με το πάνελ θα ακούγεται η βροχή;   Υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση; 
Ευχαριστώ
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αφού καλέσεις μηχανικό για να ελέγξει το ακίνητο σου και να εκδώσει την σχετική άδεια αντικατάστασης στέγης, προσωπικά συμφωνώ να κατασκευάσεις την στέγη με ξύλινο σκελετό και καρφωτά κεραμίδια. Όχι πάνελ. Το πάνελ μόνο σε καμιά αποθήκη που δεν κοιμάσαι από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

dimos1

συμφωνώ ότι θα πρέπει να φέρεις Μηχανικό, να κάνει μια αυτοψία θα χρειαστεί να ξηλώσετε τα τμήματα όπου στάζει ίσως και μεγαλύτερα

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 10 χρόνια έχουν περάσει τουλάχιστον 3 μηχανικοί, που ο καθένας έφερε τον "σκεπά" του και τον "μονωτή" του. Έγιναν διάφορες παρεμβάσεις κατ υπόδειξη τους (μαστίχα στις ενώσεις των κεραμιδιών, αντικατάσταση/προσθήκη μόνωσης κάτω από τα κεραμίδια, ξήλωμα και επανατοποθέτηση των κεραμιδιών με "καλύτερο τρόπο"). Δυστυχώς η κατάσταση χειροτερεύει ίσως λόγω των καταιγίδων και του ανέμου. Έχω πληρώσει και ξαναπληρώσει για "εγγυημένες λύσεις" και παραμένω με κουβάδες και λεκάνες να συλλέγουν νερά και εγώ να τα αδειάζω.  Πέρα από την πρόταση για αντικατάσταση των κεραμιδιών με πάνελ, έχω προτάσεις να βάλω κόκκινο ασφαλτόπανο πάνω από τα κεραμίδια ή/και να ισιώσω την πάνω επιφάνεια των κεραμιδιών τοποθετώντας ανάμεσα αφρό και να βάλω από πάνω το ασφαλτοπανο (για να είναι πιο σταθερό το ασφαλτόπανο).  Ίσως οι μηχανικοί και τεχνίτες που έχουν έρθει να μην έχουν αντιμετωπίσει την ίδια κατάσταση, και επειδή δεν είναι εφικτό να καλέσω δεκάδες μηχανικούς, κατέθεσα εδώ το πρόβλημα με την ελπίδα για συλλογή περισσότερων ιδεών. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

με κάποιο τρόπο μέτρησε την κλίση της στέγης. Δηλαδή μέτρησε το μήκος και το ύψος (όπως σε τρίγωνο) αν βγαίνει κάτω απο 17%-18% τότε ενδεχομένως έχεις εξαρχής προβληματική κλίση που ευνοεί την εισροή νερών. Σε ποια περιοχή βρίσκεται η κατασκευή; Ιδανικά θέλουμε πανω απο 25% για μονόριχτες στέγες με κεραμίδι 

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λέει ο killertomato.

Αν η κλίση της στέγης σου είναι προβληματική για την υπάρχουσα επιστέγαση (κεραμίδια) όση μαστίχη και να βάλεις, το νερό που δεν απορρέει γρήγορα και ο ήλιος, κάνουν το υλικό να χαλάει και φτου κι απ'την αρχή... Αν η κλίση δεν είναι επαρκής θα πας σε άλλη επιστέγαση, τύπου tegola, panel κλπ κλπ.Θα ήμουν φειδωλός στην τοποθέτηση πανελ πολυουρεθάνης πάνω από υπνοδωμάτιο και για λόγους υγιεινής. Μια κοινή λαμαρίνα (με θερμομόνωση από κάτω ή ανάμεσα στις τεγίδες) επίσης θα έλυνε το πρόβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.