Μετάβαση στο περιεχόμενο

απόσπασμα ορθοφωτοχάρτη σε σύνταξη τοπογραφικου


Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά

νέος μηχανικός και καθώς συντάσω το τοπογραφικό και έχω περάσει όλες τις συντεταγμένες απο το ΕΓΣΑ 87 sto AUTOCAD έχω βάλει τις αποστάσεις μεταξύ των σημείων και όλα τα σχετικά

θέλω να βάλω ένα απόσπασμα απο τις ορθοφωτογραφια απο το http://gis.ktimanet.gr/wms/ktbasemap/default.aspx για να απεικονήσω το γεωτεμάχιο 

αλλά δεν μπορώ να βγάλω το απόσπασμα αν δεν έχω επιλέξει ενα σχήμα στον ορθοχάρτη. 

το θέμα είναι οτι δεν θέλω να φαίνετε κάποιο επιλεγμένο σχήμα μόνο η έκταση που θέλω

 

η ερώτηση λοιπόν είναι πως μπορώ να το κάνω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Όταν βρίσκεσαι  στην ιστοσελίδα του κτηματολογίου αποθήκευσε την εικόνα οθόνης με το πλήκτρο  prtscn  μετά επεξεργάσου την με περικοπή   και τελικά πρόσθεσε την στο Autocad

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Όταν βρίσκεσαι  στην ιστοσελίδα του κτηματολογίου αποθήκευσε την εικόνα οθόνης με το πλήκτρο  prtscn  μετά επεξεργάσου την με περικοπή   και τελικά πρόσθεσε την στο Autocad

ευχαρσιτω

Edited by nikos georgantas
λάθος δικό μου το βρήκα
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μπορείς να κάνεις ένα πολύ μικρό πολύγωνο (τρίγωνο) στο κέντρο (περίπου) του γεωτεμαχίου, και να κατεβάσεις το απόσπασμα

Έτσι, φαίνονται και οι συντεταγμένες του περιγράμματος της εικόνας

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και τριγωνάκι σε άλλο σημείο να κάνεις, αλλά μετά να κάνεις ζουμ στο δικό σου γεωτεμάχιο, αφήνοντας εκτός "κάδρου" το τριγωνάκι, πάλι απόσπασμα βγαίνει και αποθηκεύεις με δεξί κλίκ μόνο την εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ σχεδιάζω στους ορθοφωτοχάρτες ένα σημειακό αντικείμενο (συνήθως στο κέντρο της ιδιοκτησίας μου), πατάω να μου εκτυπώσει το υπόβαθρο και με πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας κόβω ότι είναι γύρω από την εικόνα. Βοηθάει πολύ στο να βάλεις και την εικόνα στο AutoCAD γιατί εκτυπώνονται και οι σταυροί του κανάββου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.