Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφοιτος και αγορά εργασίας


judge_vag

Recommended Posts

1 ώρα πριν, georgios_m said:

Πρέπει λοιπόν με κάποιο τρόπο να "τύχει" και συ να έχεις μια συγκεκριμένη γνώση από αυτές που ζητάνε.

Έχει τύχει ναι. Έχω στείλει ήδη σε μερικές θέσεις, αλλά όπως προείπα είναι μειοψηφία. 

1 ώρα πριν, georgios_m said:

Πχ θα προτιμούσες μια θέση σε συνοικιακό τεχνικό γραφείο, από μια θέση αντιπροσώπου μιας μεγάλης πολυεθνικής με πλούσιο R&D και προϊόντα αξίας;

Δε με ενδιαφέρουν οι πωλήσεις γιατί δεν έχω σπουδάσει marketing. Καλύτερα να ξεκινήσω σε ένα συνοικιακό τεχνικό γραφείο το οποία πιστεύω ότι είναι η αρχή ενός μονοπατιού που θέλω να ακολουθήσω επαγγελματικά... εάν βρεθώ σε θέση πωλήσεων πολυεθνικής σημαίνει πως από την αρχή έχω πάρει άλλο μονοπάτι.

Αλήθεια εσείς με τι ασχολείστε;  

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία η αναλογία των "καλών" θέσεων προς τις υπόλοιπες αλλά το ποσοστό στο οποίο αυτές καλύπτουν τη ζήτηση των υποψηφίων. Μία θέση θες, δε σε νοιάζει τι προσφέρουν οι υπόλοιποι.

Σεβαστή η επιλογή σου. Το θέμα είναι να είσαι σίγουρος ότι αυτή είναι όντως η αρχή του μονοπατιού. Το μάρκετινγκ μεγάλων εταιρειών το ανέφερα κυρίως λόγω του πιθανά καλού εργασιακού περιβάλλοντος και λόγω του ότι πιθανώς να βρίσκεσαι έστω και έτσι πλησιέστερα σε κάτι πραγματικά μηχανολογικό (κινητήρες, τόρνοι κλπ). Άσε που και στο τεχνικό γραφείο, ως ένα σημείο λειτουργείς και κει ως πωλητής μηχανολογικού εξοπλισμού...

Εγώ ασχολούμαι με μελέτες διαφόρων projects που σχετίζονται με περιβαλλοντικά θέματα.

Edited by georgios_m
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ζήτησαν να πηγαίνω σε αυτή τη δουλειά μέχρι να γίνει η πρόσληψη αν θέλω για το δικό μου καλό...το ωράριο είναι κυλιόμενο και οι πρώτες βάρδιες για απόκτηση εμπειρίας θα ήταν βραδινές. Πήγα 2 φορές στη βραδινή βάρδια από τις 23.00 και έφυγα 2.30 το βράδυ και άλλη μία φορά από 22.30 (για να δω τη διαδικασία αλλαγής βάρδιας) και έφυγα 4.30

Σήμερα επικοινώνησα με τον υπεύθυνο και μου είπε πως δεν είδε αυτό που ήθελε (αυτός δε με είδε ποτέ γιατί δουλεύει κανονικό ωράριο) και ότι ήθελε να κάθομαι όλο το 8ωρο....εγώ υπονόησα πως δε βλέπω το λόγο να κάθομαι ολόκληρο το 8ωρο χωρίς να έχει γίνει πρόσληψη, δηλαδή χωρίς λεφτά....τέλος πάντων μου είπε ότι ακόμα είναι ανοιχτές οι πόρτες αν θέλω να έρθω αλλά η πρόσληψη μου θα τρεναριστεί και ότι δεν είναι σίγουρη γιατί έχει και άλλους για συνέντευξη.

Μέσα μου νιώθω πολύ υποτιμημένος, είμαι απόφοιτος ΕΜΠ ουσιαστικά (κανείς άλλος από 8-10 άτομα που έχω γνωρίσει εκεί δεν είναι). Νιώθω οτί με το πτυχίο μου το βαθμό και τη συνέπεια μου έχω δείξει ότι έχω μια Α σοβαρότητα με την οποία κάποιος μπορεί να με προσλάβει έστω για 2-3 μήνες με μια μικρή σύμβαση και να δει αν του κάνω τελικά ή όχι. Δε νιώθω όμως πως πρέπει να βαράω αμισθί 8ωρα για να "πείσω"....δεν πάω να δουλέψω ανειδίκευτος εργάτης, μηχανολόγος είμαι

Να σημειωθεί η δουλεία πέρα από μια τριβή με τη γερμανική γλώσσα και ένα περιβάλλον που θέλει να είσαι συνεχώς σε εγρήγορση γιατί πρόκειται για live monitoring ανεμογεννητριών δεν έχει να μου δώσει κάποιο άλλο hard skill. 

Δε ξέρω έχω απογοητευτεί πολύ. Από την άλλη φοβάμαι ότι αυτή η προσέγγιση μου μπορεί να είναι ένδειξη αδυναμίας, πως απλά ψάχνω μια δικαιολογία και ότι τελικά θα πρέπει να πάω...... τι πιστεύετε;

Edited by judge_vag
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, judge_vag said:

.....

Μέσα μου νιώθω πολύ υποτιμημένος, είμαι απόφοιτος ΕΜΠ ουσιαστικά (κανείς άλλος από 8-10 άτομα που έχω γνωρίσει εκεί δεν είναι). ..

......

..... τι πιστεύετε;

μην υποτιμάς τον εαυτό σου.....

αλλά ακόμα πιο σημαντικό μη υποτιμάς πάντα τους άλλους με βάση τα χαρτιά που έχουν ή δεν έχουν.

  • Like 3
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Didonis said:

αλλά ακόμα πιο σημαντικό μη υποτιμάς πάντα τους άλλους με βάση τα χαρτιά που έχουν ή δεν έχουν.

Κανέναν δεν υποτιμάω. Απλά νιώθω πως αυτά πού εχω πετύχει μέχρι τώρα πρέπει να έχουν μια ελάχιστη αναγνώριση. Δηλαδή η αμισθί δοκιμαστική εργασία να μην μπαίνει στο τραπέζι, και μάλιστα σε δουλειά χωρίς ουσιαστικές γνωστικές απαιτήσεις, που βρίσκεται στη σφαίρα του μηχανολόγου μόνο φαινομενικά και όχι πρακτικά, απλά για να μπει κάτι στο βιογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

@judge_vag

Σου έχω ήδη γράψει 2 πολύ καλά και περιεκτικά πόστς που νομίζω ότι αν τα ξαναδιαβασεις προσεκτικά λέξη προς λέξη 100 φορές το καθένα θα καλυφθεις.

Για το ψυχολογικό κομμάτι: ναι, σε καταλαβαίνουμε. Και ναι, λέμε όχι σε αμισθί εργασια. Επίσης σου ξανατονιζω ότι ως junior ή για την ακρίβεια entry-level στην Ελλάδα δεν πιάνεις μια, είτε έχεις τελειώσει MIT είτε έχεις κάνει διδακτορικό στο CERN. Επομένως για να μην χάνεις το χρόνο σου κ να μη σε παίρνει από κάτω, βγάλε εντελώς από το μυαλό σου τι έχεις σπουδάσει κ πόσο γαμάτος ήσουν στις σπουδές. Είναι καθ' υπερβολή σαν να λεει κάποιος ότι σχεδίαζε όμορφα λαγουδάκια και ήλιους με χαμογελάκι στο νηπιο, άρα είναι skilled.

Γάμησε τους και αυτούς τους καραγκιοζηδες που θέλουν με το καλημέρα νυχτερινή βάρδια ανασφαλιστη κιόλας. Βρες οποιαδήποτε μαλακια σου δίνει έστω κ το βασικό μισθό ανειδίκευτου, ακόμα κ αν αυτό είναι οι πωλήσεις που σιχαίνεσαι κ με το δίκιο σου.

Και ξεκίνα να βελτιώνεις τις επικοινωνιακές σου ικανότητες, στη γενιά σου δεν υπάρχουν δικαιολογίες, τα πάντα είναι φρι online. Πιστεψε με, θα σε βοηθήσει πολύ πολύ.

Καλή συνεχεια

 

 

Edited by [email protected]
  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, [email protected] said:

Βρες οποιαδήποτε μαλακια σου δίνει έστω κ το βασικό μισθό ανειδίκευτου, ακόμα κ αν αυτό είναι οι πωλήσεις που σιχαίνεσαι κ με το δίκιο σου.

Και ξεκίνα να βελτιώνεις τις επικοινωνιακές σου ικανότητες, στη γενιά σου δεν υπάρχουν δικαιολογίες, τα πάντα είναι φρι online. Πιστεψε με, θα σε βοηθήσει πολύ πολύ.

Αυτό είχα και εγώ σαν σχέδιο. Να έχω ένα μισθό, έστω βασικό, που θα μου επιτρέπει να τον αξιοποιώ για να βελτιωθώ μέσω διαδικτύου (υπάρχουν paid certificates έναντι μικρού αντιτίμου που πιστεύω κάτι λένε σε επίπεδο entry level αφού μπαίνουν και verified στο Linked In με id πιστοποίησης κλπ)  
Ιδανικά θα ήθελα η δουλεία να μου δίνει και τριβή με hard skills βέβαια.... αλλά μάλλον χάνεται αυτή η προσδοκία σιγά σιγά...

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, judge_vag said:

(κανείς άλλος από 8-10 άτομα που έχω γνωρίσει εκεί δεν είναι).

Αυτή είναι μια χρήσιμη παρατήρηση. Ο επόμενος στόχος είναι να βρεις πού δουλεύουν αυτοί που είναι.

Το σημαντικότερο, να πας στρατό άμεσα. Κόψε την αναβολή αύριο το πρωί. Ή κάνε μεταπτυχιακό. Για να το προσφέρει το ΕΜΠ, κάπου χρειάζεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η αγορά εργασίας της Ελλάδας από ιδιαίτερη έγινε δύσκολη. Το πτυχίο δεν σου εγγυάται ότι ξέρεις ή ότι γνωρίζεις να αντιμετωπίζεις καταστάσεις. Μόνο η πραγματική εμπειρία σε βοηθάει και αυτή έρχεται με τα χρόνια και τα αντίστοιχα έργα. Όταν πας στα 25 να ζητάς εργασία προφανώς ξέρουν ότι δεν έχεις τις προυποθέσεις, όπως τα λέει ο [email protected] είναι τα πράγματα. Να είσαι προετοιμασμένος να φας πολύ χάλι στην αρχή. 

Για το εξωτερικό να ξέρεις ότι τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Έχω πολλούς συναδέλφους που έφυγαν για εξωτερικό επειδή ήταν απογοητευμένοι με την αγορά εργασίας την περίοδο του 2016 και μετά και δεν βρήκαν όλοι το "καλύτερο". Σουηδία είναι καλύτερα από Δανία, στους γνωστούς μου στην πλειονότητα. Αλλά κάθε αντικείμενο είναι ξεχωριστό. Πχ μηχ μηχ στην Σουηδία βρήκε καλή δουλειά σε εταιρία όχι σαν μηχανολόγος, αλλά σαν προγραμματιστής. Ο ίδιος όμως ήθελε αυτό το αντικείμενο και είχε ασχοληθεί και σαν φοιτητής με ρομποτική και προγραμματισμό. Σε κατασκευαστικό κλάδο, δεν πρόκειται να βρεις εύκολα δουλειά έξω γιατί η γλώσσα της χώρας είναι προϋπόθεση. Δεν θα μπορείς να συνεννοηθείς με το προσωπικό πχ εργατικό προσωπικό αν δεν γνωρίζεις την γλώσσα καλά. Δανία είναι πανάκριβα. Θα πρέπει να παίρνεις πολλά λεφτά /μήνα για να την βγάζεις πέρα. Σουηδία αν δεν μένεις στη Στοκχόλμη, αλλά σε άλλη πόλη ο μισθός σου θα φτάνει να πληρώνεις τα ενοίκια. Πχ 700 -1000 ΕΥΡΩ κατα μέσο όρο τα ενοίκια σε διαμερίσματα εκτός Στοκχόλμης. Στοκχόλμη εκτοξεύονται οι τιμές στα 2000 μπορεί και 4000 για αντίστοιχα σπίτια. θα πρέπει να πληρώνεις πάρκινγκ ξεχωριστά ή κάρτα αστικών μετακινήσεων αν θες να χρησιμοποιείς αυτοκίνητο ή συγκοινωνία και γενικά όπως σε Αγγλία, αυτά δεν είναι μικρά έξοδα πρέπει να τα λογαριάσεις. Τέλος πρέπει να προσθέσεις ότι σε αυτές τις χώρες δεν είσαι μόνο εσύ ο μετανάστης, αλλά υπάρχει και μια κατηγορία μεταναστών εντός και εκτός Ευρώπης που είχαν πλούσιους γονείς και έχουν ήδη πάρει μεταπτυχιακό και πιστοποιήσεις βαρβάτες: Σε ιδιωτικά έργα, ζητάνε επίπεδο γνώσης/πιστοποίησης για το αντικείμενο, πχ εργασίες ελέγχου συγκολλήσεων, εργασίες ελέγχου μη καταστρεπτικών δοκιμών, υπάρχουν επίπεδα level 1, level 3 κοκ. Πχ θα έχεις απέναντί σου για το πόστο του welding enginner, ένα που θα θέλει να δουλέψει με λιγότερα λεφτά απο σένα και θα έχει ήδη τις πιστοποιήσεις, σε περίπτωση εκτός Ευρώπης. Σε γενικό επίπεδο στα ελληνικά πανεπιστήμια μαθαίνεις γενικά πολλά αλλά δεν προετοιμάζεσαι για την πραγματικότητα. Αυτή την ανακαλύπτεις μόνος σου.

Σε γενικές γραμμές είναι μεγάλη απόφαση το εξωτερικό που θα είναι δύσκολα στην αρχή για νέο μηχανικό. 

Θα σου πρότεινα να στέλνεις όσα περισσότερα βιογραφικά μπορείς Ελλάδα και ακόμα και αν βρεις κάπου δουλειά, να μην επαναπαυτείς. Η επιτυχία θέλει γνώση, τύχη και την κατάλληλη στιγμή για να βρεις κάτι που θα σε ικανοποιεί και θα είσαι ευχαριστημένος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @hyperlost
Πέρασα 2-3 συνεντεύξεις, σε μία περίπτωση έφτασα πολύ κοντά σε πρόσληψη (τεχνικό γραφείο). Εάν ήμουν ως πτυχιούχος γραμμένος στον ΟΑΕΔ ο άνθρωπος είπε θα με έπαιρνε αλλά δυστυχώς το πτυχίο θα το πάρω στο τέλος του μήνα επισήμως.

Ξέρω πως το εξωτερικό δεν είναι πανάκεια απο την άλλη όμως εάν εδώ δεν υπάρχουν θέσεις στο αντικείμενο μου σωστά αμειβόμενες δε μπορώ να συμβιβαστώ. Και εκτός αυτού οι κάθε άνθρωπος στην Ελλάδα βρίσκεται στο έλεος του κάθε παλαβού που βγαίνει στην κυβέρνηση ή της κάθε ευρωπαϊκής επιτροπής που θα επιβάλει τα όποια μέτρα. Τη μία μέρα είσαι την άλλη δεν είσαι. Δεν είναι και το όνειρο μου ξαφνικά να μάθω στα 60 πως η σύνταξη μου θα είναι τελικά η μισή της προβλεπόμενης ή να πληρώνω φόρους αβέρτα και αναδρομικά αν αποφασίσω να δουλέψω ελεύθερος επαγγελματίας κάποια στιγμή.

Οπότε εξωτερικό όσο πιο γρήγορα μπορώ αυτό είναι σίγουρο....οι γλώσσες μαθαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.