Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρακράτηση τίτλων ιδιοκτησίας από μηχανικό


Nikos54321

Recommended Posts

Η δική μου συμβουλή, διότι τώρα δεν μπορούμε εμείς να εξετάσουμε το πρόβλημα, ούτε είναι και η δουλειά μας, είναι να βάλετε ένα deadline στο οποίο με κάθε τρόπο θα επικοινωνήσετε εσείς μαζί του για να τα πάρετε και να κλείσετε τη δουλειά σας αντίστοιχα (εξόφληση αν χρειάζεται, κλπ). Εάν μέχρι τότε δε καταστεί δυνατή η επικοινωνία καλό θα ήταν να απευθυνθείτε εκ νέου σε έναν συνάδελφο να προχωρήσει στην ανεύρεση κλπ εάν εσείς δε μπορείτε.

ΥΓ εδώ δεν είναι δικαστήριο. Είμαστε συνάδελφοι που βοηθάμε ο ένας τον άλλο καθότι η ίδια η πολιτεία αδυνατεί να το κάνει. Μέσα στο κυκεώνα που ζούμε, όπως ένας ιδιώτης μπορεί να πέσει σε ανεπαρκή συνάδελφο, πιστέψτε μας και εμείς πέφτουμε καθημερινά σε αντίστοιχους πελάτες. Καλό θα ήταν ως εκ τούτου, να γίνονται όλα σαφή εξ αρχής και να υπάρχουν και τα αντίστοιχα συμφωνητικά. Και αυτό για να είναι και τα δύο μέρη καλυμμένα.

Καλή εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι, ευχαριστώ για τα σχόλια αλλά όπως είπα δεν ψάχνω να βρω το δίκιο μου εδώ. Δεν θα ήθελα να υπεισέλθω σε λεπτομέρειες της ιστορίας γιατί πραγματικά ντρέπομαι. Όσον αφορά το κόστος, η αλήθεια είναι ότι πιστεύω ότι αντιεπαγγελματική συμπεριφορά σαν κι αυτή δεν είναι σωστό να γίνεται ανεκτή, ανεξαρτήτως κόστους.

Μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει κάποιος εποπτικός μηχανισμός. Θα περίμενα να (αυτο)προστατεύεται ο κώδικας δεοντολογίας σας που αναφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nikos54321 said:

Μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει κάποιος εποπτικός μηχανισμός. Θα περίμενα να (αυτο)προστατεύεται ο κώδικας δεοντολογίας σας που αναφέρθηκε.

Μάλλον θα μπερδευτήκατε ότι ζείτε σε μια πολιτισμένη χώρα. Ελπίζω να μην χτυπήσατε πέφτοντας.... από τα σύννεφα. Καλωσηρθατε στο "ελλαδιστάν"

Δεν σκοπεύω να ειρωνευτώ, αλλά να σου κάνει κάτι τέτοιο εντύπωση στην Ελλάδα όπως και να το κάνουμε είναι κάπως.... Καλή συνέχεια

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε εποπτικός μηχανισμός, όπως ακόμα και ο δικηγόρος, θα χρειαστούν αποδεικτικά ότι ο τάδε μηχανικός σας αδίκησε και ότι είχε να ωφεληθεί από το δόλο αυτό. Δεδομένου ότι τα σχέδιά σας μπορείτε να τα ξαναβρείτε, δεν έχει κάτι να κερδίσει κρατώντας τα. Επειδή η υπόθεση κρατάει 3 χρόνια, πολύ πιθανό απλά να σας έχει ξεχάσει. Περάστε μια βόλτα από το γραφείο του να τον δείτε και ενημερώστε μας τι σας είπε.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Nikos54321 said:

Μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει κάποιος εποπτικός μηχανισμός. Θα περίμενα να (αυτο)προστατεύεται ο κώδικας δεοντολογίας σας που αναφέρθηκε.

Yπάρχει κύριε εποπτικός μηχανισμός. Το ΤΕΕ και τα όργανά του. Μπορείτε τεκμηριωμένα ν' απευθυνθείτε....

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Yπάρχει κύριε εποπτικός μηχανισμός. Το ΤΕΕ και τα όργανά του. Μπορείτε τεκμηριωμένα ν' απευθυνθείτε....

 

Μια που δεν απαντούσε το τηλέφωνο που βρήκα, έστειλα email. Από ότι έχω ακούσει από φίλους, δεν απαντάνε ποτέ. :) Ελπίζω να κάνουν λάθος...

 

23 ώρες πριν, georgios_m said:

Ο κάθε εποπτικός μηχανισμός, όπως ακόμα και ο δικηγόρος, θα χρειαστούν αποδεικτικά ότι ο τάδε μηχανικός σας αδίκησε και ότι είχε να ωφεληθεί από το δόλο αυτό. Δεδομένου ότι τα σχέδιά σας μπορείτε να τα ξαναβρείτε, δεν έχει κάτι να κερδίσει κρατώντας τα. Επειδή η υπόθεση κρατάει 3 χρόνια, πολύ πιθανό απλά να σας έχει ξεχάσει. Περάστε μια βόλτα από το γραφείο του να τον δείτε και ενημερώστε μας τι σας είπε.

"Α, δικό σου είναι αυτό το νούμερο που παίρνει συνέχεια; Θα σε πάρω το απόγευμα." Το απόγευμα αυτό δεν ήρθε ποτέ και οι κλήσεις μου παραμένουν αναπάντητες.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως.

 

On 31/8/2020 at 2:58 ΜΜ, cvlengnr said:

Μάλλον θα μπερδευτήκατε ότι ζείτε σε μια πολιτισμένη χώρα. Ελπίζω να μην χτυπήσατε πέφτοντας.... από τα σύννεφα. Καλωσηρθατε στο "ελλαδιστάν"

Δεν σκοπεύω να ειρωνευτώ, αλλά να σου κάνει κάτι τέτοιο εντύπωση στην Ελλάδα όπως και να το κάνουμε είναι κάπως.... Καλή συνέχεια

Η αλήθεια είναι ότι δεν ζω στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Nikos54321 said:

"Α, δικό σου είναι αυτό το νούμερο που παίρνει συνέχεια; Θα σε πάρω το απόγευμα." Το απόγευμα αυτό δεν ήρθε ποτέ και οι κλήσεις μου παραμένουν αναπάντητες.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ζω στην Ελλάδα.

Δεν έκανες αυτό που σου είπα. Να πας ο ίδιος εκεί, όχι να πάρεις τηλέφωνο.

Αφού δε ζεις στην Ελλάδα η υπόθεσή σου σκοντάφτει και σε πρακτικούς λόγους. Δηλαδή θα πρέπει ο άλλος να βρει τρόπο να σου στείλει φακέλους στο εξωτερικό και τρέχα γύρευε. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.