Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιοτητα εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Η αρτιότητα εκτός σχεδίου για πάνω από 4 στρέμματα ισχύει ανεξαρτήτως περιοχής?Γνωρίζει κανείς αν στην Αττική ισχύει κάτι διαφορετικό?Συγκεκριμένα για το Δήμο Ν.Ερυθραίας, γιατί στην πολεοδομία μου λένε διάφορα...Αν μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιον νόμο αναφερεται κατι σχετικό?

Link to comment
Share on other sites

ο κανόνας για αρτιότητα εκτός λέει 4 στρ.

πρόσεξε όμως για αττική μήπως είσαι εντός Ζ.Ο.Ε.

Επειδή είμαι από επαρχία και στον νομό μου δεν υπάρχει Ζ.Ο.Ε. καλύτερα να σε βοηθήσει

κάποιος τοπογραφος από αθήνα μην την πατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ο κανόνας για αρτιότητα εκτός λέει 4 στρ.

πρόσεξε όμως για αττική μήπως είσαι εντός Ζ.Ο.Ε.

 

 

chrisven

 

Οι Ζ.Ο.Ε. ορίζουν ελάχιστο εμβαδόν αρτιότητας όσον αφορά την Κ-Α-Τ-Α-Τ-Μ-Η-Σ-Η.Όσον αφορά την οικοδομησιμότητα,κατά τα γνωστά.

Link to comment
Share on other sites

zavi σίγουρα?

Με τοπογραφικά δεν ασχολούμαι, αλλά νομίζω ότι η Ζ.Ο.Ε. καθορίζει και την αρτιότητα.

Είχα περίπτωση που γήπεδο 6.500 m2 χαρακτηριζόταν από υπεύθυνη δήλωση Τοπογράφου, ο οποίος συνέταξε και το αντίστοιχο Τοπογραφικό, μη άρτιο και οικοδομήσιμο μιας και λόγω Ζ.Ο.Ε. απαιτούνταν για αρτιότητα και οικοδομησιμότητα 10.000 m2.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως επρόκειτο για δημιουργία γηπέδου μετά την ημερομηνία κύρωσης του διατάγματος των Ζ.Ο.Ε?

 

Οι Ζ.Ο.Ε. ορίζουν αρτιότητα ΝΕΩΝ γηπέδων--->γήπεδα προερχόμενα από κατάτμηση μετά την ημ/νία κύρωσης Ζ.Ο.Ε.

 

Νομίζω ότι είμαι σωστός,μου δημιούργησες αμφοβολίες όμως κ θα το ξανακοιτάξω...

Link to comment
Share on other sites

O zavi έχει δίκιο. Απλά όπου η ΖΟΕ θέτει αρτιότητα μεγαλύτερη από 4στρ, το όριο αυτό γίνεται κανόνας και τα υπόλοιπα (4στρ και κάτω) γίνονται παρεκκλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για κάποια έκταση παράλληλα της εθνικής κοντά στηνΝ.Ερυθραία. Είναι εκτασης 7,2στρέμματα και μας είπαν ότι στην συγκεκριμένη περιοχή δεν αρκούν τα 4 στράμματα, αλλά από την πολεοδομία δεν μπορώ να βγάλω άκρη και ψάχνω την αντίστοιχη διάταξη

Link to comment
Share on other sites

Tα δ/τα περί ΖΟΕ μεταξύ άλλων τροποποιούν τις αρτιότητες και σε κάποιες περιπτώσεις τις συναρτούν και με τη χρήση. Εκτός όμως από τις ΖΟΕ , υπάρχουν κατά περιοχές στην Αττική και άλλα δ/τα που εισάγουν πρόσθετους περιορισμούς. Δεν ξέρω για την συγκεκριμένη περιοχή τι ισχύει αλλά αν δεν βρεις ποια ΦΕΚ ισχύουν , δεν μπορείς με σιγουριά να πεις.

 

Επιπλέον υπάρχει και το ΠΔ 7-7-83 ΦΕΚ 284 Δ' περί ΖΟΕ εκτός σχεδίου Ν. Αττικής γενικά όπου καθορίζει κατώτατο όριο κατάτμησης τα 20.000 m2.

 

Καλά η αρμόδια Πολεοδομία δεν έχει να σου δώσει έστω τους αριθμούς των ΦΕΚ για τους όρους δόμησης ??!! Ας το κλείσουν το μαγαζί τότε !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.