Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανασύσταση φακέλου για Ν 4495/17


Recommended Posts

On 9/10/2022 at 5:35 ΜΜ, Elounda said:

Θεωρείται οτι είμαστε εντάξει? 

Όχι δεν είσαι εντάξει... Να κάνεις ακριβώς αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος Pavlos33....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για τις κατηγορίες 1 και 2 και εφόσον η πραγματική κατάσταση συμφωνεί με τα σχέδια σύστασης συμφωνώ με την Elounda καθώς καλύπτονται από την εγκ 2/2019

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, μεγάλα παιδιά είμαστε, ο καθένας κάνει ό,τι τον φωτίσει η "κούτρα" του....

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ 

δεν αμφιβάλει κανείς για αυτό 

αλλά στην προκειμένη περίπτωση κατηγ 1 -2-3 (κατασκευές προ του 1975 και προ του 1983) οι έτσι και αλλιώς ασαφείς νόμοι αυθαιρέτων και ειδικά ο 4495 θεωρώ ότι τις αντιμετωπίζει  πιο ελαστικά από τους προηγούμενους εξού και οι εξαιρέσεις τους από Μ.Σ.Ε

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση το ένα με άλλο.... Για να υφίσταται νομίμως ένα κτίριο κατασκευής μετά το 1955 απαιτούνται νομιμοποιητικά έγγραφα - σχέδια. Και το συγκεκριμένο δεν έχει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ναι ΙΑΣΟΝΑ αυτός είναι ο κανόνας, αλλά η εγκ 2 λέει για τις κατασκευές προ του 1983 εφόσον έχεις συμφωνία σχεδίων σύστασης και πραγματικής κάτοψης δεν χρειάζεται ανασύσταση. Αν όμως δεν την έχεις τότε και για αυτές τις κατασκευές -προ του 1983- πρέπει να πας οπωσδήποτε σε ανασύσταση 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Elounda said:

..................είναι δυνατή η προσάρτηση αντί των αντιγράφων των σχεδίων του φακέλου της άδειας, αντιγράφων των σχεδίων ως προσαρτήθηκαν στην πράξη σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών, εφ' όσον η πραγματική κατάσταση συμφωνεί με τα σχέδια της σύστασης.

Φίλτατε Βασίλη, αφού δεν συμφωνεί!!! Πως θα το κάνει;

 

Υ.Γ. Ας κάνει ό,τι θέλει... Κουράστηκα! Καληνύχτα φίλε μου!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Φίλτατε Βασίλη, αφού δεν συμφωνεί!!! Πως θα το κάνει;

 

Υ.Γ. Ας κάνει ό,τι θέλει... Κουράστηκα! Καληνύχτα φίλε μου!

 

Δεν κατάλαβα πιο είναι το πρόβλημα σου και γιατί αντιδράς έτσι? Πές μου από που προκύπτει η ανασύσταση μέσω νόμου και όχι αφού το είπε ο ένας και αφού το είπε ο άλλος. Το οτι δεν συμφωνεί η κάτοψη το λές εσύ ,εγώ λέω ότι συμφωνεί με αποκλίσεις <2% και απλά ένα παράθυρο το έχει κάνει πχ τούμπα (προφανέστετατο λάθος σχεδιασμού) στην συγκεκριμένη περίπτωση, αν αναφέρεσαι σε μένα .Επίσης έχει γίνει τακτοποίηση με καινούργια κάτοψη τι πάει να πεί να υφίσταται νόμιμα ??Προ του 1975 είναι ,πές μου που σου λεεί ο νόμος να ανεβάσεις σχέδια άδειας στην τακτοποίηση ΚΑΤ 1.Δεν είπα οτι δεν έχω τακτοποιήσει,είπα οτι τακτοποιήσα σαν προ 1975 και μετά έκανα ταυτότητα.Στα προ του 83 συμφωνω οτι πρέπει να γινει ανασύστασή δεν είπα ποτε το αντίθετο. Στα προ του 75 όμως ο ιδιος ΕΣΥ ΙΑΣΟΝΑ   είπες κάνε κάτοψη κάνε και μια τομή και είσαι οκ

 

 On 8/10/2020 at 10:20 ΜΜ, Didonis said:

Η πιο καλή και σίγουρη λύση κάνεις υπαγωγή στον 4495 ως προ 1975. Ελάχιστο πρόστιμο (μόνο το παράβολο). Κάνεις και μια πολύ καλή αποτύπωση του κτηρίου και το ακίνητο αποκτά και σχέδια.

Η ορθότερη αντιμετώπιση! Μην ξεχάσεις κι ένα εξαρτημένο τοπογραφικό (ανεξαρτήτως του ότι, δεν ζητείται). Καλό είναι μαζί με το σχέδιο της κάτοψης να υπάρχει και μια τομή. Έτσι ολοκληρώνεται το "πακέτο" των "εγκεκριμένων" σχεδίων για το ακίνητο (αφού θα περάσουν από τον 4495). Μικρό το πρόστιμο για τον ιδιοκτήτη, μεγαλύτερη αμοιβή για σένα (αν κινηθείς έξυπνα).

  On 9/10/2020 at 9:15 ΠΜ, akis73 said:

Καλημέρα, άσχετα με το αν θα γίνει υπαγωγή, η ανασύσταση δεν θα χρειαστεί να γίνει ούτως ή άλλως;

Όχι, δεν χρειάζεται. Ας κόψει το κεφάλι της η πολεοδομία (τρόπος του λέγειν)....

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά λεβέντη μου, εσύ γνωρίζεις καλύτερα από τον καθένα το τι ακριβώς "αρμόζει" στην περίπτωση που διαχειρίζεσαι... Άσε μας εμάς γιατί καμιά φορά λέμε και παπαριές...

Καλή σου μέρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας, σε περίπτωση παλιάς άδειας σεισμοπλήκτου για την οποία δεν υπάρχει τοπογραφικό, τομές & όψεις, προκειμένου να εκδοθεί η ητκ θα πρέπει να συνταχθούν νέα σχέδια? Υπάρχει δηλαδή μόνο εγκεκριμένη κάτοψη.   

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.