Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέση Κτιρίου - Άρθρο 14


Recommended Posts

On 1/12/2022 at 12:20 AM, panapara1 said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία .

Θα ήθελα να ρωτήσω σε οικόπεδο εντός εγκεκριμένου σχεδίου  που εφόσον εφαρμοστούν η οικοδομική γραμμή και η απόσταση Δ ως προς το πίσω όριο δεν εξασφαλίζονται 9.00μ υπάρχει κτίσμα που έχει ανοίγματα προς το πίσω όριο και έχει κλιμακούμενη απόσταση από το κοινό πίσω όριο μας  . Αρχίζει 70 εκ και τελειώνει στα 3.60μ . Μπορώ να κωλύσω στο κοινό  πίσω όριο μας  κάνοντας χρήση της διάταξης 14 1στ) .

Ευχαριστώ εκ το προτέρων

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Αναφορικά με τη κάλυψη, σ'αυτη τη περίπτωση τι γίνεται; 

α)οπου δεν εχω εξασφαλισει τα 9μ και ήδη εχω καταναλώσει μερος του Δ με 70% καλυψη. Παω στα 9 μ υποχρεωτικα η καθε πλευρα, τρωω κι αλλο Δ και αυξάνω και τη κάλυψη;

Δεν θα επρεπε να διευκρυνιζει ο ΓΟΚ οτι θα πρεπει να λαμβανεται υποψιν η επιτρεπομενη κάλυψη ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων 

 

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, georgios mpasantis said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Αναφορικά με τη κάλυψη, σ'αυτη τη περίπτωση τι γίνεται; 

α)οπου δεν εχω εξασφαλισει τα 9μ και ήδη εχω καταναλώσει μερος του Δ με 70% καλυψη. Παω στα 9 μ υποχρεωτικα η καθε πλευρα, τρωω κι αλλο Δ και αυξάνω και τη κάλυψη;

Δεν θα επρεπε να διευκρυνιζει ο ΓΟΚ οτι θα πρεπει να λαμβανεται υποψιν η επιτρεπομενη κάλυψη ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων 

 

Το γήπεδο είναι σε σχέδιο προ του 85 ή μετά;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgios mpasantis said:

...εχω καταναλώσει μερος του Δ με 70% καλυψη.....

 

20 λεπτά πριν, georgios mpasantis said:

Είναι σε σχέδιο πρό του 85

αφού προ 1985 δεν έχει βγει η Άδεια με ΓΟΚ 85 (που προβλέπει το Δ)

αλλά με ΓΟΚ 73 που είχε άλλες διατάξεις για πλαϊνές αποστάσεις και δεν υπήρχε το Δ.

Κάνε τσεκάρισμα με το Διάγραμμα Κάλυψης της Άδειας

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Didonis said:

 

αφού προ 1985 δεν έχει βγει η Άδεια με ΓΟΚ 85 (που προβλέπει το Δ)

αλλά με ΓΟΚ 73 που είχε άλλες διατάξεις για πλαϊνές αποστάσεις και δεν υπήρχε το Δ.

Κάνε τσεκάρισμα με το Διάγραμμα Κάλυψης της Άδειας

Συνάδελφε το γήπεδο βρίσκεται σε περιοχή εντάχθηκε σε σχ'εδιο πρό του 85. 

Ο σχεδιασμός του κτιρίου γίνεται τώρα

Link to comment
Share on other sites

σόρυ....

Δεν διάβασα με προσοχή αν είχες γράψει και άλλα πριν...

Είχα την εντύπωση ότι αναφερόσουν σε έλεγχο υφισταμένου για να κάνεις κάτι ....

οπότε ναι ήμουν οφφ....

Link to comment
Share on other sites

On 5/29/2023 at 5:41 PM, georgios mpasantis said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Αναφορικά με τη κάλυψη, σ'αυτη τη περίπτωση τι γίνεται; 

α)οπου δεν εχω εξασφαλισει τα 9μ και ήδη εχω καταναλώσει μερος του Δ με 70% καλυψη. Παω στα 9 μ υποχρεωτικα η καθε πλευρα, τρωω κι αλλο Δ και αυξάνω και τη κάλυψη;

Δεν θα επρεπε να διευκρυνιζει ο ΓΟΚ οτι θα πρεπει να λαμβανεται υποψιν η επιτρεπομενη κάλυψη ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων 

 

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Για να γίνω πιο κατανοητός στην απορια μου παραθέτω το σχέδιο και το αρθρο 14 παρ 1στ του ΝΟΚ.

14 παρ 1στ: αν στο δομήσιμο τμήμα του οικοπέδου, που προκύπτει από την εφαρμογή των οικοδομικών γραμμών και των υποχρεωτικών αποστάσεων Δ ή δ, δεν μπορεί να εξασφαλιστεί διάσταση πλευράς εννέα (9,00) μ. σε κάθε διεύθυνση, τότε το κτίριο τοποθετείται μέσα στην υποχρεωτική απόσταση Δ ή δ μέχρι την εξασφάλιση πλευράς κτιρίου εννέα (9,00) μ. σε κάθε διεύθυνση και εάν το τμήμα της υποχρεωτικής απόστασης που απομένει είναι μικρότερο του ενός μέτρου, το κτίριο μπορεί να εφάπτεται του αντίστοιχου ορίου.

Πρόκειται για μικρό οικόπεδο οπου λόγω του αρθρου 14 παρ 1στ) το δομησιμο τμημα που προκυπτει απο την εφαρμογη τησ Ο.Γ και της υποχρεωτικης αποστασησ Δ πισω δεν μπορει να εξασφαλισει πλευρα κτιριου 9 μετρα οπως βλεπετε. Αν το κανω να εξασφαλισει πλευρα 9 μ δεν υπερβαινω τη καλυψη; Επιτρεπεται στη λωριδα των 9 μ να παραβιασω το Δ ωστε να εξασφαλισω την επιτρεπομενη μου καλυψη ;

 

Θα εκτιμουσα θερμα τη βοηθεια σας.

image.thumb.png.7c75a854d8cc6d81c64213a05dd02f3c.png

Link to comment
Share on other sites

Οι διατάξεις του ΝΟΚ θα πρέπει να αντιμετωπίζονται συνδυαστικά και όχι μεμονωμένα.

Άρα, θα εξετάσεις την περίπτωσή σου σε σχέση με το άρθρο 12, το οποίο δεν αφήνει περιθώρια πέραν του 70%

Συνεπώς, η μέγιστη κάλυψη του οικοπέδου είναι 70% και η πλάγια (πίσω) απόσταση Δ (αφού δεν μπορείς να συνδυάσεις και τα δύο)

Για το λόγο αυτό, έχει εκδοθεί η εγκύκλιος 38033/2823/15 της ΔΑΟΚΑ η οποία αναφέρει ότι η διάταξη δεν εφαρμόζεται σε περιπτώσεις που η διάσταση των 9.00μ εξασφαλίζεται κατά άλλη πλευρά του οικοδομήσιμου μέρους τμήματος του οικοπέδου

συμπλ

δυστυχώς, οι συντάκτες της πολεοδομικής νομοθεσίας δεν έχουν σφαιρική οπτική αυτών που νομοθετούν

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.