Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένταξη κατοικίας στο "εξοικονομώ-αυτονομώ"


Recommended Posts

Ήταν η κ. Μαυρίδου και ας πρόσεχε.

Ας δοκιμάσουν να (ξανα)τηλεφωνήσουν κι άλλοι στην τελική και να μας πουν τα συμπεράσματά τους.

Εγώ την Πυθία με τα λεφτά του κοσμάκη δε μπορώ να κάνω, προχωράω έτσι και βλέπουμε αν θα διευκρινήσουν τίποτα αργότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις κάτοπτρα μόνο, που με βεβιασμένη κυκλοφορία θα τροφοδοτούν το μπόιλερ; (παρέμβαση 4.Β που είναι έτσι κι αλλιώς επιλέξιμη)

Και η πίτα σωστή, και ο σκύλος χορτάτος…

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους πελάτες μου θέλουν ηλιακό θα βάλω. 

Τους υπόλοιπους δε θα τους αναγκάσω να βάλουν κάτι που δε χρειάζεται, τουλάχιστον όχι μέχρι να βγει κάποια περαιτέρω διευκρίνιση. 

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά είνα ξεκάθαρο:

η εγκατάσταση ηλιακού συστήματος για ΖΝΧ (δηλαδή ηλιακός ή ηλιακοί συλλέκτες σε συνεργασία με αντλία θερμότηταςκ.λπ.) είναι υποχρεωτική αν δεν υπάρχει σχετικό εγκατεστημένο σύστημα (ηλιακό σύστημα δηλαδή,  πχ ακίνητο με ΖΝΧ από λέβητα πετρελαίου με Boiler υποχρεούται στην εγκατάσταση είτε ηλιακού είτε συλλε΄τκων για συνεργασία) . Η όποια πρακτική αδυναμία τεκμηριώνεται και κ.ο.κ.

Επομένως, είναι υποχρεωτικό και συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν για συμφωνία με απαιτήσεις ΚΕΝΑΚ κ.λπ.

Εν τω μεταξύ στο helpdesk απλά διαβάζουν τον οδηγό. Δεν δίνουν απαντήσεις σε θέματα που φυσικά χρίζουν διευκρίνισης επομένως μην πολυβασίζεστε στο τηλέφωνο παρά μόνο στον οδηγό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά διαφωνώ. Τον οδηγό τον διαβάζω και μόνος μου, το helpdesk είναι για θέματα στα οποία υπάρχουν ασάφειες και χρίζουν περαιτέρω διευκρίνησης.

Προσωπικά προχωρώ χωρίς ηλιακούς στις υποθέσεις μου, μέχρι να ανακοινώσουν κάτι διαφορετικό.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μαζί σας είμαι αλλά γνωρίζοντας ότι το helpdesk δεν δίνει για τον α ή β λόγο τις διευκρινίσεις στο επίπεδο που απαιτούνται, πράττετε by the book έως ότου έρθουν και οι επίσημες διευκρινιστικές. Γι' αυτό το λόγο ακριβώς, πόσο μάλλον που ο τελικός οδηγός ακόμη να φανεί, καλό είναι να ενημερώνουμε και να προετοιμάζουμε τους δικαιούχους βάση της προδημοσίευσης βάζοντας αστεράκι σε τέτοια θέματα. Απλά προσωπική μου άποψη είναι ότι από τη στιγμή που αναφέρεται ότι είναι υποχρεωτικό, ο δικαιούχος πρέπει να γνωρίζει ότι καλείται να το κάνει έως ότου ενδεχομένως αρθεί αυτή η υποχρέωση με τον τελικό οδηγό. Καλή δύναμη σε όλους μας :)

 

Edited by Maria Electrical Engineer
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

η εγκατάσταση ηλιακού συστήματος για ΖΝΧ (δηλαδή ηλιακός ή ηλιακοί συλλέκτες σε συνεργασία με αντλία θερμότηταςκ.λπ.) είναι υποχρεωτική αν δεν υπάρχει σχετικό εγκατεστημένο σύστημα (ηλιακό σύστημα δηλαδή,  πχ ακίνητο με ΖΝΧ από λέβητα πετρελαίου με Boiler υποχρεούται στην εγκατάσταση είτε ηλιακού είτε συλλε΄τκων για συνεργασία) . Η όποια πρακτική αδυναμία τεκμηριώνεται και κ.ο.κ.

Σύμφωνα με την (υπάρχουσα) διατύπωση, όταν έχουμε σύστημα θέρμανσης με ενσωματωμένο ταμιευτήρα ΖΝΧ (μπόιλερ, δηλαδή) ο ηλιακός (4.Α) δεν είναι επιλέξιμη δαπάνη. Τα κάτοπτρα με βεβιασμένη κυκλοφορία (4.Β), είναι.

Προδημοσίευση, σελ. 37: «Σε περίπτωση που στο σύστημα θέρμανσης περιλαμβάνεται και η παροχή ζεστού νερού χρήσης (ΖΝΧ) και ο ταμιευτήρας αποθήκευσης του ΖΝΧ είναι ενσωματωμένος στο σύστημα θέρμανσης, τα ανώτατα όρια δαπάνης των υποκατηγοριών 3.B έως 3.Δ προσαυξάνονται κατά 1.500€ για τις κατηγορίες ισχύος I-IV, κατά 2.200€ για τις κατηγορίες ισχύος V-VI, και κατά 3.000€ για τις κατηγορίες ισχύος VII-VIII, χωρίς υπέρβαση του ανώτατου ορίου των 25.000€. Στην περίπτωση αυτή δεν γίνεται επιλέξιμη δαπάνη στην υποκατηγορία 4.Α και στην υποκατηγορία 4.Β μειώνονται κατά 1.500€ το ανώτατο όριο ανά αίτηση και κατά 3.000€ το ανώτατο όριο για πολυκατοικία.»

 

Edited by vagom
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα που υπάρχει? 

Εκτός από την διατύπωση ηλιακού (που απο τα συνφραζόμενα προκύπτει ότι εννοεί και ηλιοθερμικό), όλα τα άλλα είναι ξεκάθαρα. Σε τι ακριβώς σας είπαν ότι έχουν καταλάβει την αντίφαση που υπάρχει? Δεν υπάρχει αντίφαση

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, τελικά δεν υπάρχει αντίφαση.

Με μπέρδευε  η διατύπωση στην παράγραφο περί συστήματος θέρμανσης με ενσωματωμένο ταμιευτήρα ΖΝΧ, όπου καταλάβαινα λανθασμένα ότι απαγορεύει και τις δύο παρεμβάσεις (4.Α και 4.Β), ενώ το σωστό είναι η μη επιλεξιμότητα του 4.Α και η επιλεξιμότητα με περιορισμούς του 4.Β. (προς υπεράσπισή μου, λείπει μία τελεία ή έστω ένα κόμμα μεταξύ του διαχωρισμού των παρεμβάσεων!)

Το τραγικό είναι ότι και τα δύο helpdesk (EKO & TEE) αντί να αποσαφηνίσουν, έκαναν ακριβώς το ίδιο λάθος με εμένα, θεωρώντας την διατύπωση αντιφατική. Και ακόμα πιο τραγικό είναι αυτό που απάντησαν στον TBD, ότι η προδημοσίευση εννοεί ότι ο ηλιακός είναι υποχρεωτικός μόνο σε περίπτωση που δεν υπάρχει καθόλου σύστημα ΖΝΧ…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.