Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένταξη κατοικίας στο "εξοικονομώ-αυτονομώ"


Recommended Posts

6 λεπτά πριν, trellovoskos said:

Eίναι επιλέξιμη η επιφάνεια του δώματος+στηθαίου ("καπάκι"+κάθετα τμήματα)+πρόβολοι πλάκας δώματος πάνω απο το διαμέρισμα;

Πολύ καλή ερώτηση! Παρακολουθώ…

Εγώ συνήθως, αν υπάρχει στηθαίο μεταξύ επιφάνειας διαμερίσματος και προβόλων, σταματάω τη μόνωση πριν το στηθαίο, μην έχοντας αποσαφηνίσει αν το στηθαίο είναι επιλέξιμη επιφάνεια. Το να συνεχίσω μετά τη μόνωση και στους προβόλους το θεωρώ ανούσιο, αν το στηθαίο έχει μείνει αμόνωτο…

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, vagom said:

Αν ο φωταγωγός είναι τεκμηριωμένα (με φωτογραφίες) σφραγισμένος περιμετρικά και από πάνω, τότε είναι ΜΘΧ, οπότε δεν είναι επιλέξιμα τα κουφώματα που βλέπουν σε αυτόν.

Αν είναι ανοικτός (εξωτερικός αέρας, δηλαδή), τότε ναι, μπορείς. Προφανώς με ενεργειακούς υαλοπίνακες και λοιπές προδιαγραφές ΚΕΝΑΚ και ΕΚΟ…

Αν εχει ένα μικρό κενό περιμετρικά αλλά είναι σκεπασμένος, τότε θεωρείται  ότι τα στοιχεία σε επαφή με αυτόν είναι σε επαφή με εξωτερικό αέρα;

Αυτό το κενό πρέπει να βρεθεί και στη 2η επιθεώρηση για να μην υπάρχει  πρόβλημα επιλεξιμότητας. Έτσι;

Εχω μια περίπτωση που επικονωνεί το κλιμακοστάσιο με τον φωταγωγό στο ισόγειο. Είναι αδυνατόν να θεωρήσω όλο το κλιμακοστάσιο σε επαφή με εξωτερικό αέρα. Να θεωρήσω μόνο το τμήμα του ισογείου; Πως να το χειριστώ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ναι (στα δύο πρώτα).

Για το τρίτο, το κλιμακοστάσιο πως επικοινωνεί με τον Φ/Α; Δεν υπάρχει πόρτα;

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, vagom said:

Για το τρίτο, το κλιμακοστάσιο πως επικοινωνεί με τον Φ/Α; Δεν υπάρχει πόρτα;

Οχι, ο διάδρομος προς τα διαμερίσματα συναντάει τον φωταγωγό.

Ο φωταγωγός είναι εσωτερικός. Το διάκενο αερισμού του φωταγωγού στο δώμα είναι 10 εκατοστά. Πρέπει να αντικατασταθούν και τα κουφώματα σε επαφή με τον φωταγωγό. Δικαιολογείται με τόσο μικρό διάκενο ή πρέπει μεγαλώσει;

Για το θέμα αντιμετώπισης του κλιμακοστασίου στο ισόγειο, μήπως να ζητήσω να τοποθετηθεί πόρτα στο σημείο που ξεκινάει ο φωταγωγός για να διαχωριστούν προσωρινά οι χώροι;

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, trellovoskos said:

Πρέπει να αντικατασταθούν και τα κουφώματα σε επαφή με τον φωταγωγό; Δικαιολογείται με τόσο μικρό διάκενο ή πρέπει μεγαλώσει;

Για το θέμα αντιμετώπισης του κλιμακοστασίου στο ισόγειο, μήπως να ζητήσω να τοποθετηθεί πόρτα στο σημείο που ξεκινάει ο φωταγωγός για να διαχωριστούν προσωρινά οι χώροι;

Δεν πρέπει υποχρεωτικά να αντικατασταθούν. Αν θέλεις τα εντάσεις, εφόσον τα θεωρείς σε επαφή με εξωτερικό αέρα και εφόσον κρίνεις ότι θα συνεισφέρουν στον ενεργειακό στόχο.

Για το κλιμακοστάσιο, νομίζω ότι θα πρέπει να εισηγηθείς  να τοποθετηθεί πόρτα στο σημείο με τον Φ/Α (μόνιμη, όχι προσωρινή)…

Link to comment
Share on other sites

@vagom τα κουφώματα πρέπει να αντικατασταθούν και είναι πολλά (4 όροφοι=10 παράθυρα). Αν δεν δικαιολογεί το πρόγραμμα αντικατάσταση κουφωμάτων σε επαφή με ΜΘΧ, τότε αναγκαστικά πρέπει να πάω στη λύση με την πόρτα διαχωρισμού φωταγωγού-κλιμακοστασίου και διάκενο φωταγωγού στο δώμα. Τουλάχιστον μέχρι και το 2ο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως, ναι. Ας δούμε αν κάποιος συνάδελφος έχει κάτι άλλο να προτείνει…

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, agourne said:

Συνάδελφοι εχω την εξής περίπτωση:

Οροφοδοαμερισμα διωροφου κτιριου τακτοποιημένο με συνολικό εμβαδό 80,50Μ2 ΚΧ (με ενταγμενο το κλιμακοστασιο),  ωφελιμη επιφάνεια 72,50μ2 (+8,00μ2 κλι/σιο) και δηλωμένοι ΚΧ σε Ε9 84,00μ2.Τι θα κάνατε για να ενταχθεί η αίτηση στο πρόγραμμα. Στο helpdesk μου είπαν ρητά πως δεν πρεπει να εχω διαφορά Ε9-ωφελιμο > 7μ2.Ολοι οι χωροι μετρημένοι.

αν πρέπει να δηλωθεί μεικτό λογιστικά (που μάλλον πρέπει) και ο λογιστής δεν το κάνει 72.50 και 8 βοηθητικό, τότε θα του έλεγα κάνε το 80.50τ.μ. Και είσαι μια χαρά απλά θα καθυστερήσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.