Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκτακτο επίδομα 350 ευρώ για 100.000 δικηγόρους, μηχανικούς και οικονομολόγους


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

22 minutes ago, laxanos said:

Aν κάποιος έχει πάρει επιστρεπτέα δικαιούται να υποβάλει αίτηση και για αυτό το επίδομα?

Αρχικά ας περιμένουμε να δούμε την ΚΥΑ.

Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα υπάρχει θέμα. Μάλιστα είναι και πιο σίγουρο αν είχες πάρει επιστρεπτέα ότι θα πάρεις και αυτό αφού πρακτικά μάλλον ήδη έχεις εξασφαλίσει την μείωση του τζίρου (αφού πήρες επιστρεπτέα) και το μόνο πρόβλημα θα είναι το εισοδημα το οποίο μάλλον είναι αρκετά υψηλό ως κόφτης (με τα δεδομένα λόγω covid).

Επίσης δεν χάνεις τίποτα να δεις και τα σχόλια στο taxheaven εδώ, για να έχεις και μία ιδέα του πόσο ισχύει το (ρητορικό) ερώτημα που έκανα λίγο παραπάνω

On 2/3/2021 at 11:27 AM, georgegaleos said:

Ο πληθυντικός της έκφρασης "ἄχθος ἀρούρης"  που αναφέρεται στην Ιλιάδα Σ 104, ποιος είναι ?

και το τι σημαίνει, που μου απάντησε ο @Faethon11 [την καλημέρα μου Φαέθωνα]

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου επίσης!!!

7 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Μάλιστα είναι και πιο σίγουρο αν είχες πάρει επιστρεπτέα ότι θα πάρεις και αυτό αφού πρακτικά μάλλον ήδη έχεις εξασφαλίσει την μείωση του τζίρου (αφού πήρες επιστρεπτέα)

Μπα μην το λες, εγώ δεν παίρνω παρότι πήρα την (4)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

... τώρα μου επιβεβαίωσες το ερώτημά μου και με παράδειγμα για όσους βγάζουν τις αποφάσεις ...😀 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!! 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, georgegaleos said:

... τώρα μου επιβεβαίωσες το ερώτημά μου και με παράδειγμα για όσους βγάζουν τις αποφάσεις ...😀 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!! 

Μα δεν είναι ερώτημα. Είναι αξίωμα!!!

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Συμπληρώνεις τα εισοδήματα ανά μήνα.....

 

mybusiness.png

1.Κάπου στο mybusinesssupport ελεγε στο <<εσοδά μου >> δηλώνεις έσοδα και έξοδα. Ισχύει ή θέλει μόνο έσοδα? 

2. λέει για το <<να έχουν υποβάλλει δήλωση για τα έσοδά τους κατά την περίοδο αναφοράς>>. Ποιά περίοδοδ θέλει?

Άρα μόνο για Απρίλιο εώς Δεκέμβρη ή και Ιαν-Φεβ_Μάρτιο ?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

@katrmp, καλησπέρα, δες την απόφαση (οικ.5629/22)

https://www.taxheaven.gr/news/52793/h-apofash-gia-thn-enisxysh-twn-episthmonwn

1 hour ago, Faethon11 said:

Μπα μην το λες, εγώ δεν παίρνω παρότι πήρα την (4)

Θεωρώ ότι ΟΛΟΙ πρέπει να κάνουμε αίτηση γαι αν φανεί το πόσο @@@@@ είναι η απόφαση και τα κριτήρια και πόσο λίγοι θα πάρουν. Πιστεύω ότι κάπως θα διαρεύσει το πόσοι έκαναν αίτηση και πόσοι κόπηκαν.

Αιντε μωρέ τους άχρηστους !!!!

Αν υπήρχε ΚΑΔ "Αχρηστος Αθρωπος" θα είχαν πτώση τζίρου η οποία θα ήταν μπάι φαρ (που λένε και στα χωριά) του 20% και δεν θα έμενε τίποτα .. ούτε για mentos για επιστήμονες.

Οι αχρίαστοι έχουν μέλλον, μπορεί να χρησιμεύσουν μελλοντικά, οι άχρηστοι είναι αυτό που λένε ότι "Ο λύκος την τρίχα αλλάζει, το χούι δεν τ` αλλάζει"

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, georgegaleos said:

@katrmp, καλησπέρα, δες την απόφαση (οικ.5629/22)

https://www.taxheaven.gr/news/52793/h-apofash-gia-thn-enisxysh-twn-episthmonwn

 

Καλησπέρα Γιώργαρε.

Διαβάζω <<

Προϋπόθεση αποδοχής της υπεύθυνης δήλωσης αίτησης χορήγησης στο ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ, είναι η προηγούμενη υποβολή από τον ελεύθερο επαγγελματία-ασφαλισμένο, των περιοδικών δηλώσεων Φ.Π.Α. για όλους τους μήνες ή τρίμηνα του έτους 2020. Για τους ελεύθερους επαγγελματίες που δεν υποχρεούνται σε υποβολή δήλωσης ΦΠΑ ή απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ πρέπει να έχουν δηλωθεί τα ακαθάριστα έσοδα έτους 2020 διακριτά ανά μήνα, στην εφαρμογή «Τα Έσοδά μου» της πλατφόρμας myBusinessSupport της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ) >>

Απο αυτό καταλαβαίνω ότι όποιος κάνει περιοδική δήλωση ΦΠΑ δεν χρειάζεται να δηλώσει τα έσοδα 2020 διακριτά ανα μήνα? ή κάνω λάθος και είναι για όλους το ανα μήνα?

 

Link to comment
Share on other sites

  

10 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Θεωρώ ότι ΟΛΟΙ πρέπει να κάνουμε αίτηση γαι αν φανεί το πόσο @@@@@ είναι η απόφαση και τα κριτήρια και πόσο λίγοι θα πάρουν. Πιστεύω ότι κάπως θα διαρεύσει το πόσοι έκαναν αίτηση και πόσοι κόπηκαν.

 

Μπα και πάλι, αν διαρρεύσει, αυτό που θα επικοινωνήσουν είναι "να παρόλη την κρίση οι ελεύθεροι επαγγελματίες είτε έχουν εισοδήματα άνω των 30000€ είτε δεν έχουν σοβαρή πτώση του τζίρου"

Άστο, από όπου να τους πιάσεις κερδισμένοι θα είναι.....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.