Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδ. παρκινγκ


Recommended Posts

Έχω ένα πρόβλημα κ ζητάω της γνώσεις σας. Γείτονας με μονοκατοικία κ ιδ. Πάρκινγκ ανοικτό. Εμένα μου κάνει για μικρή αυλή με ξύλινες πόρτες που ανοίγουν προς τα έξω κ μια πινακίδα ιδ. Γκαράζ κ ψάχνω να δω αν είναι νόμιμος. Η άδεια της κατοικίας του του 1967.νομιμοποιησε το αυθαίρετο το 2015,με τον νόμο 4178/13. Στην αυλή αυτή έχει ξυλα ποδήλατα γλάστρες. Αμάξι δεν χωράει. Απε έξω στο πεζοδρόμιο έχει ράμπα πρόσβασης κ έχει παρέμβει κ στο οδόστρωμα. Η πολεοδομία δεν μπορεί να βρει τον φάκελο του πάρα μόνο την άδεια. Στο υποθηκοφυλακειο που έψαξα μου είπαν ότι δεν έχει συμβολαιογραφικη πράξη δεσμεύσεις για θέση σταθμεύσεις.Και ερωτώ είναι νόμιμο το πάρκινγκ του? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολύ δύσκολο να το πούμε, δεν το ξέρουν στο Υποθηκοφυλακειο που έχουν και χαρτια, θα το ξέρουμε και μεις κιολας

Link to comment
Share on other sites

Απλά ήθελα να μάθω αν επειδή το κτίσμα είναι πριν το 1970 είναι νόμιμος. Στο υποθηκοφυλακειο λένε ότι εφόσον δεν έχει δεσμεύσει θέση πάρκινγκ δεν έχει αυτό ισχύει? Και κάτι άλλο μπορεί παράθυρο να το κάνει μπαλκονοπορτα χωρίς άδεια? 

Link to comment
Share on other sites

Προκεμένου να εγκριθεί (από το Δήμο) απότμηση πεζοδρομίου για είσοδο σε ιδιωτ. χώρο στάθμευσης, θα πρέπει ο χώρος αυτός να έχει δεσμευτεί συμβολαιογραφικά. Σε κοινόχρηστους (δημοτικούς) χώρους, απαγορεύεται να γίνει οποιαδήποτε επέμβαση από ιδιώτη χωρίς προηγούμενη έγκριση.

Για μετατροπή ανοίγματος, απαιτείται έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Και σας λέω ότι το υποθηκοφυλακειο μου λέει ότι δεν εχει δεσμευτεί συμβολαιογραφικα απλά για να πάρω στα χέρια μου τα συμβόλαια είναι 17 σελίδες κ κάνουν 122ευρω.Αλλα η τροχαία μου είπε ότι έχει άδεια από το τμήμα οδοποιίας για ράμπα πρόσβασης κ ανακατασκευη πεζοδρομίου. Σε τηλ επικοινωνία με το τμημα οδοποιίας μου είπαν ότι ψάχνουν να βρουν αν υπάρχει τέτοια άδεια. Περιμένω απάντηση τους. Ένας γνωστός όμως μου είπε ότι επειδή το κτίσμα είναι του 1967 είναι νόμιμο το γκαράζ. 

 

 

 

2 ώρες πριν, tetris said:

Προκεμένου να εγκριθεί (από το Δήμο) απότμηση πεζοδρομίου για είσοδο σε ιδιωτ. χώρο στάθμευσης, θα πρέπει ο χώρος αυτός να έχει δεσμευτεί συμβολαιογραφικά. Σε κοινόχρηστους (δημοτικούς) χώρους, απαγορεύεται να γίνει οποιαδήποτε επέμβαση από ιδιώτη χωρίς προηγούμενη έγκριση.

Για μετατροπή ανοίγματος, απαιτείται έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας

4 ώρες πριν, Evdokia Satelian said:

Απλά ήθελα να μάθω αν επειδή το κτίσμα είναι πριν το 1970 είναι νόμιμος. Στο υποθηκοφυλακειο λένε ότι εφόσον δεν έχει δεσμεύσει θέση πάρκινγκ δεν έχει αυτό ισχύει? Και κάτι άλλο μπορεί παράθυρο να το κάνει μπαλκονοπορτα χωρίς άδεια? 

 

Link to comment
Share on other sites

και αυτό μπορεί αλλά πριν λίγο γράψατε ότι μέσα δεν παρκάρει αυτοκίνητο, αποθηκεύει κάτι ξύλα και κάτι άλλα.

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, Arche said:

και αυτό μπορεί αλλά πριν λίγο γράψατε ότι μέσα δεν παρκάρει αυτοκίνητο, αποθηκεύει κάτι ξύλα και κάτι άλλα.

Ναι αυτοκίνητο δεν χωράει έχει γλάστρες ποδήλατα κ ξύλα για τζάκι αλλά στην πορτα έχει απαγορεύεται η στάθμευση γκαραζ. Και αυτή η θέση είναι πάντα κενή στον δρομο εννοώ κ βάση τροχαίας εφόσον έχει πινακίδα απαγορεύεται να παρκάρω. Και εν ολίγοις ο Κ. αυτός έχει 2 αυτοκινητα(δεν με ενοχλεί αυτό ας έχει όσα θέλει) κ βάζει πάντα το ένα μπροστά το άλλο πίσω κ το γκαραζ αυλή κενό. 3 θέσεις σταθμεύσει για 2 αυτοκίνητα σε Δημόσιο Δρόμο. Να σκεφτείτε ότι βγαίνει 2 την νύχτα αν δεν έχει βρει πάρκινγκ κοντά να φέρει τα αυτοκίνητα έξω απο το σπίτι του. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Evdokia Satelian said:

....Αλλα η τροχαία μου είπε ότι έχει άδεια από το τμήμα οδοποιίας για ράμπα πρόσβασης κ ανακατασκευη πεζοδρομίου......

 

 

με το μου είπε σου είπε δεν θα βγάλεις άκρη.

Ζήτησε με γραπτό αίτημα και με πρωτόκολλο παραλαβής να έχεις αντίγραφο της "Άδειας" που λέει η τροχαία ότι έχει. 

Αν δεν στο δώσουν (ερμηνεύεις ότι δεν το έχουν) ενημέρωσε ότι αν δεν λάβεις αντίγραφο θεωρείς ότι δεν θα έχουν δικαίωμα να σου γράψουν πρόστιμο όταν παρκάρει αυτοκίνητο σε δημόσιο δρόμο. 

Οπότε πάρκαρε... και μίλα με έναν δικηγόρο. 

Με τα λόγια οι λύσεις θα είναι λόγια του αέρα...... απ όπου φυσά ο άνεμος θα πηγαίνουν κάθε φορά.

 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Didonis said:

με το μου είπε σου είπε δεν θα βγάλεις άκρη.

Ζήτησε με γραπτό αίτημα και με πρωτόκολλο παραλαβής να έχεις αντίγραφο της "Άδειας" που λέει η τροχαία ότι έχει. 

Αν δεν στο δώσουν (ερμηνεύεις ότι δεν το έχουν) ενημέρωσε ότι αν δεν λάβεις αντίγραφο θεωρείς ότι δεν θα έχουν δικαίωμα να σου γράψουν πρόστιμο όταν παρκάρει αυτοκίνητο σε δημόσιο δρόμο. 

Οπότε πάρκαρε... και μίλα με έναν δικηγόρο. 

Με τα λόγια οι λύσεις θα είναι λόγια του αέρα...... απ όπου φυσά ο άνεμος θα πηγαίνουν κάθε φορά.

 

Το πρόστιμο μου το έχουν γράψει κ θέλουν να παραδώσω πινακίδες κ άδεια. Για όταν τους είπα να ελέγξουν αν είναι νόμιμο το πάρκινγκ μου απάντησαν ότι δεν θα γίνουν τοπογραφοι. Τους Έστειλα e mail ότι με βάση το Κ. Ο. Κ απαγορεύεται να υπάρχει ρειθρο στο πεζοδρόμιο κ μου απάντησαν ότι έχει άδεια από το τμ. Οδοποιίας. Το τμήμα οδοποιίας δεν βρίσκει μέχρι στιγμής τέτοια άδεια. Είπα κ στην τροχαία να δω την άδεια αλλα δεν μου απάντησαν. Έμαθα δε ότι εχουκαποιο μέσον στην τροχαία για αυτο πιστεύω ότι μεροληπτουν. Ευχαριστώ όλους εσάς που με το βοηθάτε με της απαντήσεις σας. 

Link to comment
Share on other sites

βασικά δικηγόρο χρειάζεστε όχι μηχανικό, κάποια σημαντικά ερωτήματα: τι πινακίδα έχει έξω απο το γκαράζ; ποιος την τοποθέτησε; αναγράφεται αριθμός άδειας;

(η τεχνική υπηρεσία του Δήμου είναι αρμόδια γιαυτά τα θέματα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.